Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Historia książki

Paulina Marciniak

Created on February 1, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

INSTRUKCJA

START

WPROWADZENIE

Historia książki

W odległym zakątku świata archeolodzy odkryli księgę. Nie zdążyli jej zbadać i zobaczyć, co zawiera, gdy jeden z archeologów zamknął księgę na zamek numeryczny. Uznał, że odkrycie należy tylko do niego. Kod do otwacia księgi ukrył w dokumencie multimedialnym, do którego będziesz miał dostęp po klinięciu przycisku "Start". Odkryj kod i zbadaj, co znajduje się w księdze!

WPROWADZENIE

HISTORIA KSIĄŻKI

Po naciśnięciu przycisku "Start" zobaczysz dokument. Zapoznaj się ze wszystkimi zawartymi w nim informacjami (klikaj na nazwy , rysunki oraz znaczniki) i odkryj kod do księgi. PS. Kliknij na wszystkie pulsujące elementy. PS 2. Bądź uważny i nie pomiń żadnej wskazówki!

INSTRUKCJA

HISTORIA KSIĄŻKI

Witaj! Odkryj 5-cyfrowy kod do księgi!

Formy książki

Czy wiesz, że...?

Po pierwsze pismo

U zarania dziejów

Spróbuj jeszcze raz!

Już rozwiązałem zadanie!

NIE

TAK

Jesteś gotowy, by zmierzyć się z zadaniem?Poznałeś już wszystkie informacje o tabliczkach glinianych, zwojach i innych materiałach piśmiennczych?

Już rozwiązałem zadanie!

NIE

TAK

Jesteś gotowy, by zmierzyć się z zadaniem?Poznałeś już wszystkie informacje o kodeksach?

Dawno, dawno temu ludzie wymyślili podania i legendy. Dawno, dawno temu ludzie czuli potrzebę dzielenia się wiedzą i swoimi doświadczeniami.Dawno, dawno temu ludzie uznali, że aby się rozwijać trzeba uczyć się na cudzych błędach.

Do komunikacji międzyludzkiej służyły także:- środki mnemotechniczne (ułatwiające zapamiętywanie), np. kraby, muszelki, węzełki, które zawierały zakodowaną informację - sygnały wizualne i dźwiękowe, np. dym, bicie w bębny. Zauważ, że część tych technik przetrwała do dziś. Podaj przykłady!

Jak przekazywać informacje i legendy, gdy nie ma książek? Ba! Nie ma nawet pisma! Bardzo prosto. Wystarczy opowiadać. Można opowiadać o bogach, zjawiskach atmosferycznych, wynalazkach, odkryciach, ludziach...Osobę, która opowiada, możemy nazwać "żywą książką". Czy dziś spotykasz "żywe książki"?

Pamięć ludzka jest zawodna. Czy dokładnie pamiętasz bajkę, którą kiedyś opowiadała Ci mama? Albo wierszyk, którego nauczyłeś się w I klasie? Pisma nie ma, więc nie możesz zapisać sobie bajki Twojej mamy lub wiersza. Ale są malowidła naskalne. Ludzie malowali głównie zwierzęta i znaki geometryczne. Dla nas te rysunki są niezrozumiałe, ale dla tworzących je ludzi miały wartość artystyczną i informacyjną.

Wyobraź sobie, że Twoim zadaniem domowym z języka polskiego jest przygotowanie wypracowania na dowolny temat. Zatem masz trzy wyjścia: 1. zapamiętać wypracowanie, 2. narysować i przyprowadzić nauczycielkę do Twojej jaskini, 3. wymyślić pismo Co wybierasz? Kliknij na odpowiednią ikonkę.

Klikaj na czerwone znaczniki na osi czasu, zagraj w grę, by zdobyć kolejną cyfrę kodu i przejdź do kolejnej strony.

Powstanie pisma

Pismo chińskie

Pismo łacińskie

Pismo greckie

Pismo fenickie

Hieroglify

Pismo klinowe

Co to jest "książka"? Jak ją zdefiniować? Spróbuj wymyślić definicję książki i przeczytaj definicję ze Słownika Języka Polskiego. Kiedy skończysz, przejdź do kolejnej strony.

Jeśli przejrzałeś już rozdział "Po pierwsze pismo" to wiesz, że było wiele materiałów piśmienniczych. Od którego momentu zatem należy uznać, że TO jest książką? Przenieś się w czasie i sam zdecyduj!

Audiobook

Ebook

Najnowsze formy

Drukowany

Rękopiśmienny

Pierwsze próby

Kodeks

Inne

Zwój

Tabliczki gliniane

Najstarsze formy

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali wszystkie dostępne "pod ręką" materiały do zapisywania różnych treści.Czy zapiski na tych materiałach możemy nazwać książką?

Zwój Ta forma książki powstała prawdopodobnie w Egipcie za sprawą materiału pismienniczego, jakim był papirus. Zwój składał się z długiej płachty papirusu (czasem pergaminu) i dwóch drążków drewnianych lub z kości słoniowej. Przy czytaniu zwoju trzeba było go rozwijać w ten sposób, aby pismo ukazywało się stopniowo.

PERGAMIN Już w dawnych czasach używano skór zwierząt jako materiału piśmienniczego. Lecz dopiero w III wieku p.n.e. zaczęto wyprawiać skórę w specjalny sposób. Brano najczęściej skóry owcze, cielęce i kozie. Usuwano sierść, skrobano, zanurzano w wodzie wapiennej, suszono i gładzono. W ten sposób powstawał pergamin. Pergamin był trwalszy od papirusu i można było z niego usunąć stary tekst.

PERGAMIN Już w dawnych czasach używano skór zwierząt jako materiału piśmienniczego. Lecz dopiero w III wieku p.n.e. zaczęto wyprawiać skórę w specjalny sposób. Brano najczęściej skóry owcze, cielęce i kozie. Usuwano sierść, skrobano, zanurzano w wodzie wapiennej, suszono i gładzono. W tan sposób powstawał pergamin. Pergamin był trwalszy od papirusu i można było z niego usunąć stary tekst.

Tabliczki gliniane Z gliny formowano tabliczkę. Przystępujac do pisania, wyciskano na miękkiej glinie znaki przy pomocy trójściennego narzędzia z kości słoniowej, metalu i drzewa. Właśnie to narzędzie odpowiadało za klinowy kształt znaków pisarskich. (Pamiętacie jeszcze o piśmie klinowym?) Tabliczki po zapisaniu suszono na słońcu lub wypalano.

Pierwsze "kodeksy" Od pradawnych czasów Grecy używali małych tabliczk z drewna, pociągniętych woskiem, na których można było pisać metalowym rylcem. Dwie albo więcej takich tabliczek łączono razem. Takich notatników używali kupcy.

KODEKS

Rewolucja! Wynaleziono papier! Tylko gdzie? Zaznacz na mapie.

PAPIER Początkowo Chińczycy używali do pisania jedwabiu, ale ten materiał był drogi. W 105 roku n.e. Cai Lun wynalazł papier. Użył on kory roślinnej i bawełnianych rybackich sieci. Wszystkie materiały namoczył w wodzie i rozdrobnił. Następnie wyciągnął z wody pulpę na formie. Pulpę suszono na słońcu. W ten sposób powstał papier czerpany.

Zobacz, jak wyglada rękopis!

Kodeks rękopiśmienny Mamy zatem kodeks z pegaminu i papieru. A co z tekstem w kodeksie? Druku nie ma. Należy więc książki pisać i przepisywać ręcznie. Przepisywaniem ksiąg zajmowali się skrybowie - najczęściej byli to mnisi. Pracowali oni w skryptorium.

REWOLUCJA Wynaleziono druk! Dzięki niemu nie musisz miesiącami lub nawet latami przepisywać książki. Nie musisz kaligrafować ani mieć talentu plastycznego, by ozdobić ilustracjami książki. Wystarczy wydrukować!

DRUK ​KSYLOGRAFICZNYto wytwarzanie odbitek, prototypu drukarstwa. W płycie drzewnej żłobiono całe stronice tekstu w odbiciu lustrzanym - były to matryce. Następnie matrycję pokrywano tuszem i odbijano tekst na tkaninach, pergaminie lub papierze. Najczęściej były to odbitki jednostronicowe.

3 kroki do druku:

3. Prasa

1. Aparat do odlewania dowolnej liczby czcionek

2. Ruchoma czcionka

By http://www.sru.edu/depts/cisba/compsci/dailey/217students/sgm8660/Final/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31396

Co było dalej? - do 1457 roku książki kolorowano ręcznie. Później wymyślono sposób na pokrywanie niektórych czionek odmiennym kolorem. W roku 1719 odkryto, że ze zmieszania czerwonego, żółtego i niebieskiego można uzyskać dowolny kolor. - 1800 rok - Frecerick Koenig ulepszył ręczną prasę Gutenberga. Zastosował silnik parowy. - 1845 rok - Richard Hoe wynalazł pierwszą prasę obrotową. - lata 80. XIX wieku - wynaleziono maszyny, które automatycznie składały czcionkę - nie musiał już tego robić ręcznie człowiek. Obecnie czcionki składa się komputerowo.

Ebook to książka elektroniczna, zapisana w odpowiednim formacie. Można ją odczytać na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie lub specjalnym czytniku ebooków. Ebooki, tak jak i inne książki, należy kupić. Istnieje jednak wiele miejsc w internecie, gdzie legalnie i za darmo możesz pobrać ebooka. Sprawdź je!

Audiobook to książka mówiona i jest przeznaczona do słuchania. Treść książki jest czytana przez lektora. Książka ta zapisana jest w formacie mp3 do pobrania lub na płytach CD.

Puk,puk

OK

Wpisz hasło!

OK

Wpisz hasło!

OK

Wpisz hasło!

OK

Wpisz hasło!

OK

Wpisz hasło!

OK

Wpisz hasło!

BIBLIOGRAFIA

Otwórz księgę i zobacz, co się w niej kryje. Spróbuj odczytać tekst.PS. Tak, tekst jest po polsku.

DZIĘKUJĘ

GRATULUJĘ!odkryłeś kod do księgi!

Dziękuję za wspólną podróż przez wieki i kontynenty. Mam nadzieję, że gra Ci się podobała.Do zobacznia w bibliotece!

DZIĘKUJĘ

HISTORIA KSIĄŻKI

Bibliografia:1. Bieńskowska, Barbara, Hamerska, Halina: Zarys dziejów książki. Warszawa: Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy, 1987. ISBN 83-209-0557-5 2. Brookfield, Karen: Pismo, Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1996. ISBN 83-213-3767-8 3. Dahl, Sevend: Dzieje książki. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1965. 4. Fabisińska, Liliana: Halo. Historia komunikowania się. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2020. ISBN 978-83-10-13219-2 5. Ganeri, Anita. Od pióra trzcinowego do edytora tekstu. Historia pisma i druku. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1998. ISBN 83-10-10308-5 6. Houston, Keith: Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski. Kraków: Karakter, 2017. ISBN 978-83-65271-36-5 7. Ciekawostki o ksiażkach - od Gutenberga do e-booka. Gandalf Blog: Łódź, 2021. https://www.gandalf.com.pl/blog/ciekawostki-o-ksiazkach-od-gutenberga-do-e-booka/ 8. Książkowe rekordy Guinnessa. Instytut Książki: Warszawa, cop. 2017. http://wielki-czlowiek.pl/ksiazkowe-rekordy-guinnessa/

BIBLIOGRAFIA

HISTORIA KSIĄŻKI