Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

bez opakowań

DZIEŃ

23 stycznia

foliowych

Cienką torebkę foliową jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku, rozpoczynając w ten sposób jej zawrotną, międzynarodową karierę. Dziś zastanawiamy się, czym ten wynalazek zastąpić.

foliówka: do wszystkiego i do niczego

Zanim pojawiła się w powszechnym użytku, do organizacji zakupów służyły siatki, torby płócienne, kosze, plecaki, torby papierowe czy gazety, a małe zakupy kupowało się „do ręki”.

Plastikowa torba, wyrzucona w środowisku naturalnym, dla wielu zwierząt staje się pułapką, która może udusić, zranić, otruć, uwięzić skrzydło, łapę lub płetwę

Nawet walenie padają ofiarą połknięcia zbyt dużej ilości toreb plastikowych, których rozdrobniona masa staje się większa niż masa organiczna planktonu.

Wiele zwierząt myli kawałki rozdrobnionego plastiku z pokarmem, np. żółwie morskie połykają je jako „meduzy"ale już nie są w stanie ich przetrawić i giną.

Co roku w oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowej folii. Ta ilość jest w stanie zabić ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Torebki foliowe, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, to odpady o wadze około 55 tysięcy ton.

Szacuje się, że w ciągu roku ilośc wprowadzonych do obiegu toreb foliowych waha się od 500 miliardów do jednego biliona.

Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat.

Kampanie przeciwko jednorazówkom rozpoczęto w 2008r.

Czy taki widok cieszy?

wspomnienia z wakacji

urlop nad Bałtykiem

na karpackim szlaku

rafting na Amazonce

piknik w lesie

nurkowanie na Malediwach

Plaża na Bali

Podczas gdy na na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka średnio przypada 490 foliówek, a na Niemca – 70, Fin czy Duńczyk zużyje ich w ciągu roku tylko 4.

Co mogę zrobić?

zacznij od swojego domu!

NA TRWAŁĄ I WIELORAZOWĄ TORBĘ

Możesz ozdobić swoją torbę, kliknij w "łapkę" w prawym rogu i przesuwaj elementy

dla mojej planety

moja torba jest

przyjazna

zamień jednorazową,

recykling

stosowane pojęcia i ich znaczenie:

biodegradowalne opakowanie

NIE KUPUJĘ KOSMETYKÓW W PLASTIKOWYCH OPAKOWANIACH

NIE UŻYWAM JEDNORAZOWYCH SZTUĆCÓW

OGRANICZAM KUPOWANIE ZBĘDNYCH RZECZY

NIE KUPUJĘ PRODUKTÓW ZAPAKOWANYCH W KILKA OPAKOWAŃ

MAM SWOJĄ BUTELKĘ NA WODĘ I DZBANEK Z FILTREM

REZYGNUJĘ ZE SŁOMEK DO NAPOJÓW

MAM WŁASNĄ TORBĘ NA ZAKUPY

A może bioplastik?

Obecnie pojawiają się pierwsze sklepy bezopakowaniowe, w których sprzedawany asortyment można nabyć na wagę do własnych lub wypożyczonych za kaucją pojemników.

A kto nie chce komplikować sobie życia, zakupy zapakuje nawet w chustę. Odpowiednio związana, tzw. chusta furoshiki, z powodzeniem zmieni swoje przeznaczenie na czas transportu zakupów do domu.

W ofercie wielu sklepów znajdziemy obecnie lekkie i kompaktowo zapakowane torby wielorazowe – łatwo się zmieszczą w każdej torebce. Tę rolę równie dobrze spełni torba płócienna czy wygrzebana z dna szafy pleciona siatka, której dodatkowo wraca do mody. W internecie znajdziemy przepis na torbę z t-shirtu.

w prezentacji wykorzystano materiały z ekokalendarz.pl

podejmij wyzwanie