Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Temat: Fotografia

Pierwowzór aparatu fotograficznego - camera obscura (czyt. kamera obskura) - powstał kilka wieków p. n. e. Służył starożytnym Grekom do obserwacji nieba nocą. Konstrukcja jest prosta. Wystarczy całkowicie zaciemnione pudełko. Światło wpada do niego przez maleńki otworek, odwrócony obraz przedmiotu wyświetla się na przeciwległej ściance. Aby utrwalić zdjęcie, trzeba na niej umieścić materiał światłoczuły. Tak powstaje kamera otworkowa.

Mówiąc o narzędziach potrzebnych do wykonania obrazu, najpierw przychodzą na myśl farby lub kredki. Jednak artysta ma do dyspozycji wiele technik, które pozwalają stworzyć dzieło plastyczne na płaszczyźnie. Należy do nich fotografia – utrwalanie obrazu za pomocą światła. Umożliwia otrzymanie nieograniczonej ilości odbitek.

Pierwsze udane trwałe zdjęcie wykonane przez Nicéphore Niépce w 1826 lub 1827 roku w Saint-Loup-de-Varennes . Przechwycony na asfalcie olejowanym o wymiarach 20 × 25 cm. Dzięki ośmiogodzinnej ekspozycji budynki oświetlane są słońcem zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

+info

1981 r. Powstał pierwszy aparat cyfrowy

Aparat analogowy

Aparat analogowy

Jeden z najstarszych aparatów na świecie

Kroki milowe fotografii

Fotografia kreatywna

Fotografia czysta

Podstawowy podział fotografii

Tematyka zdjęć • portret – indywidualny lub zbiorowy - przedstawia jedną lub kilka osób ; • autoportet – portret wykonany sobie przez autora; • pejzaż - przedstawia widoki z otoczenia zewnętrznego, krajobrazy; • martwa natura - kompozycja z naczyń, owoców, kwiatów. • rodzajowe – anonimowe (nieznane) osoby, pokazane są przy zwykłych czynnościach (praca, zabawa, taniec itp.); • religijne – główny temat dzieła związany jest z religią; • mitologiczne – główny temat dzieła dotyczy mitologii; • historyczne – ważne wydarzenia z dziejów państw, narodów i wybitnych osób, także przełomowe zdarzenia współczesne; • batalistyczne – obraz przedstawia bitwę lub działania wojenne.

reklamowa

+info

Zachęta do zakupu produktu lub usługi

+info

reportażowa

Zdjęcia reportażowe przekazują to, co fotoreportera zainteresowało w konkretnej sprawie, której osobiście się przyjrzał. Są relacją z wydarzeń, spotkań ciekawych ludzi itp.

dokumentalna

+info

Rodzaje fotografii ze względu na przeznaczenie

Utrwala wydarzenia historyczne, znane osoby, ale może dotyczyć każdej tematyki – przyrody, zwykłych ludzi, ponieważ dokument stwierdza fakty, jest dowodem czegoś;

Zdzisław Beksiński, „Portret żony”, 1956-1957, Kolekcja Piotra Dmochowskiego, wikimedia.org, CC BY 3.0

Nie każda fotografia jest dziełem sztuki, ale każda ma szansę nim być. Decyduje o tym sposób postrzegania i uchwycenia kompozycji kadru, a w nim przestrzeni, zbliżenie detalu, zastosowane środki plastyczne (perspektywa, barwy, kontrasty), dopasowanie do tematu, ogólne wrażenie artystyczne, sposób obróbki. Dla tych, którzy chcą być zauważeni w dziedzinie fotografii, organizowane są konkursy. Warto się nimi zainteresować. Do obróbki fotografii przyda się jeden z darmowych programów, np. Gimp. Narzędzie to ma liczne funkcje. Między innymi można nakładać filtry na zdjęcia, umieszczać je w warstwach, w których także da się wprowadzić zmiany. Użytkownicy urządzeń przenośnych mogą posłużyć się aplikacją Snapseed, Fotor itp.

Artystyczny wdzięk fotografii

JAK ZROBIĆ DOBRE ZDJĘCIE?

Najpopularniejszą zasadą w fotografii i filmie jest reguła trójpodziału.

Niektóre aparaty, smartfony umożliwiają ustawienie takiej siatki na wyświetlaczu.

Po pierwsze dobrze jest zastanowić się nad kompozycją zdjęcia

Punkty przecięcia linii to najmocniejsze punkty naszej kompozycji i tam powinniśmy ustawić najważniejsze elementy naszego zdjęcia

Złoty podział służy również do wyznaczania złotej spirali – to również bardzo popularny sposób kompozycji, dający zarazem naturalny, jak i uporządkowany, harmonijny efekt.

Ukośne linie i trójkąty nadają fotografii dynamikę i głębię.

Atrakcyjne ujęcia można uzyskać wykorzystując naturalne lub architektoniczne ramy.

Podobnie, jak w malarstwie również w fotografii kolor ma znaczenie. Możecie szukać harmonijnych lub kontrastowych zestawień barwnych. Ale musicie zwracać uwagę na relatywizm barw, czyli pozorną zmianę barwy w zależności od otoczenia.

Niemal w każdym podręczniku fotografii znajdziesz zdanie: „Pamiętaj, że najważniejsze jest światło!”

Zadanie w filmie, to również zadanie dla Ciebie: Wykonaj 3 zdjęcia tego samego miejsca o różnych porach dnia. Zastosuj regułę trójpodziału. Zdjęcia prześlij pzrez Teams.

Światło zawsze ma kolor, mimo, że wydaje się być białe.

Dziękuję za uwagę!

Lorem ipsum dolor