W świecie rzeźby
sandra.hetmanczyk
Created on January 25, 2021
More creations to inspire you
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
PRIVATE TOUR IN SÃO PAULO
Presentation
SUMMER ZINE 2018
Presentation
RACISM AND HEALTHCARE
Presentation
Transcript
rzeźby
świecie
4. Jak oceniać rzeźby?
5. Street art
3. Główne środki wyrazu
2. Najważniejsze typy dzieł rzeźbiarskich
1. O czym mówią rzeźby?
Spis treści
Dzieła rzeźbiarskie możemy podziwiać nie tylko w galeriach i muzeach. Spotykamy je niemal każdego dnia w miejscach publicznych, kosciołach, parkach, na cmentarzach. Rzeźby, podobnie jak np. dzieła architektury, są stałym elementem naszej codzienności.
o czym mówią rzeźby?
Najważniejsze typy dzieł rzeźbiarskich
August z Prima Porta – marmurowy posąg cesarza Augusta, po 20 r. p.n.e.
Grupa Laokoona, ok. II w. p.n.e. – I w. n.e
Totmes, popiersie królowej Nefertiti, ok. 1345 r. p.n.e.
Wolno stojąca rzeźba, która ukazuje cała sylwetkę człowieka.
Ukazuje co najmniej dwie postacie. Zwykle nawiązuje do motywumitologicznego, religijnego lub wydarzenia historycznego.
Przedstawienie postaci ludzkiej od piersi w górę. Często utrwalano w ten sposób wizerunki znanych osób.
Posąg
Rzeźba grupowa
Popiersie
Rzeźba plenerowa
Rzeźba abstrakcyjna
Płaskorzeźba (relief)
Claes Oldenburg [klas uldenburg] i Coosje van Bruggen [koszje fon bryche], Łuk Kupida
Hans Arp, Demeter, 1961 r.
François Rude [fransła rid], Marsylianka (Wymarsz ochotników w 1792 r.), płaskorzeźba na Łuku Triumfalnym w Paryżu, lata 1833–1835
Dzieło rzeźbiarskie wkomponowane w krajobraz, przeznaczone do eksponowania w konkretnym pejzażu. W sztuce współczesnej to bardzo czesto spotykany typ rzezby.
Inaczej nazywana niefiguratywna, gdyż nie przedstawia przedmiotów ani postaci znanych z rzeczywistości.
Kompozycja rzeźbiarska na płaskiej powierzchni. Zazwyczaj stanowi element dekoracyjny budynku.
NAJWAŻNIEJSZE TYPY DZIEŁ RZEŹBIARSKICH
• tworzywo– materiał, z którego została wykonana rzeźba, np. kamień, drewno, gips, metal, glina,• kompozycja– przemyślany układ poszczególnych części rzeźby; kompozycja może być dynamiczna lub statyczna, niezależnie od tego, czy dzieło składa się z jednego (np. posąg), czy też z wielu elementów (rzeźba grupowa),• faktura– sposób uformowania powierzchni rzeźby; może być np. gładka, chropowata, matowa, lśniąca, surowa lub starannie obrobiona,• wielkość– zrozmiary rzeźby są zazwyczaj związane z jej funkcją, np. dzieła monumentalne najczęściej ustawia się w miejscach publicznych (zwykle upamiętniają ważne postacie lub wydarzenia historyczne), z kolei drobne rzeźby częściej pełnią funkcję ozdobną i ustawiane są w prywatnych pomieszczeniach,• barwa– jest uzależniona od materiału, z którego rzeźba została wykonana, bądź jest rezultatem jej pomalowania.
Główne środki wyrazu:
Język rzeźby
Na pierwszy rzut oka abstrakcyjne dzieło przygotowane w przestrzeni z tworzyw sztucznych albo wystawiona w muzeum sprasowana karoseria samochodu mają niewiele wspólnego z klasycznym posągiem z marmuru. Wszystkie te dzieła są jednak rzeźbami i zasady ich oceniania są podobne.Zwracamy uwagę na:• oryginalność, siłę wyrazu, skojarzenia, które pojawiają się podczas oglądania dzieła– w odbiorze sztuki, bez względu na dziedzinę, ważne są emocje, wrażenia, które nam towarzyszą;• spójność przekazu – podstawowe elementy rzeźby, takie jak sposób wykończenia, proporcje, wielkość i funkcja, powinny ze sobą współgrać;• wkomponowanie w otoczenie– jesli rzeźba zajmuje miejsce w przestrzeni, artysta musi uwzględnić lokalizację, w której dzieło będzie eksponowane;• funkcjonalność – rzeźba powinna jak najlepiej realizować swój cel, np. przekazywać jakieś idee, wartości albo kogoś upamiętniać.
Jak oceniać rzeźby?
Street art to sztuka uliczna. Często nielegalna. Zdarza się jednak, ze street art jest wykorzystywany do upiększania miejskiej przestrzeni publicznej. Termin po raz pierwszy został użyty przez Allana Schwartzmana w 1985 r., co dało początek nowej formie sztuki. Street art nie ma sztywnych reguł. To sztuka dynamiczna, pełna odniesień do współczesnych wydarzeń, stąd częstym tematem dzieł sztuki ulicznej jest dyskryminacja, konfikty zbrojne czy problemy społeczne. Młodzi i niezależni artyści w ten sposób wyrażają swoje stanowisko wobec danego zjawiska. Street art, poza graffiti, to często happening, czyli swobodny spektakl plenerowy. Jeżeli w centrum spektaklu znajduje się artysta, mamy wówczas do czynienia z performancem. Kolejną formą wyrazu street artu są plakaty uliczne. Plakat może być dziełem sztuki, a jednocześnie promować ważne wydarzenie kulturalne.
Street art
za uwagę!
Dziękuję