Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Kamila Wajnert, Julia Piotrowska, Patrycja Michta

Licencji

Rodzaje

Licencja oprogramowania jest umową określającą warunki korzystania z programów komputerowych. Używając programów komputerowych, zgadzasz się na warunki licencji.

Licencje:

Licencje:

Licencje:

Koniec:

GNU

Adware

Abandonware

na oprogramowanie OEM i BOX

Postcardware

Trial

Freeware

Creative Commons

Demo

Public domain

Open Source

Shareware

Spis treści

więcej informacji:

Patrycja Michta

Wymóg ten bywa mniej lub bardziej kategoryczny w zależności od konkretnej licencji. Niektóre uzależniają od tego legalność używania programu, inne pozostawiają to dobrej woli użytkownika jako sposób na wyrażenie wdzięczności autorowi.

Rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik prześle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka).

Postcardware

więcej informacji:

Terminu domena publiczna używa się też czasami w odniesieniu do oprogramowania, które z jakichś względów nie jest objęte majątkowymi prawami autorskimi. Mylnie do tej kategorii zalicza się też niekiedy oprogramowanie dostępne na zasadach licencji copyleft oraz freeware lub nawet shareware.

Patrycja Michta

Symbol stosowany w Wikipedii i innych projektach Fundacji Wikimedia oznaczający materiały dostępne w domenie publicznej.

Twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego.

Public domain

więcej informacji:

logo licencji GNU

Patrycja Michta

Celem licencji GNU GPL jest przekazanie użytkownikom czterech podstawowych wolności: -Wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0) wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1).-Wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2).-Wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).

GNU General Public License (GPL) – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative.

Licencja GNU

więcej informacji:

więcej informacji:

Patrycja Michta

W odróżnieniu od wersji Original Equipment Manufacturer (OEM), oprogramowanie Box może być zainstalowane na dowolnym komputerze posiadanym przez użytkownika tego oprogramowania. W odróżnieniu od oprogramowania OEM, które jest przypisane do urządzenia, na którym jest zainstalowane, oprogramowanie BOX można wielokrotnie przenosić pomiędzy komputerami – jest przypisane do użytkownika.

Nazwa OEM jest też stosowana w odniesieniu do producentów komputerów osobistych, gdy sprzedają je razem z oprogramowaniem będącym standardowym wyposażeniem. Oprogramowanie OEM jest nierozerwalnie połączone z komputerem (lub jego częścią), na którym jest ono zainstalowane. Nie wolno go przenosić na inne komputery ani odsprzedawać.

Original Equipment Manufacturer, OEM (dosłownie „producent oryginalnego wyposażenia”) – przedsiębiorstwo wytwarzające produkty, które mogą być sprzedawane przez innego producenta.

Licencja na oprogramowanie OEM I BOX

więcej informacji:

Jedną z podstawowych cech licencji jest możliwość redystrybucji. W ten sposób, w krótkim czasie, osiąga on popularność i rzesze potencjalnych odbiorców. Ma to wymierne skutki, a dalsze rozpowszechnianie materiału testowego prowadzi do obniżenia kosztu dystrybucji, co decyduje o wysokości ostatecznej ceny. Ponadto shareware, który udostępniony jest bez kodu źródłowego, zawiera zachętę do nabycia pełnej wersji, sugestie lub żądania dotyczące uiszczenia ustalonej opłaty. Co ważne, osoby niezainteresowane kupnem oferowanego produktu rozszerzającego możliwości posiadanego sprzętu mogą z niego zrezygnować.

Julia Piotrowska

– rodzaj oprogramowania zamkniętego, które jest bezpłatnie rozpowszechniane i którego kopiami wolno się dzielić, jednak korzystanie z jego pełnej funkcjonalności wymaga wniesienia określonych opłat po pewnym okresie użytkowania lub zakupu licencji.

Licencja Shareware

więcej informacji:

Julia Piotrowska

Na tych samych warunkach — Remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji, co oryginał.

Użycie niekomercyjne – warunek licencji Creative Commons, który nie zezwala na wykorzystywanie utworów głównie do celów komercyjnych. Można go znaleźć w trzech z sześciu licencji CC: BY-NC, BY-NC-SA i BY-NC-ND.

Uznanie autorstwa — Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany . Możesz to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania prze licencjodawcę poparcia dla Ciebie lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór.

Bez utworów zależnych – warunek Creative Commons, który nie zezwala na tworzenie dzieł pochodnych.

Licencje Creative Commons (CC) – zestaw wzorców umów licencyjnych, na podstawie których twórca udostępnia, pod określonymi warunkami, swój utwór objęty majątkowymi prawami autorskimi. Zasada „wszelkie prawa zastrzeżone” została tu zastąpiona zasadą „pewne prawa zastrzeżone”.

Licencja Creative Commons

więcej:

Julia Piotrowska

FreewareProgramy, ktorych można używac i rozpowszechniać za darmo. Nie wolno ich jednak sprzedawać, ani dokonywać w nich zmian, umieszczając wewnątrz na przyklad wlasną reklamę. Może być objęte prawami autorskimi lub nie.

Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).

Licencja Freeware

Julia Piotrowska

więcej informacji:

Adware jest najczęściej używane w aplikacjach łączących się z Internetem ze względu na wymianę wyświetlanych bannerów. Najbardziej znanym tego typu programem jest w Polsce komunikator Gadu-Gadu. Podobnie jak w przypadku innych reklam internetowych da się je zablokować za pomocą odpowiednio skonfigurowanych pośredników HTTP.

Adware Rodzaj (i typ licencji) zamkniętego oprogramowania. Adware jest rozpowszechniane za darmo (bez kodu źródłowego), ale zawiera funkcję wyświetlającą reklamy, zwykle w postaci bannerów reklamowych. Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach. Zwykle jest też możliwość nabycia wersji programu bez reklam za opłatą.

Licencja Adware

więcej:

Kamila Wajnert

Licencję Open Source można inaczej nazwać, Licencją Otwartego Oprogramowania!

Open source- inaczej otwarte oprogramowanie, którego licencja pozwala na legalne oraz nieodpłatne kopiowanie. Ponadto zapewnia swoim użytkownikom prawo do samodzielnego modyfikowania, analizowania i rozbudowy istniejących produktów.

Licencja Open Source

więcej:

Kamila Wajnert

Wersja demonstracyjna, demoware, demo, wersja pokazowa, próbna – wersja zwykle komercyjnego programu komputerowego. Zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania.

Licencja Demo

W czasie okresu testowego użytkownik może korzystać z wszystkich funkcji aplikacji bez ograniczeń, ewentualnie pojawia się przypomnienie, że nie używa pełnej wersji i licznik ukazujący, ile jeszcze pozostało czasu do wygaśnięcia wersji testowej.

więcej:

Kamila Wajnert

Trial (z ang. „próba”) – rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Czasami zamiast ograniczenia na liczbę dni jest ograniczenie na liczbę uruchomień programu. Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, zgodnie z licencją, wymagane jest uzyskanie wersji pełnej programu albo usunięcie go z dysku twardego.

Licencja Trial

więcej:

''Abandon" to w języku angielskim słowo oznaczające "porzucenie", "opuszczenie" lub też "pozostawienie". Druga część - czyli "ware" - to skrót od "software", czyli "oprogramowanie". Po polsku można by to przetłumaczyć jako "porzucone aplikacje".

Kamila Wajnert

Abandonware − oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu.

Licencja Abandonware

Kamila Wajnert

Źródła: Wikipedia, Google, Google grafika i inne strony podlinkowane w slajdach.

Autorzy: Julia Piotrowska, Kamila Wajnert, Patrycja Michta.

KONIEC