Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Plansza

MAŁY PORADNIK KOMIKSOWY

Komiks to historyjka obrazkowa z tekstem ograniczonym do wypowiedzi bohaterów, umieszczonym w tzw. dymkach

Marginesy

Kadrowanie

Dymki

Liternictwo

Komplementarnośćobrazu i słowa

Rysowanie

Zobacz też więcej informacji i wskazówek:

Cechy komiksu

Jak zrobić komiks? [tutorial]

FILMY

PLANSZA Jedna strona komiksu to najczęściej format A4. Komiks dobrze jest rysować na grubszym papierze. Nie rysujemy dwustronnie – jedna plansza to jedna kartka.

Marginesy Marginesy są ważne w przypadku konieczności skanowania, drukowania, oprawiania – może to być około 1 cm (lub więcej) wolnej przestrzeni od krawędzi kartki. Stosujemy także odstępy między kadrami - dzięki temu kompozycja jest czytelna.

Kadrowanie Kadr to pojedynczy obrazowo-słowny element komiksu. Kadry nie muszą być ponumerowane, nie potrzebne są też strzałki – komiks czytamy intuicyjnie. Na etapie planowania i przygotowywania można roboczo wykorzystywać karteczki z bloczków do notowania – łatwo wtedy uchwycić odpowiedni podział planszy i osiągnąć pierwsze wrażenie całości.

Dymki Najpierw wpisujemy tekst, potem otaczamy go dymkiem - wtedy mamy pewność, że treść się zmieści i będzie dobrze skomponowana. Dymki również mają swoje marginesy — tekst nie powinien przylegać do ich krawędzi. Kształt dymków wykorzystujemy także do przekazania różnych elementów treści:

  • wypowiedź pojawia się w komiksie w owalnej (czasami też prostokątnej) ramce z ogonkiem skierowanym do ust osoby mówiącej,
  • krzyk umieszczany jest w „ząbkowanym” dymku,
  • chmurka z kilkoma okrągłymi elementami nad głową postaci służy do zapisu myśli,
  • narrację w komiksie umieszczamy w prostokątnej ramce, np. u góry kadru.

Liternictwo W komiksach teksty przeważnie wpisane są wielkimi literami. Ważne, aby pismo było odpowiedniej wielkości – lepiej za duże niż za małe i czytelne. Pismo daje nam dodatkowe możliwości przekazu treści – wybrane postaci możemy obdarzyć specjalnym sposobem wyrazu:

  • potwór może „mówić” poszarpanym, dziwacznym pismem,
  • gdy ktoś krzyczy, możemy zastosować większe litery, jeśli ktoś mówi cicho – wpisujemy małe literki,
  • kwestie, które wypowiada ktoś miły i grzeczny, możemy wpisać starannym pismem.

Na różowych karteczkach są kompletne teksty: definicja oraz linki do rozszerzonych informacji. Na pozostałych znajdują się jedynie hasła. Opisy do nich pojawią się po wciśnięciu "+". Zostały one opracowane na podstawie poradnika Jak prowadzić warsztaty komiksowe Edyty Bystroń.

Rysowanie Przygotowujemy świadomą stylizację, czyli dostosowanie postaci i tła do tematu, charakteru, okoliczności komiksowej historii. Postaci projektujemy na kartce A4, poziomo, dzieląc ją na pół (dla dwóch postaci), za pomocą ołówka. Bohaterowie mogą być dowolni: człowiek, zwierzę, wymyślony stworek, ożywiony przedmiot. Postaci nie mogą też być zbyt złożone, aby łatwiej było je powtórzyć kilka lub kilkanaście razy. Dużo większą wartość ma nawet prosta postać, ale własna, autorska – osobiste pomysły są najlepsze (ponadto nie łamiemy praw autorskich powielając cudzą pracę).Postać nie może być zbyt malutka — powinna wypełniać całą przestrzeń połowy kartki (czyli być formatu około A5). Postacie obdarzamy imieniem, wymyślamy im cechy charakteru.

Komplementarność obrazu i słowa W komiksie wszystko podporządkowane jest opowieści i wzajemnie się uzupełnia. Jeśli narysujemy uśmiechniętą, szczęśliwą twarz, nie należy powtarzać tej informacji, nie trzeba robić podpisu: „Zosia jest wesoła”, ale wpisać odpowiedni tekst, np. „Zosia szykuje się na wycieczkę rowerową”.

Jak narysować... komiks? Przepis na komiks Scenariusz do komiksu Kurs prostego rysowania. Cz.1, Cz.2, Cz.3, Cz.4 Komiksowe Spotkania Rysunkowe. Cz.1, Cz.2, Cz.3