Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Barok i sarmatyzm w Rzeczpospolitej

Barok (prawdopodobnie z port. barroco – perła o nieregularnym kształcie, z wł. – dziwność, nietypowość)Epoka ta trwała w Europie od końca XVI wieku, do początku XVIII wieku.

Epoka Baroku

01

- Barok przybył do Polski wraz z jezuitami w latach 60. XVI wieku. na jego rozwój wpływał także mecenat królewski, kościelny a zarazem magnacki,- W tym okresie na terenach naszego kraju propagowano kult Maryi i świętych,- Duchowni starali się aby wierni jak najlepiej zrozumieli treści religijne dlatego opisywali niebo, piekło lub czyściec za pomocą organizacji Rzeczpospolitej.

Specyfika Polskiego baroku

02

Przedstawiały one realityczne podobizny szlachcica lub szlachcianki przymocowywany do trumny od strony głowy zmarłego. Były jednym z elementów castrium doloris.

Portrety Trumienne

CECHY SZTUKI BAROKU

write a title here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh.

CECHY ARCHITEKTURY BAROKU

Title 2

Polska architektura barokowa chrakteryzwowała się także budową dworków szlacheckich lub magnackich. Ich cechami są:

Przykłady sztuki i Architektury barokowej w rzeczpospolitej

Jednym z czołowych architektów baroku był pochodzący z Niderlandów Tylman z Gameren.

Pałac Branickich w Białymstoku

1. KASPER NIESIECKI - prowadził badania genealogiczne oraz opublikował herbiarz liczący ponad 5 tyś. stron.2.JAN BROŻEK - zajmował się on badaniem problemów geometrii i teorii liczb.3.JAN HEWELIUSZ, ELŻBIETA KOOPMAN HEWELIUSZ - zajmowali się konstruowaniem wielkich teleskopów, budową obserwatorium astronomicznego w Gdańsku, dokonali także odkryć astronomicznych.4.STANISŁAW LUBIENIECKI (młodszy)- prowadził badania i szczegółowy opis komet.

Przedstwiciele i ich dokoniania:

Nauka

- szkolnictwo zaczęło upadać - zmalała liczba szkół parafialnych- powstały prowadzone przez jezuitów i pijarów kolegia zakonne- poziom nauki w Krakowie, Wilnie i Zamościu malał- innowiercy uczęszczali do gimnazjów protestanckich - dziewczęta ze stanu szlacheckiego edukowały się na tzw. pensjach

OŚWIATA

- TEMATYKA MIŁOSNA - jednym z twórców tej kunsztownej poezji był Jan Andrzej Morsztyn "Do trupa" , "Cuda Miłości"- TEMATYKA RELIGIJNA - o takiej tematyce Jan Andrzej Morsztyn napisał wiersz "Pokuta w kwarantannie"- TEMATYKA PANEGIRYCZNA - "Pieśni w obozie pod Żwańcem" autorstwa Jana Andrzeja Morsztyna- TEMATYKA BATALISTYCZNA - "Duma o wzięciu szturmem Pawołoczy" twórcą tego utworu jest Zbigniew Morsztyn- Wacław Potocki również pisał utwóry o takiej tematyce np. poemat " Wojna Chocimska"- ROZWÓJ PAMIĘTNIKARSTWA- utrwalony przez Jana Chryzostoma Paska, który opisywał życie szlachcica i żołnierza.MAKARONIZMY - wplatanie w wypowiedź słów obcego pochodzenia

LITERATURA BAROKOWA

Obowiązywał patriarchalny model rodziny.

Uwidocznienie się orientalizacji. Zauważalny był także charakterystyczny przejaw teatralizacji życia społecznego.

Przedmurze chrześcijaństwa - czyli linia obrony państwa szlachcica - Sarmaty przed wrogami tej religii.

SARMATYZM

Powstał poprzez rozpowszechnienie się w Rzeczpospolitej mitu sarmackiego.

Fundamentalne wartości poczatkowo to: patriotyzm, honor, męstwo i pracowitość.

Specyficzna idea jednocząca szlachtę litewską ruską i polską.

Ukształtował się w XVI i XVII wieku wyraźnie odróżniał szlachciców od mieszczan i chłopów poprzez swoje bogate zdobienia i drogie materiały.

STRÓJ SZLACHECKI

WIKTORIA ULRYCH KL.IID

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!