Szkoła wczoraj, dziś i jutro
Zuzkaaa001
Created on January 31, 2021
More creations to inspire you
FOOD 1
Presentation
COUNTRIES LESSON 5 GROUP 7/8
Presentation
BLENDED PEDAGOGUE
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
Transcript
Z jakimi problemami zmierzali się uczniowie w powieści Stefana żeromskiego?
Szkoła dawniej - dziś - jutro
Drogą edukacji
15
Zadania
Szkoła naszych marzeń
Drogą obecnej szkoły
14
13
Lekcje języka polskiego
Wzajemne relacje
12
11
10
Uczniowie
Nauczyciele
Szkoła dawniej - szkoła dziś
Szkoła dawnie - szkoła dziś
Witamy w szkolnym świecie - zasady
Gimnazjum w Klerykowie
Progimnazjum
Szkoła elementarna
Wstęp
Spis treści
Jak wyglądała szkoła w powieści „Syzyfowe Prace” Stefana Żeromskiego? Czy różniła się od współczesnej szkoły, do której uczęszczamy? Kim byli nauczyciele i jakie mieli podejście do uczniów? Czym była szkoła elementarna i ile czasu się w niej przebywało? Wszystkiego dowiecie się na prezentacji. Zapraszamy do oglądania!
Wstęp
Nauczycielem szkoły elementarnej w Owczarach był Ferdynand Wiechowski. Wykonywał swoją pracę, wpajając polskim dzieciom obcy alfabet, gramatykę, tradycje, a nawet zwyczaje religijne. Katolicyzm był dyskryminowany równie silnie, co polskość. Gorliwy wobec władz nauczyciel uczył czytania i pisania po rosyjsku, wytrwale wpajał uczniom słowa i melodię pieśni cerkiewnej.
Szkoła elementarna
Początkowo młody Marcin uczęszczał do szkoły elementarnej w Owczarach. Szkoła elementarna podobnie jak obecna „zerówka”, przygotowywała dzieci do wstąpienia w wiek szkolny. Zapewniała edukacje, która miała się przydać na dalszych etapach rozwoju dziecka.
Progimnazjum
Progimnazjum to gimnazjum niecałkowite obejmujące tylko kilka niższych klas. Według słownika języka polskiego jest to dawna szkoła średnia o programie nauczania w zakresie niższych klas gimnazjalnych. Do Progimnazjum w Pyrzogłowach uczęszczał Andrzej Radek, który po skończeniu klasy czwartej udał się do Klerykowa, aby kontynuować swoją naukę. Nauka w Progimnazjum trwała cztery lata. Po skończeniu szkoły uczeń mógł udać się do seminarium dla księży, na oficerów do szkoły junkierskiej albo do apteki.
Gimnazjum w Klerykowie - gimnazjum, do którego uczęszczali m.in Marcin Borowicz, Andrzej Radek i Bernard Zygier.
Aby dostać się do gimnazjum uczeń musiał przejść egzamin. Jak się okazało przy rekrutacji nie był ważny faktyczny poziom wiedzy kandydatów, ale ich pochodzenie. Dzieci rosyjskie od razu miały zapewniony wstęp do szkoły. Po zdaniu egzaminów na ucznia czekała klasa wstępna. Po klasie wstępnej na ucznia czekała klasa 1. Następnie uczeń kontynuował naukę w szkole przez kolejne 7 lat.
Gimnazjum w Klerykowie
Witamy w szkolnym świecie - zasady
W Gimnazjum w Klerykowie zasady opierały się głównie na rusyfikacji młodzieży. Obowiązywał zakaz używania języka polskiego. Na lekcjach zarówno nauczyciele jak i uczniowie porozumiewali się w języku rosyjskim. Lekcje języka polskiego były postrzegane jako nieobowiązkowe. Obowiązywał zakaz czytania literatury polskiej. Nauczyciele inspektorowali mieszkania i stancje uczniów. Młodzież nie miała prywatności. Uczniowie byli szpiegowani i inwigilowani. Uczeń, w każdej chwili mógł otrzymać wilczy bilet, co wiązało się z wydaleniem na zawsze ze szkoły.
Pieśni śpiewane w języku polskim
Lekcje języka polskiego są obowiązkowe
Wszystkie lekcje w szkole odbywają się w języku polskim
Bezkarne używanie języka polskiego
Lekcje języka polskiego jako nieobowiązkowe
Wszystkie lekcje w szkole odbywały się w języku rosyjskim
Nakaz śpiewania pieśni polskich w języku rosyjskim
VS
Szkoła dziś
Język rosyjski językiem dodatkowym, zachowany tylko w niektórych szkołach
Szkoła dawniej (metody rusyfikacji)
Język rosyjski językiem obowiązkowym
Zakaz używania języka polskiego
Prawo wyboru, teatr w języku polskim
Uczniowie mają prawo do prywatności
Rewidowanie mieszkań uczniowskich
Historia Polski przedmiotem obowiązkowym, skupiająca się głównie na dziejach z życia Polski
Wszyscy uczniowie mają równe prawa
Fałszowanie historii Polski
Faworyzowanie uczniów podlegających rusyfikacji
Zachęcanie uczniów do oglądania przedstawień rosyjskich
VS
Szkoła dziś
Literatura polska obowiązkowa, bezkarne czytanie polskich książek
Szkoła dawniej (metody rusyfikacji)
Zakaz czytania literatury polskiej
Nauczyciele
Nauczyciele to w większości zagorzali rusyfikatorzy. Niektórzy, mimo iż pochodzili z Polski ewidentnie przeszli na stronę Rosji (Majewski). Inni (Sztetter) obawiali się utraty pracy, dlatego nie protestowali i przyswoili sobie kulturę rosyjską, tak jak im kazano.
Uczniowie gimnazjum to m.in Marcin Borowicz, Andrzej Radek, Figa Walecki i Bernard Zygier. Każdy z nich na swój sposób próbował przeciwstawiać się rosyjskim władzom. Marcin Borowicz utworzył kółko lierackie, na którym wspólnie czytali literaturę polską. Bernard Zygier mimo zakazów wyrecytował "Redutę Ordodę" Mickiewicza. Figa Walecki sprzeciwił się historykowi, a Andrzej Radek z chęcią sięgał po literaturę polską i nigdy nie uległ rusyfikacji.
Uczniowie gimnazjum to w większości Polacy poddani rusyfikacji. Zdarzało się, że w gimnazjum uczyli się Rosjanie i Żydzi, natomiast większość stanowili Polacy.
Uczniowie
Relacje między uczniami a nauczycielami
Relacje między uczniami
Stworzenie przez Marcina Borowicza partii literatów pozytywnie wpłynęło na relacje między uczniami. Młodzież spotykała się „na górce” u Gontali, aby czytać literaturę polską. To znacznie polepszyło wzajemne relacje.
Wzajemne relacje
Obecne relacje z nauczycielami znacznie różnią się od tych ukazanych w powieści Żeromskiego. Dzisiaj możemy swobodnie porozmawiać z nauczycielem, przedstawić mu swój problem. Jednym słowem mamy do nich zaufanie. W powieści Stefana Żeromskiego było całkiem odwrotnie. Uczniowie bali się rozmawiać z nauczycielami. Jeśli już zamienili jakieś słowo to tylko i wyłącznie w języku rosyjskim. Nie mieli do nich zaufania. Bali się wydalenia ze szkoły.
Przed recytacją Zygiera
Po recytacji Zygiera
Po recytacji Zygiera w uczniach obudziły się uczucia patriotyczne. Przypomniała im o tym, że są Polakami. Po tym wydarzeniu uczniowie zaczęli przeciwstawiać się rusyfikacji. Zbierali się na "Górce u Gonatali, by czytac literaturę polską. W ten sposób dawali znać, że nie poddadzą się i będą walczyć o Polskę.
Lekcje języka polskiego
Nauczycielem języka polskiego był profesor Sztetter. Nauczyciel był zastraszany przez rusyfikatorów, bał się utraty posady, dlatego swoje lekcje prowadził w języku rosyjskim. Uczniowie podczas lekcji odrabiali lekcje, leżeli na ławkach albo spali. Jednym słowem lekcje języka polskiego był po prostu nudne
Drogą obecnej szkoły
Obecna szkoła znacznie różni się od tej ukazanej w powieści "Syzyfowe prace". Po pierwsze nie jesteśmy poddawani rusyfikacji. Możemy swobodnie rozmawiać w języku polskim. Nikt nie zmusza nas do oglądania rosyjskich sztuk teatralnych. Wszystkie lekcje prowadzone są w języku polskim. Możemy swobodnie czytac literaturę polską i mamy prawo do prywatności, którego uczniom w Gimnazjum w Klerykowie brakowało.
Dzisiejsze liceucm, technikum
Dzisiejsza szkoła podstawowa
Dzisiejsze klasy 1-4
Dzisiejsza zerówka
Dzisiejsze przedszkole
Uniwersytet
Gimnazjum
Progimnazjum
Klasa wstępna
Szkoła elementarna
Drogą edukacji
Jeśli dokładnie oglądaliście prezentację, z pewnością zwróciliście uwagę na to jak wyglądała szkoła w tamtych czasach. To nie jest bajka wymyślona przez Stefana Żeromskiego! Tak właśnie wyglądał szkoła podczas zaborów. Rusyfikacja! To był temat przewodni. Stefan Żeromski ukazał szkołę, która istaniała naprawdę. Dlatego jeśli spojrzymy na obecną szkołę, na szkołę, do której uczęszczamy zauważymy jej zalety. Taka szkoła jaką mamy teraz jest piękna! Doceńmy to, że możemy mówić w języku polskim, nikt nas nie śledzi i nie nakłania do niczego. Mamy wolność wyboru. Zastanówci się, czy taka szkoła nie jest piękna? A może wolelibyście cofnąć sie do czasów zaborów? Przerzyć to wszystko, co przeżywali bohaterowie "Syzyfowych prac"?
ABY UMIEĆ DOCENIĆ TO CO SIĘ MA
Szkoła naszych marzeń
Sprawdź czy zapamiętałeś? Kliknij w poniższy link i rozwiąż zadanie.
Sprawdź czy zapamiętałeś? Kliknij w poniższy link i rozwiąż zadanie.
Zadania
Sprawdź się
Sprawdź czy zapamiętałeś?Kliknij w poniższy link i rozwiąż zadanie.
Sprawdź się
Quiz
Dziękujemy za uwagę!