Pisanie biegane – wykorzystanie ruchu podczas nauki ortografii
LEKCJA OTWARTA 21.10.2021r.
ZACZYNAMY!
Beata Kubsik
Cele doradztwa
Scenariusz
Informacja zwrotna
Wprowadzenie
- Kształtowanie umiejętności pisania z pamięci z przestrzeganiem poprawności ortograficznej.
- Wykorzystanie ruchu podczas zajęć stacjonarnych i zdalnych.
- Ukazanie samodzielności ucznia w procesie uczenia się - wykorzystanie metody zielonego długopisu.
Zeszyty uczniów
Ćwiczenia ortograficzne
Beata Kubsik
OBEJRZYJ FILM JAK WYGLĄDA PISANIE BIEGANE
- klasa I
- klasa II
[Żródło FB SP15 w Koninie].
Beata Kubsik
Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć
Pamiętaj zawsze dostosuj materiał do potrzeb swojej klasy
start
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
OPRAWA METODYCZNA
Lekcja stacjonarna Klasa III (z możliwością modyfikacji)
Temat zajęć: Pisanie z pamięci biegane.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna zasady pisowni wyrazów z rz;
- zna wyjątki od poznanych zasad ortograficznych
- dokonuje autokorekty napisanego tekstu
- realizuje działania za pomocą prostych aplikacji komputerowych
Podstawa programowa -1.2; 3.2; 4.1; 4.4;
Metody pracy - aktywizująca - wykorzystanie ruchu przy nauce [Total Physical Response (TPR)], ćwiczenia interaktywne
Forma pracy - indywidualna
Materiały i pomoce dydaktyczne - przygotowane przez n-la interaktywne puzzle dla dziecka - pisownia „rz”; kartki z tekstem do pisania z pamięci (załącznik 1); zielony pisak (zakreślacz / kredka); aranżacja korytarza do zajęć
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
Zastanów się nad pytaniem kluczowym
Pytanie kluczowe: Czy uczeń może biegać ucząc się zasad ortografii?
DALEJ
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
DLA UCZNIA
Cel dla ucznia: Zapiszę poprawnie tekst pisania z pamięci.
Kryteria sukcesu:
- Ułożę puzzle ortograficzne.
- Zapiszę tekst pisania z pamięci
- Sprawdzę napisany tekst ze wzorem
- Zaznaczę na zielono co napisałam / -em poprawnie.
- Poprawię wyrazy błędne napisane.
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Odgadnij prawidłową pisownię podanych wyrazów:
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
2. Przeczytaj tekst pisania z pamięci wszystkim uczniom. 3. Przygotuj zabawę bieganą:
Wyjdź z uczniami z klasy. Wspólnie zamieście teksty na szkolnym korytarzu - pamiętajcie, aby teksty rozmieszczone były w równej odległości od miejsca, gdzie dzieci bedą miały swoje zeszyty do pisania. Macie do wyboru np. parapet okienny, ścianę itp. W odległości wybierzcie sobie miejsce do pisania - np. ustawcie ławki, wykorzystajcie krzesełka, materac itd. Zadaniem ucznia jest podbiegnięcie do miejsca, gdzie jest zamieszczony tekst, przeczytanie pierwszego zdania z tekstu, zapamiętanie go i podbiegnięcie do ławki, stołu, gdzie znajduje się zeszyt ucznia, a następnie zapisanie zapamiętanego zdania (fragmentu zdania - ile się udało zapamiętać).
Biegamy pomiędzy tekstem, a zeszytem tak długo, aż cały tekst zostanie zapisany w zeszycie.
DALEJ
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
4. Po zakończeniu pisania uczeń zamyka zeszyt. Może oddać go nauczycielowi, włożyć do pudełka itd. Posprzątajcie po zabawie, zabierzcie teksty pisania. Wróćcie do klasy.5. Sprawdźcie poprawność wykonanego zadania:
W klasie na zakończenie następuje sprawdzenie tekstu ze wzorem. Nauczyciel rozdaje zeszyty, oraz teksty pisania - jeden tekst na parę, grupę itp. Uczeń bierze zielony zakreślacz. Na zielono podkreśla wszystkie wyrazy dobrze zapisane. Następnie uczeń odkłada zielony zakreślacz. Nauczyciel zwraca uwagę na tę część lekcji - omawia - Spójrz to, co jest na zielono wykonałeś / -aś bardzo dobrze. Brawo!!! Na koniec uczeń przechodzi do korekty i poprawia swoim długopisem, wyrazy napisane błędnie. Dopisuje to, czego nie zdążył napisać. Tego, już potem nie podkreśla zakreślaczem. 6. Zajęcia kończą się refleksją ucznia - forma pisemna lub ustna.
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
DOCENIAJ UCZNIA
ZAWSZE POKAŻ UCZNIOWI ILE ZROBIŁ DOBRZE. ZAWSZE POKAŻ UCZNIOWI CO ZROBIŁ DOBRZE WSKAŻ CO I JAK POWINIEN POPRAWIĆ POKAŻ DROGĘ ROZWOJU DOCENIAJ BUDUJ POCZUCIE SPRAWCZOŚCI
DALEJ
Beata Kubsik
Zeszyty uczniów
start
Obejrzyj przeanalizuj
ZESZYTY UCZNIÓW
Na zielono -to zrobiłam dobrze! Wow!
Tu zrobiłam błąd! Zaraz to poprawię!
Wyszukam niepodkreślnone wyrazy i poprawię
Z wyrazami, w których wkradł się błąd, może wymyślę jakąś piosenkę...
Beata Kubsik
ZESZYTY UCZNIÓW
Beata Kubsik
ZESZYTY UCZNIÓW
Beata Kubsik
Lekcja otwarta - Pisanie biegane
Beata Kubsik
Created on February 14, 2021
Wykorzystanie ruchu w nauczaniu ortografii
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Corporate Escape Room: Operation Christmas
View
Secret Code
View
Reboot Protocol
View
Christmas Escape Room
View
Horror Escape Room
View
Witchcraft Escape Room
View
Desert Island Escape
Explore all templates
Transcript
Pisanie biegane – wykorzystanie ruchu podczas nauki ortografii
LEKCJA OTWARTA 21.10.2021r.
ZACZYNAMY!
Beata Kubsik
Cele doradztwa
Scenariusz
Informacja zwrotna
Wprowadzenie
Zeszyty uczniów
Ćwiczenia ortograficzne
Beata Kubsik
OBEJRZYJ FILM JAK WYGLĄDA PISANIE BIEGANE
- klasa I
- klasa II
[Żródło FB SP15 w Koninie].
Beata Kubsik
Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć
Pamiętaj zawsze dostosuj materiał do potrzeb swojej klasy
start
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
OPRAWA METODYCZNA
Lekcja stacjonarna Klasa III (z możliwością modyfikacji) Temat zajęć: Pisanie z pamięci biegane. Cele operacyjne: Uczeń: - zna zasady pisowni wyrazów z rz; - zna wyjątki od poznanych zasad ortograficznych - dokonuje autokorekty napisanego tekstu - realizuje działania za pomocą prostych aplikacji komputerowych Podstawa programowa -1.2; 3.2; 4.1; 4.4; Metody pracy - aktywizująca - wykorzystanie ruchu przy nauce [Total Physical Response (TPR)], ćwiczenia interaktywne Forma pracy - indywidualna Materiały i pomoce dydaktyczne - przygotowane przez n-la interaktywne puzzle dla dziecka - pisownia „rz”; kartki z tekstem do pisania z pamięci (załącznik 1); zielony pisak (zakreślacz / kredka); aranżacja korytarza do zajęć
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
Zastanów się nad pytaniem kluczowym
Pytanie kluczowe: Czy uczeń może biegać ucząc się zasad ortografii?
DALEJ
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
DLA UCZNIA
Cel dla ucznia: Zapiszę poprawnie tekst pisania z pamięci. Kryteria sukcesu: - Ułożę puzzle ortograficzne. - Zapiszę tekst pisania z pamięci - Sprawdzę napisany tekst ze wzorem - Zaznaczę na zielono co napisałam / -em poprawnie. - Poprawię wyrazy błędne napisane.
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Odgadnij prawidłową pisownię podanych wyrazów:
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
2. Przeczytaj tekst pisania z pamięci wszystkim uczniom. 3. Przygotuj zabawę bieganą: Wyjdź z uczniami z klasy. Wspólnie zamieście teksty na szkolnym korytarzu - pamiętajcie, aby teksty rozmieszczone były w równej odległości od miejsca, gdzie dzieci bedą miały swoje zeszyty do pisania. Macie do wyboru np. parapet okienny, ścianę itp. W odległości wybierzcie sobie miejsce do pisania - np. ustawcie ławki, wykorzystajcie krzesełka, materac itd. Zadaniem ucznia jest podbiegnięcie do miejsca, gdzie jest zamieszczony tekst, przeczytanie pierwszego zdania z tekstu, zapamiętanie go i podbiegnięcie do ławki, stołu, gdzie znajduje się zeszyt ucznia, a następnie zapisanie zapamiętanego zdania (fragmentu zdania - ile się udało zapamiętać). Biegamy pomiędzy tekstem, a zeszytem tak długo, aż cały tekst zostanie zapisany w zeszycie.
DALEJ
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
4. Po zakończeniu pisania uczeń zamyka zeszyt. Może oddać go nauczycielowi, włożyć do pudełka itd. Posprzątajcie po zabawie, zabierzcie teksty pisania. Wróćcie do klasy.5. Sprawdźcie poprawność wykonanego zadania: W klasie na zakończenie następuje sprawdzenie tekstu ze wzorem. Nauczyciel rozdaje zeszyty, oraz teksty pisania - jeden tekst na parę, grupę itp. Uczeń bierze zielony zakreślacz. Na zielono podkreśla wszystkie wyrazy dobrze zapisane. Następnie uczeń odkłada zielony zakreślacz. Nauczyciel zwraca uwagę na tę część lekcji - omawia - Spójrz to, co jest na zielono wykonałeś / -aś bardzo dobrze. Brawo!!! Na koniec uczeń przechodzi do korekty i poprawia swoim długopisem, wyrazy napisane błędnie. Dopisuje to, czego nie zdążył napisać. Tego, już potem nie podkreśla zakreślaczem. 6. Zajęcia kończą się refleksją ucznia - forma pisemna lub ustna.
Beata Kubsik
SCENARIUSZ
DOCENIAJ UCZNIA
ZAWSZE POKAŻ UCZNIOWI ILE ZROBIŁ DOBRZE. ZAWSZE POKAŻ UCZNIOWI CO ZROBIŁ DOBRZE WSKAŻ CO I JAK POWINIEN POPRAWIĆ POKAŻ DROGĘ ROZWOJU DOCENIAJ BUDUJ POCZUCIE SPRAWCZOŚCI
DALEJ
Beata Kubsik
Zeszyty uczniów
start
Obejrzyj przeanalizuj
ZESZYTY UCZNIÓW
Na zielono -to zrobiłam dobrze! Wow!
Tu zrobiłam błąd! Zaraz to poprawię!
Wyszukam niepodkreślnone wyrazy i poprawię
Z wyrazami, w których wkradł się błąd, może wymyślę jakąś piosenkę...
Beata Kubsik
ZESZYTY UCZNIÓW
Beata Kubsik
ZESZYTY UCZNIÓW
Beata Kubsik