Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

DORADZTWO ZAWODOWEKLASA VIII

AUTOPREZENTACJA, CZYLI SZTUKA PRZEDSTAWIANIA SIEBIE

wyjaśnisz, jak powinno dokonać się poprawnej autoprezentacji

uzasadnisz znaczenie pierwszego wrażenia

wymienisz, co składa się na mowę niewerbalną

wymienisz swoje mocne strony

zdefiniujesz pojęcie „autoprezentacja"

CELE LEKCJI

1. cZY WIESZ CO TO JEST AUTOPREZENTACJA? co skŁAdA siĘ NA AUTOPREZENTACJĘ?

AUTOPREZENTACJA - prezentacja samego siebie .Podczas autoprezentacji wykorzystywana jest mowa werbalna i niewerbalna. Mowa werbalna to słowa, które wypowiadamy. Przykłady mowy niewerbalnej, to np.: gesty, mimika twarzy, postawa ciała, intonacja głosu, kontakt wzrokowy, wygląd, zapach.

Ino

Info

Znajdź kartkę, zastanów się przez chwilę nad własnymi mocnymi stronami, które są Twoimi atutami i zapisz co najmniej 5 . Czy łatwo było Ci je wypisać?

2. Przedstawienie mocnych stron jako atutów podczas autoprezentacji.

zapamiętaj!- Często ludzie mają problem z nazwaniem i zaprezentowaniem swoich mocnych stron. Podczas autoprezentacji, czyli przedstawiania siebie, ważne jest, aby mówić o sobie dobrze, a z tym często jest problem, ponieważ mówienie o sobie dobrze często błędnie odbierane jest jako chwalenie się. - Pamiętajcie, że bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, które wywieramy w ciągu kilku, kilkudziesięciu sekund. Pierwsze wrażenie, tzw. „halo efekt”, może być pozytywne (tzw. „halo efekt anielski”, gdy przypisujemy danej osobie cechy pozytywne) lub też negatywne („halo efekt diabelski” – osobie, która wywarła na nas złe wrażenie przypisujemy złe intencje, cechy negatywne). Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, pozostaje na długo w pamięci odbiorcy i trudno je zmienić (aczkolwiek jest to możliwe po bliższym poznaniu).

FILM 1.- JAKI JESTEM, OTO JEST PYTANIE

obejrzyj dwa filmiki

FILM 2-JAK BUDOWAĆ PIERWSZE WRAŻENIE?

DZIĘKUJĘZA UWAGĘ!