Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

עליית הלאומיות ומדינות הלאום מערך שלישי

Dikla Baum-Feldman

Created on January 26, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

To the Moon Presentation

Projection Presentation

Transcript

יחידת הוראה בנושא:

עליית הלאומיות ומדינות הלאום

היסטוריה שכבות י', יא'

מודלים שונים של לאומיות

מערך שלישי

מורה יקרה, מצגת זו אינטראקטיבית והיא מכילה קישורים חמים. כדי לפתוח את הקישורים יש ללחוץ על האייקון המופיע בשקופיות הרלוונטיות מצד ימין למעלה או על המילים המודגשות בקו תחתי.

מערך זה הינו חלק מיחידה שפותחה על ידי אבינועם יובל-נאה, אורלי שפירא ודיקלה באום-פלדמן ממרכז דיאלוגוס. לפרטים נוספים, הדרכה והצעות לשיתוף פעולה ניתן לפנות במייל ל: dialogos@mail.huji.ac.il

* בכל מקום בו השיעור כתוב בלשון נקבה או בלשון זכר הפנייה לשני המינים.

תוכן עניינים - מערך שלישי

פתיחה: מהו הלאום? שתי חלופות לפעילות קריאה, ניתוח של טקסטים היסטוריים ודיון בקבוצות. גוף השיעור: חלק ראשון - עבודה על התובנות מהחלק הקודם דרך מתודות של חילופי קבוצות (ג'יקסו), דיאלוג שאלות, תגובות אישיות ודיון במליאה. חלק שני - מודלים שונים של לאומיות – הסבר היסטורי ותיאורטי (במליאה). סיכום: חשיבה על המקרה הישראלי לאור המודלים הרעיוניים של הלאומיות.

פתיחת השיעור:

המורה תציג את מטרות השיעור. מטרות תוכן: היכרות עם תפיסות רעיוניות שונות כבסיס לתופעת הלאומיות. היכרות עם מגוון המאפיינים של תופעת הלאומיות ועם התפתחותן של מדינות לאום מסוגים שונים.

מטרות דיאלוגיות:

שאילת שאלות.

תיאום, ארגון והסכמה עם רעיונות.

פעילות הפתיחה לשיעור משלבת פיתוח יכולת לנתח טקסט כתוב, להבין אותו בהקשרו ולבחון אותו באופן ביקורתי.

הפעילות יכולה להתקיים בשני אופנים:

1. שיעור א-סינכרוני / מאפשר בחירה של דרך ומועד הלמידה, לצד מסגרת זמן ברורה להגשת התוצר המצופה, עליו מבוסס חלקו השני של השיעור.

כיתה הפוכה.

למורה

2. שיעור סינכרוני - בקבוצות באמצעות חלוקה לחדרים.

המשימה תינתן לקבוצות בנות 3-4 לומדות.

פעילות פתיחה:

כל קבוצה תקבל *טקסט 1 מבין 2 על הגדרת לאום: ארנסט רנאן (הוגה וחוקר צרפתי) / יוהן פיכטה (הוגה גרמני).

הנחיות: 1. קראו לעומק את הטקסט. 2. מצאו באינטרנט רקע על המחבר (היכן פעל? מתי? אילו אירועים היסטוריים התרחשו בתקופה בה כתב את הטקסט?) 3. מה הדבר המרכזי שמגדיר לאום לפי המחבר?

קיימו דיון בו ייקחו חלק כל חברות הקבוצה.

נסחו יחד *פיסקה שתכלול את הרקע ההיסטורי של המחבר ואת הנקודה המרכזית או הנקודות המרכזיות של הגדרת הלאום מנקודת מבטו.

למורה

google docs

* לחיצה על הקישורים (של הטקסטים ושל מטלת הכתיבה) תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

*** במידה והחלק הראשון של השיעור היה א-סינכרוני/בכיתה הפוכה, חשוב לחזור על מטרות השיעור.

המורה תסביר במליאה על מתודת הלמידה "ג'יקסו".

לאחר מכן תחלק את הלומדות לחדרים, לקבוצות משולבות המונות שני צוותים שונים: צוות שדן בטקסט הראשון (ארנסט רנן) וצוות שדן בטקסט השני (יוהאן פיכטה).

גוף השיעור:

הנחיות: 1. כל אחת קוראת בשקט את הטקסט שעדיין לא קראה. 2. אחד הצוותים מציג בפני הצוות השני את הפסקה שכתב. 3. חברות הצוות השני מקשיבות וכותבות *שאלות 4. מתהפכים בתפקידים וחוזרים על התרגיל.

*בקובץ השיתופי.

חזרה למליאה. פעילות ביחידים: כל אחת קוראת בשקט את השאלות שנכתבו ביחס לפסקה של הקבוצה שלה *ומגיבה לאחת מהן (לפחות).

דיון במליאה: 1. באיזה אופן השימוש בשאלות השפיע על החוויה שלכן? 2. אילו רעיונות משותפים ומנוגדים ניתן לזהות בין שני ההוגים כפי שבאו לידי ביטוי בפסקאות שנכתבו?

סיכום השיעור

הסבר היסטורי ותיאורטי במליאה: הלאומיות האתנו-צנטרית והלאומיות האזרחית - מודלים שונים של תופעת הלאומיות.

padlet

מטלה במסגרת השיעור או א-סינכרונית: 1. כתבי והסבירי, *בלוח השיתופי, מהו לדעתך המודל של הלאומיות הישראלית, אתני או אזרחי? 2. א. הגיבי לדברי אחת מחברותייך לכיתה. ב. כתבי האם ובמה שינית את דעתך בעקבות מחשבות של חברות.

* לחיצה על הקישור תאפשר שכפול של הלוח בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

הצעה לפתיחת השיעור הבא - שאלת סקר בכלי *mentimeter: לאחר שלמדנו על מודלים שונים של תופעת הלאומיות, ולאור המחשבות והדעות שעלו, על איזה מהמודלים מבוססת הלאומיות הישראלית, על המודל האזרחי או על המודל האתני?

* יש ליצור בכלי את השאלה המופיעה בדוגמה על מנת לעשות בו שימוש.