Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Przepiszcie temat do zeszytu.

Warsztat pisarza, czyli o sztuce pisania opowiadań.

1.

Jak napisać opowiadanie?

2.

Przeczytajmy przykładowe opowaiadanie.Znajdziecie je w swoich podręcznikach na stronie 230.

3.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Jak się do tego zabrać?

1.

4.

Krótko podsumowujemylub oceniamy zdarzenia.Pokazujemy, jaki stosunek do przedstawianych zdarzeń mają bohaterowie.

Tutaj opisujemy wydarzenia - wszystkie muszą mieć przyczynę i skutek.Skupiamy się na głównym, najważniejszym wydarzeniu.W tej części możesz wprowadzić opis - postaci, miejsca, w którym rozgrywają się wydarzenia...Później także dialog.

Każde opowiadanie ma trzy części.

Zakończenie

Rozwinięcie

- informacje o czasie akcji,- przybliżenie miejsca akcji - może być jego krótki opis,- przedstawienie bohatera/bohaterów,- wprowadzenie do historii.

Wstęp

5.

Akapity

Każdą z części należy wydzielić akapitem. Pamiętacie - wcięcie akapitowe polega na odsunięciu pierwszego wiersza akapitu od marginesu.Możesz wydzielić więcej akapitów w rozwinięciu-wprowadzaj je, gdy zmieniasz czas lub miejsce akcji; używa się po to, aby tekst był czytelniejszy i aby oddzielić jedną myśl od drugiej.

6.

Wskazywanie na kolejność zdarzeń:Najpierw, na początku; później; następnie; potem; kolejno; z kolei; zarazem; zaraz; natychmiast; w chwilę później; lada moment; w ułamku sekundy; godzinę później; za kwadrans, w ciągu tygodnia; wkrótce po; od chwili gdy

Wstęp, czyli, jak zacząć:- Pewnego zimnego, deszczowego dnia...- Było słoneczne, lipcowe przedpołudnie...- Historia ta wydarzyła się...- Zdarzyło się to...- Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy...

Przydatne słownictwo

7.

Zakończenie:- Kto by pomyślał, że...- Dzięki temu zdarzeniu...- Ta przygoda nauczyła mnie/bohatera...- Wszystko skończyło się...- Od tamtej pory...- I choć cała historia...

Podkreślanie nagłych zwrotów akcji:- nagle, nieoczekiwanie, wtem, znienacka, raptem, - niespodziewanie, szybko,- było dla wszystkich wielkim zaskoczeniem...- nikt nie mógł przewidzieć tego, że...

Przydatne słownictwo

Ten napis widniał na szkolanych drzwiach małego sklepu, ale naturalnie tak wyglądał tylko wówczas, gdy z mrocznego wnętrza patrzyło się przez szybę na ulicę. Na dworze był szary, zimny, listopadowy ranek, deszcz lał strumieniami. Krople spływały po szkole i zawijasowatych literach. Przez szybę widać było jedynie upstrzony deszczowymi zaciekami mur po drugiej stronie ulicy.

Pora na ćwiczenia

Ćwiczenie 1. Z zamieszczonego początku opowiadania wypisz do zeszytu fragmenty, które mówią o tym, gdzie i kiedy rozgrywają się zdarzenia.

tymczasem, prędko, wtedy, potem, nieoczekiwanie, bez ociągania, wówczas, powoli, nagle, raptem, naraz, w okamgnieniu, wtem, leniwie, wolno, co prędzej, szybko, jak najszybciej, po chwili, wkrótce

................................... chłopcy usłyszeli złowrogi dźwięk. ......................... spostrzegli ogromne gniazdo os przyczepione do gałęzi. Cofnęli się, ale było za późno. ........................... z otworu zaczęły ..................... wylatywać rozjuszone owady. Chłopcy ................... rzucili się do ucieczki. Biegli co sił, aby ...................... znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

Pora na ćwiczenia

Ćwiczenie 2. Umieść w wyznaczonych miejscach określenia, które nadadzą opisywanym wydarzeniom szybkie tempo. Skorzystaj z podanego słownictwa. Ćwiczenie wykonaj w zeszycie.

Pora na ćwiczenia

Ćwiczenie 3. Zapisz jak najwięcej czasowników, którymi wyrazisz, co robisz, myślisz lub czujesz, gdy: - boisz się, - złościsz się, - cieszysz się

Pamiętajcie o akapitach!

Pamiętaj! We wstępie określ, jak doszło do opisywanych zdarzeń oraz przedstaw bohaterów. W rozwinięciu zaprezentuj przebieg zdarzeń. Wymyśl ciekawe zakończenie. Powinno ono zawierać krótkie podsumowanie lub ocenę wydarzeń.

Teraz my spróbujemy zmierzyć się z opowiadaniem!Kliknijcie w długopis i zapoznajcie się ze wskazówkami.

Pamiętajcie o akapitach!

Pamiętaj! We wstępie określ, jak doszło do opisywanych zdarzeń oraz przedstaw bohaterów. W rozwinięciu zaprezentuj przebieg zdarzeń. Wymyśl ciekawe zakończenie. Powinno ono zawierać krótkie podsumowanie lub ocenę wydarzeń.

Teraz my spróbujemy zmierzyć się z opowiadaniem!Kliknijcie w długopis i zapoznajcie się ze wskazówkami.

8.