Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Lekcja z wychowawcą

Temat: Jak radzić sobie ze stresem.

Każdy z nas podlega różnym naciskom ze strony otoczenia, innych ludzi, sytuacji życiowych, które mogą wywołać w nas stan wewnętrznego napięcia. Mówimy wtedy, że znajdujemy się pod wpływem stresu. Kojarzy się on nam z czymś negatywnym. Musimy jednak pamiętać, że sytuacje wywołujące napięcie mogą pobudzać do działania, a radzenie sobie z nimi uczy nas pokonywać trudności i ma pozytywny wpływ na naszą samoocenę i ogólny rozwój. Jednak jeśli napięcie towarzyszy nam za często, za długo lub jest zbyt silne, wówczas jego działanie może być szkodliwe. Nadmierny stres daje szereg objawów, które dezorganizują nasze funkcjonowanie. Dlatego ważną sprawą jest umiejętność rozpoznawania stresu, a następnie radzenia sobie z nim.

Stres

relacja między umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie.(wg Ch. Spiebergera).

Oznaki stresu

reakcja ciała- przyspieszone bicie serca, zmiana ciśnienia krwi, bladość, pocenie się, suchość w ustach, ból głowy, pleców, napięcie mięśni, niestrawność sprawność intelektualna – luki w pamięci, zapominanie, brak zainteresowań, słaba koncentracjazachowania – trudności z mówieniem, drżenie rąk, tiki nerwowe, nerwowy uśmiech, zgrzytanie zębamiemocje – depresje, zamykanie się w sobie, bezradność, lęk

Sposoby unikania nadmiernego stresu

Realistyczne wymaganiaStawianie sobie realistycznych wymagań oznacza podejmowanie zadań, z którymi możemy sobie poradzić. Planowanie czasu pracy i naukiW radzeniu sobie np. z nauką pomaga umiejętność planowania czasu pracy. Jeśli mamy dużo zadań należy materiał do opanowania rozłożyć na części. Zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę z pewnością stanie się źródłem poważnego stresu.

Zdrowy styl życiaZdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, uprawianie sportu sprzyja odporności, co sprawia, że stres nie czyni nam tak dużych szkód, jak osobom przemęczonym,o słabej kondycji Dbanie o przyjaźnie Jesteśmy bardziej odporni na stres, również wtedy, kiedy mamy dobre stosunki z otaczającymi nas ludźmi, gdy czujemy się akceptowani przez rodzinę, lubiani przez kolegów i koleżanki, kiedy zawsze możemy liczyć na pomoc innych. Ale żeby tak było, trzeba o naszych bliskich i przyjaciół dbać, samemu być dobrym, pomocnym synem, córką, przyjacielem.

Zapraszam do obejrzenia filmu

- Czy dowiedzieliście się z filmu czegoś nowego na temat stresu? - Co to jest dystres i eustres? - Czy możecie podać przykłady ze swojego życia dystresu i eustresu?

Jak okiełznać stres?

Eustres to pozytywny, dobry stres, który ma za zadanie pomóc, zmobilizować w odpowiednim momencie do walki lub ucieczki. To czynnik, który włącza działanie, walkę o przetrwanie oraz bodziec do "ogarnięcia się" z trudnej sytuacji. W języku greckim "eu" oznacza dobry, więc eustres to dosłownie "dobry stres".

Dystres jest reakcją organizmu na zagrożenie, utrudnienie lub niemożność realizacji ważnych celów i zadań człowieka, pojawia się w momencie zadziałania bodźca, czyli stresora. Eustres to stres pozytywnie mobilizujący do działania.

Ćwiczenie

Podział na grupyPorozmawiajcie o sytuacjach, w których odczuwaliście stres. Omówienie ćwiczenia - Czy łatwo było Wam mówić o sytuacji, w której odczuwaliście stres? - Jakie emocje towarzyszyły Wam, gdy opisywaliście te sytuacje? - Czy towarzyszyły Wam jakieś reakcje ze strony ciała w sytuacji stresowej?

Stwierdzenie

Reakcje i emocje jakie towarzyszyły omawianym sytuacjom były bardzo nieprzyjemne. Utrudniały wykonywanie zadań, a także często zaburzały stosunki miedzy innymi osobami. Dlatego warto starać się, aby w naszym życiu nie było zbyt wiele sytuacji stresowych.

Każdy otrzyma kartę ćwiczeń WALKA ZE STRESEM. Kolorujecie prostokąty, w których wpisane są najbardziej typowe dla ciebie sposoby radzenia sobie ze stresem. Maksymalnie można pokolorować cztery prostokąty.

Ćwiczenie jak radzę sobie ze stresem

Walka ze stresem

Czytam książki Piszę pamiętnik Jeżdżę na rolkach Pływam Majsterkuję, szyję

Biegam Jeżdżę na wycieczki rowerowe Gram na instrumencie Hoduję w domu zwierzątko Maluję, rysuję

Słucham muzyki Chodzę do kina Gram w koszykówkę Śpiewam Chodzę na długie spacery

Omówienie ćwiczenia

- Wszystkie czynności opisane w prostokątach można zaliczyć do pozytywnych sposobów zwalczania stresu. - Czy czynności te lubicie wykonywać sami, czy w towarzystwie innych osób? - Wypełnione karty mogą posłużyć do tworzenia grup o podobnych metodach radzenia sobie ze stresem (wspólne hobby, zainteresowania).