Full screen

Share

Show pages

Dzień patrona w ZSPT CKU w Bojanowie im. Powstańców Wielkopolskich

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Prezentacja Powstańców wlkp

i.janowicz

Created on February 1, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Dzień patrona w ZSPT CKU w Bojanowie im. Powstańców Wielkopolskich

Szkoła świętuje Dzień Patrona od 12 stycznia 1969 roku.Bohaterowie naszej ziemi, Powstańcy Wielkopolscy , których w ten sposób uhonorowało wiele instytucji i placówek są do dziś dnia przykładem patriotycznych postaw godnych naśladowania.

Patron Powstańców Wielkopolskich to wzór, który reprezentuje uniwersalne ideały. Są one wytycznymi wzniosłych i pełnych poświęcenia zachowań. Trudna droga do wolności i do możliwości samostanowienia o sobie.

Ówczesny sztandar został ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

Jest to miejsce upamiętnienia odważnych ludzi, którym do dziś dnia składamy należny hołd.

Obelisk Powstańców Wielkopolskich

W 1987 roku przed głównym budynkiem szkoły został wystawiony obelisk-pomnik Powstańców Wielkopolskich.

26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 na poznański dworzec boczny (cesarski) wjechał skład z mistrzem Paderewskim. Niemcy podjęli ostatnią próbę zatrzymania nieproszonego gościa. Było już jednak za późno. Niemieckich oficerów zatrzymano, nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia.

Ignacy Jan Paderewski

Źródło: Portal edukacyjny ,,Historia poszukaj"Źródło: powstaniewielkopolskie.ipn.gov.plŹródła zdjęć: Archiwum Państwowe w Poznaniu Żródło zdjęć: ZSPT CKU w Bojanowie

Pojawienie się artysty na balkonie „Bazaru” wzmogło entuzjazm poznaniaków. Demonstracja przeciągnęła się aż do następnego dnia. To z kolei rozwścieczyło Niemców. Żołnierze zaczęli zrywać polskie flagi. Zdemolowano również lokal Naczelnej Rady Ludowej . Strzały oddane w kierunku hotelu, w którym zatrzymał się Ignacy Paderewski przesądziły o wybuchu powstania wielkopolskiego.27 grudnia do akcji przystąpiły podziemne oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legalnie działającej Straży Ludowej. Ludność Poznania rozpoczęła zrywanie niemieckich flag, szyldów, napisów i tablic. Powstańcy opanowali Poznań do 6 stycznia 1919 roku. Walki w całej Wielkopolsce zakończył rozejm w Trewirze, do którego podpisania Niemcy zostali zmuszeni przez aliantów 16 lutego 1919 roku. Zabór pruski był wolny. O ostatecznym kształcie granicy zadecydowano w traktacie wersalskim z 28 czerwca 1919 roku.

Euismod tincidunt ut laoreet

Euismod tincidunt ut laoreet

Write your title here

Next page

genially options