Full screen

Share

Show pages

Julia Dąbrowska, Natalia Jastrzębska, Paulina Stekla, Konrad Sawicki
DOWODY
strefa lasów liściastych i mieszanych klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

klimat

Julia Dąbrowska

Created on February 3, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Julia Dąbrowska, Natalia Jastrzębska, Paulina Stekla, Konrad Sawicki

DOWODY

strefa lasów liściastych i mieszanych klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego

Tradycyjnie wyróżniamy cztery pory roku. Są to pory roku astronomiczne będące efektem ruchu obiegowego Ziemi. W Polsce wyróżniamy jeszcze dwie dodatkowe pory roku, więc finalnie mamy ich sześć. Są to: lato, jesień, przedzimie, zima, przedwiośnie i wiosna. Pory roku wyznaczane na podstawie średnich miesięcznych temperatur są charakterystyczne dla stref klimatów umiarkowanych i podzwotnikowych. Na zdjęciach obok przedstawione zostały cztery podstawowe pory roku, pomiędzy którymi różnicę najłatwiej zauważyć, obserwując drzewa.

Występowanie pór roku

Miejsce obserwacji:

Przez hasło "klimat przejściowy" mamy na myśli to, że dany klimat ma cechy zarówno klimatu morskiego jak i kontynentalnego. Zmiany pogody, które mogliśmy obserwować w ostatnich kilku dniach są właśnie dowodem na przejściowość naszego klimatu. Dla klimatu morskiego okres zimy jest raczej łagodny i deszczowy, a dla klimatu kontynentalnego zima jest sroga, mroźna. Latem zaś w klimacie kontynentalnym wytępują częste upały, a w klimacie morskim lato jest ciepłe, ale deszczowe.

Przejściowość klimatu

Miejsce obserwacji:

Głównym powodem przejściowości klimatu Polski jest jej położenie w strefie oddziaływania kilku mas powietrza. W Polsce przeważają wiatry z kierunków zachodnich, co wiąże się z układem stałych ośrodków barycznych – Wyżu Azorskiego i Niżu Islandzkiego. Wiatry przynoszą znad innych obszarów określone masy powietrza. Na podstawie kierunku, z którego aktualnie wieje wiatr, można przewidywać pogodę: - wiatr zachodni zazwyczaj przynosi opady oraz ochłodzenie latem i ocieplenie zimą (PPm)- wiatr północny niemal zawsze przynosi ochłodzenie (PA)- wiatr wschodni na ogół nie przynosi opadów, a zimą prawie zawsze ochłodzenie (PPk)- wiatr południowy niemal zawsze przynosi ocieplenie (PZ) W ostatnich trzech dniach mogliśmy zaobserwować wiatry ze wschodu, a tym samym napłynięcie chłodnego powietrza, co przyniosło wyraźne obniżenie temperatur.

wiatry

05.02.21

DZIEŃ 1

DZIEŃ 3

DZIEŃ 2

07.02.21

06.02.21

Przeważającą formacją roślinną naszego klimatu są lasy liściaste i mieszane. Lasy klimatu umiarkowanego najczęściej mają cztery piętra: ściółkę, runo, podszyt i korony drzew. W naszej okolicy możemy spotkać wiele takich lasów. Rośliny jakie możemy w nich spotkać to m.in.: brzozy, dęby, buki, świerki, modrzewie, sosny. Często spotykaną formacją roślinną w Polsce są też łąki.

FLORA

Zwierzętami, które możemy spotkać w naszej strefie klimatycznej w szczególności w lasach są m.in.: dziki, niedźwiedzie brunatne, lisy, jeże, sarny, jelenie, łosie, zające.W Polsce występuje też wiele gatunków ptaków. Część z nich przebywa w Polsce przez cały rok, część na okres zimy wędruje na południe.

FAUNA

Wszystkie obrazy umieszczone w prezentacji są własnością autorów bądź pochodzą z bazy graficznej programu genial.ly.

- epodreczniki.pl - Wikipedia - windy.com - medianauka.pl - www.wlin.pl - Google Maps - geografia.na6.pl

źródła

Next page

genially options