Walentynki e Europie
IwoRa
Created on February 8, 2021
Over 30 million people create interactive content in Genially
Check out what others have designed:
WEB DU BOIS
Interactive Image
MOON INTERACTIVE IMAGE
Interactive Image
OBJECTICS
Interactive Image
AKTEOS HELPS YOU WISH PEOPLE AROUND THE WORLD A HAPPY NEW YEAR
Interactive Image
OKMO FLOOR PLAN
Interactive Image
DISCOVERY AT SUTTER'S MILL
Interactive Image
FRANÇOISE GILOT AND PABLO PICASSO
Interactive Image
Transcript
A to ciekawe...
francja
anglia
dania
czechy
Włochy
Walentynki w Europie
Walentynki - (ang.Valentine`s Day) coroczne święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, biskupa żyjącego na przełomie II i III w n.e., okrzykniętego patronem zakochanych.
Jedna z legend o Świętym Walentym mówi, że żył on w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który to zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat zawierać związki małżeńskie. Cesarz był przekonany, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Po wejściu nowych przepisów w życie, Święty Walenty sprzeciwił im się i potajemnie udzielał ślubów zakochanym. Cesarz wkrótce jednak poznał sekret Walentego i wtrącił go do więzienia. Legenda mówi, że poznał w nim niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, postanowił zabić Świętego Walentego. Ten jednak, tuż przed śmiercią napisał list do swojej ukochanej, który podpisał "Od Twojego Walentego". Według legendy egzekucja odbyła się 14 lutego. W ten sposób Święty Walenty został patronem zakochanych, których święto rokrocznie przypada 14 lutego.
We Włoszech w Walentynki dominuje kolor czerwony. Niezależnie od tego, jaki prezent dla swojej drugiej połówki wybieramy, najważniejsze, by był on w kolorze miłości. Włosi wierzą ponadto, że pierwszy mężczyzna, którego wolna kobieta zobaczy 14 lutego, zostanie jej mężem w przeciągu roku. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo spełnienia się przepowiedni, dopuszcza się nieduże odstępstwo od tej zasady - jeśli nie będzie to ten konkretny pan, to przynajmniej podobny do niego.
Włosi słyną z uczuciowej natury, a słoneczna Italia to chyba jeden z najbardziej romantycznych krajów świata. To właśnie tu, w Umbrii, znajduje się grób patrona wszystkich zakochanych - św. Walentego.
Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku, 14 lutego i 1 maja. W tych dniach oblężenie przeżywa most Karola w Pradze, będący kultowym miejscem zakochanych. Aby miłość przetrwała, trzeba zawiesić na nim kłódkę. Zwyczaj ten rozpowszechnił się także wśród turystów. Najwięcej kłódek można zaobserwować przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając ją kilkakrotnie, można zapewnić sobie lojalność drugiej połówki.
Do niedawna w Anglii popularnym zwyczajem na walentynki było przebieranie się dzieci za dorosłych, odwiedzania sąsiednich domów i śpiewania romantycznych przebojów.
Zakochani i sympatyzujący ze sobą ludzie obdarowywali się też własnoręcznie przygotowanymi kartkami w kształcie serca z ilustracją najsłynniejszych kochanków świata − Romea i Julii. Zresztą William Szekspir wspomina dzień św. Walentego, lecz nie w „Romeo i Julii”, a w „Hamlecie”. Już w XIX wieku Anglicy masowo wysyłali sobie kartki walentynkowe. Ten walentynkowy zwyczaj powędrował stąd dalej: na północ i wschód Europy oraz do Stanów Zjednoczonych.
Święto zakochanych ma swoich zwolenników również w Danii. Dawniej przesyłano sobie przezroczyste bibułki, na których pod światłem można było odczytać imię bądź rozpoznać twarz ukochanego. Obecnie popularnym zwyczajem w walentynki jest wysyłanie gaekkebrev, czyli dowcipnego listu, pisanego samodzielnie przez panów, często rymem i z humorem, ale bez podpisu. Dziewczyna, która odgadnie imię adoratora zostanie obdarowana dodatkowymi słodkościami na Wielkanoc.
Francuzi obsypują swoje ukochane kwiatami. W połowie lutego we Francji sprzedaje się więcej róż niż we wszystkich innych krajach tej części Europy. Modne są również wizyty w kinie czy teatrze. Ostatecznie zakochani trafiają do dobrej restauracji, w której miejsce zamawia się zazwyczaj kilka miesięcy wcześniej.
W samych tyko Stanach Zjednoczonych sprzedaje się w walentynki ponad 200 milionów róż.
Polskim miastem zakochanych jest Chełmno.
Śpiewaczka operowa Maria Callas otrzymała najdroższą kartkę walentynkową w całej historii tego święta. Karteczka wykonana była ze złota i drogich kamieni, a zapakowano ją w futro z norek. W tym wypadku Walentym był grecki miliarder – Arystoteles Onassis.
Najdłuższą tradycją walentynkową może poszczycić się Anglia. Po pierwsze to w Anglii wysłana została pierwsza kartka walentynkowa. Po drugie to angielski książę Karol z Orleanu napisał miłosny poemat, w którym jako pierwszy wymienił nazwę walentynki.
Szacuje się, że w okresie walentynek na świecie wysyła się około miliarda walentynek. Jest to zatem drugie po Bożym Narodzeniu święto, w którym wysyła się najwięcej życzeń.