pop art
Adriana Matuszek
Created on February 8, 2021
More creations to inspire you
2021 TRENDING COLORS
Presentation
POLITICAL POLARIZATION
Presentation
VACCINES & IMMUNITY
Presentation
LETTERING PRESENTATION
Presentation
ARTICLES
Presentation
PROMOTING ACADEMIC INTEGRITY
Presentation
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
Transcript
sztuka popularna
POP ART
Pop-art pojawił się w Nowym Jorku i Londynie W połowie lat 50. XX wieku i szybko stał się dominującym stylem awangardowym. Charakteryzował się odważnymi, prostymi obrazami i żywymi kolorami .
Typowymi źródłami ikonografii pop-art były reklamy, opakowania produktów konsumenckich, zdjęcia gwiazd filmowych, gwiazd muzyki pop i innych celebrytów oraz komiksy.
Pop-art został ukształtowany poprzez konsumpconizm.Artyści wzorowali się na dziełach surrealistycznych. Z tego powodu powstawały nietypowe zestawienia, obrazy komiksowe oraz dzieła z naturalnie odwzorowanymi obiektami. Najpierw pop-art widoczny był przede wszystkim w malarstwie. Z czasem nurt ten dawał o sobie znać w tworzeniu niezwykłych aranżacji i instalacji.
Andy Worhol
używał techniki serigrafii ( sitotruku)
Pierwsza znana praca mistrza pop artu – portret aktora Rudy’ego Vallee’a – powstała, gdy Andy miał 10 lat. Została kupiona przez pewnego kolekcjonera za jedynie 5 dolarów, dziś natomiast ten portret kosztuje około 2 mln dolarów.
Roy Lichtenstein
Roy Lichtenstein
“Nominalnie jestem kopistą, ale nadaję oryginałowi nową strukturę – pociągnięcia pędzla zmieniają się w kropki i proste, regularne linie, co w efekcie tworzy nowy obraz”.
Lichtenstein, Andy Warhol i inni przedstawiciele pop-artu posługiwali się komiksową stylistyką, krzykliwymi barwami i przeskalowaną formą; malowali przedmioty codziennego użytku, odtwarzali plakaty reklamowe i paski komiksowe, nie szczędząc sobie przy tym sarkazmu i ironii. Twórcy pop-artu odważnie łamali mit uduchowionego artysty, zbliżając sztukę do designu i twórczości użytkowej.
HIPERREALIZM
Hiperrealizm, superrealizm lub fotorealizm – kierunek w malarstwie XX wieku (około 1965 roku w USA). Przedstawianie rzeczywistości z jak największą precyzją, upodobnienie obrazu do fotografii.
Malarze fotorealistyczni, korzystając z założeń pop-artu, gloryfikują nieprzekłamaną rzeczywistość. Tematami malarskimi stają się wystawy sklepowe, samochody lub ich fragmenty, zdjęcia paszportowe itp. Wielu artystów rzutuje z pomocą epidiaskopu wykonane przez siebie fotografie na płótno, i maluje stricte według wyświetlanego zdjęcia. Do tego typu celów niezbędne jest absolutne mistrzostwo techniczne, choć z drugiej strony hiperrealiści byli oskarżani o wykonywanie „mechanicznej pracy” i odtwórczość.
Richard Estes
Richard Estes
Richard Estes
Richard Estes
J. Ch. Amman, krytyk i teoretyk sztuki, wyróżnił 6 kryteriów hiperrealizmu :prawie zawsze wzorem jest zdjęcie lub diapozytyw; tradycyjną kompozycję zastępuje wybrany wzór fotograficzny przenoszony przez projekcję na powierzchnię obrazu; specyficzne cechy indywidualnego warsztatu twórczego są całkowicie odrzucone; przedstawiany przedmiot jest ukazany precyzyjnie i zgodnie ze wzorem; tematy i motywy są czerpane z życia codziennego lub otoczenia artysty; fotografia nie jest traktowana jako środek pomocniczy, ale jako świadomie wybrana sytuacja wyjściowa dla przedstawienia obrazu.