Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
WDŻ kl 4 t 4 Miłość która scala
Katarzyna
Created on February 5, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Klasa 4
Temat: Miłość, która scala. Funkcja psychiczno uczuciowa i kontrolna
W OKU KAMERY Pamiętajcie! Jeśli rodzice zadają dziesiątki pytań („O której wrócisz?”, „Z kim wychodzisz?” itp.), chcą się upewnić, że nic nie zagraża Waszemu bezpieczeństwu. Są przecież za Was odpowiedzialni
Czy znacie powiedzenie, że życie pisze różne scenariusze? Oznacza ono, że raz wszystko się nam układa, osiągamy sukcesy i rozpiera nas radość, a innym razem doświadczamy trudności, porażek i jesteśmy smutni. Wielkim szczęściem jest możliwość przeżywania tych sytuacji w rodzinie. Wtedy, gdy czujemy przygnębienie z powodu nie najlepszej oceny ze sprawdzianu albo kłótniz kolegą oraz wtedy, gdy z entuzjazmem opowiadamy o udanym szkolnym przedstawieniu, dostrzegamy, że rodzina pełni funkcjępsychiczno –uczuciową. Dom rodzinny jest miejscem, w którym zwierzamy się z naszych uczuć i mamy poczucie bezpieczeństwa. Wiemy, że są mama i tata, którzy wysłuchają nas w każdej sytuacji: pogratulują sukcesu i będą go świętować razem z nami, a inny razem przytulą, otrąłzy i zapewnią, że wszystko będzie dobrze. Mama i tata sązawsze. Świadomość, że możemy poprosić o ich pomoc w każdej sytuacji, podnosi nas na duchu. Nie zapominajmy o wielki skarbie, jakim są nasi dziadkowie.
Także oni zwykle chętnie uczestniczą w życiu młodego pokolenia, towarzysząc mu swoją mądrością w radościach i smutkach. Kolejną funkcją, którą spełnia każda rodzina, jest funkcja kontrolna. Czasami nastolatkowie żartują, że we własnym domu czują się jak w jaskini lwa. Młodzi ludzie, którzy chcielibymieć swoje małe tajemnice, denerwują się, kiedy rodzice zadająwiele pytań: kiedy wrócisz?, czy zjadłeś drugie śniadanie?, kiedy masz sprawdzian?, dlaczego się nie uczysz?, I tak dalej... Pamiętajcie, że z takimi pytaniami zawsze stoi troska o wasze dobro i bezpieczeństwo. Dlatego nie denerwujcie się, ale cieszcie się z tego przejawu miłości! A jeśli uważacie, że o niektóre potrzeby potraficie już zadbać sami, możecie powiedzieć rodzicom: „Mamo, zawsze myję zęby przed spaniem. Nie musisz mnie o to codziennie pytać, umiem już o to zadbać”.
Według podanego wzoru odszukaj hasła zawarte w tabeli. Zapisz je. Odczytaj ważne zasady dla twojej rodziny. /3A + 4D/ 2E / 2E + 1G/ 1A / 4F + 4A + 2C + 3G/ 2A + 1E + 3D/ - - --------------------------------------------------------------------------------------------------- / 3D/ 2G / 4E +1E/ 3F + 1B/ 3B + 1F/ 4F + 4B + 2F/ ------------------------------------------------------------------------------------------------------- /4G + 3C + 2D/ 1C + 4C/ 1A + 3E + 1D + 2B/ -------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co wiesz o swojej rodzinie?
Spróbujcie uzupełnić zadania nie wysyłając ich do mnie. Mój najstarszy żyjący krewny to………………………………… ma ……..lat. Ulubioną potrawą mojej rodziny jest……………... Tradycją naszej rodziny jest……………………………………... Nazwisko panieńskie mojej mamy to……………………………. Najsławniejsza w rodzinie jest…………………………………... Najwięcej dzieci w rodzinie ma…………………………………. Najlepsze dowcipy w rodzinie opowiada……………………….. Mój najmłodszy kuzyn lub kuzynka to …………………………. ma ……lat. Nasze codzienne zamiłowania……………………… Nasze ulubione miejsca………………………………………….. Najbardziej śmiejemy się, gdy ………………………………….. Nie lubimy………………………………………………………. Rodzinne słowa zrozumiałe tylko dla nas to……………………. Najchętniej robimy razem………………………………………..
Dziękuję ;)