Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Tren VII J. K.
Agnieszka GJ
Created on January 13, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
TREN VII
TRENY JANA KOCHANOWSKIEGO
Przeanalizowaliśmy już Tren I i Tren V.Dziś zastanów się nad dwoma pytaniami: 1. Dlaczego ludzie unikają mówienia o śmierci? 2. W jaki sposób - według ciebie - cierpienie zmienia człowieka?
A teraz wysłuchaj wersji współczesnej i oryginalnej TRENU VII. Następnie przeczytaj utwór na stronie 88 w podręcznkiu.
W TRENIE VII Jan Kochanowski do opisania uczuć podmiotu lirycznego używa eufemizmów. Znasz już to pojęcie, ale dla przypomnienia, jeszcze raz podaję definicję. Eufemizm - wyraz lub wyrażenie, którego używa się zamiast innego zwrotu lub wyrazu, zastępując w ten sposób treść przykrą, trudną, niestosowną, nieprzyzwoitą itp. treścią łagodniejszą, okrężną, nienazywającą wprost pewnych rzeczy.
Utwór rozpoczyna apostrofa do ubrań, które pozostały po zmarłej Orszulce. Są one teraz bezużyteczne, a ich widok tylko potęguje cierpienie rodziców. Plany i nadzieje związane z dzieckiem oraz marzenia o wyprawie ślubnej (obejmowała wszystko to, czego potrzebowała młoda pani domu: pościel, bieliznę, stroje, zastawy stołowe itp.) przekreśliła nieodwracalnie śmierć. Zastosowane zdrobnienia mają przywołać na myśl delikatność i niewiność dziecka. Pokazać, że ojciec z czułością mówi o swojej zmarłej córce.
W tym trenie mamy konkretnie dwa eufemizmy. Wróć do treści utworu i znajdź je...
Zrób notatkę. Odpowiedz na pytania. 1. Scharakteryzuj i oceń - na podstawie Trenu VII - stosunek ojca do córki. Zwróć uwagę na to, jakie środki poetyckie (stylistyczne) oddają charakter tej relacji. 2. Napisz, dlaczego poeta zestawił ze sobą motyw ślubu i pogrzebu. 3. Opisz, w jakim nastroju utrzymany jest Tren VII.
Dziękuję.