Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

עליית הלאומיות ומדינות הלאום מערך שני

Dikla Baum-Feldman

Created on December 26, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

To the Moon Presentation

Projection Presentation

Transcript

יחידת הוראה בנושא:

עליית הלאומיות ומדינות הלאום

היסטוריה שכבות י', יא'

מערך שני

מורה יקר, מצגת זו אינטראקטיבית והיא מכילה קישורים חמים. כדי לפתוח את הקישורים יש ללחוץ על האייקון המופיע בשקופיות הרלוונטיות מצד ימין למעלה או על המילים המודגשות בקו תחתי.

מערך זה הינו חלק מיחידה שפותחה על ידי אבינועם יובל-נאה, אורלי שפירא ודיקלה באום-פלדמן ממרכז דיאלוגוס. לפרטים נוספים, הדרכה והצעות לשיתוף פעולה ניתן לפנות במייל ל: dialogos@mail.huji.ac.il

* בכל מקום בו השיעור כתוב בלשון נקבה או בלשון זכר הפנייה לשני המינים.

תוכן עניינים - מערך שני

פתיחה: דיון מונחה במליאה + סקירה היסטורית.

גוף השיעור: חלק ראשון - דיון סביב השאלות מהי לאומיות? מה קושר ומלכד את בני אותו לאום? פעילות בקבוצות קטנות. חלק שני - היכרות עם מגוון רחב של גורמים הקושרים בין בני אותו לאום, פעילות במליאה.

סיכום: רפלקציה אישית.

המורה יציג את מטרות השיעור: מטרת תוכן: היכרות עם המדינה הריכוזית ועם המושגים לאום ולאומיות.

פתיחת השיעור:

מטרה דיאלוגית: יצירת קשרים וחיבורים. חיבור הדיאלוג להקשר רחב יותר, למידע היסטורי ולתרומות קודמות בשיחה.

המורה יציג סקירה היסטורית קצרה על התהליך שהתרחש בין הפיזור המדיני, המופיע במפה משנת 1500, לבין זה המופיע במפה משנת 1815, אשר מכונה 'עליית המדינה הריכוזית'.

להצגת המפות הרלוונטיות לחץ כאן*

אירופה 1500

* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

אירופה 1815

לאורך הסקירה המורה יתייחס לתובנות שהלומדים כתבו בשיעור הקודם, יבסס אותן, יאשש או יפריך. חשוב לשתף את הלומדים בכך שלאחר הסקירה תתקיים עבודה בקבוצות שתחבר את המידע ההיסטורי לתובנות מן השיעור הקודם. לשם כך חשוב לסכם במחברת את הנאמר.

עבודה בקבוצות

גוף השיעור:

הלומדים יחולקו לחדרים עפ"י הקבוצות בהן עבדו בשיעור הקודם, יפתחו את הקישור ללוח השיתופי עליו עבדו ויוסיפו תגובה לתובנה שניסחו יחד. בתגובה ישכתבו (ישנו, יעבו, ידייקו) את התובנה תוך שילוב המידע שניתן בסקירה.

google docs

padlet

* הלוחות השיתופיים שהוצעו:

* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

* לחיצה על קישור תאפשר שכפול של הלוח בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

חוזרים למליאה. כל לומד יכתוב רפלקציה אישית על השיח שהתקיים בקבוצה.

הרפלקציות האישיות יוגשו למורה לצורך הערכה.

*** ניתן לסיים את השיעור בשלב זה או להמשיך לשיעור כפול

*** במידה ושיעור זה אינו חלק משיעור כפול, חשוב לחזור על מטרות השיעור ולשמוע מהלומדים על הנלמד בשיעור הקודם.

נפתח במליאה עם הסבר, המהווה המשך לתכני השיעור הקודם, ונעמוד על השאלות:

מהי המדינה האבסולוטית? ומהו המשטר הישן של אירופה?

עד כה דנו בתהליכים ההיסטוריים המשתקפים במעבר בין מפת אירופה משנת 1500 למפת אירופה משנת 1815. כעת נדון בתהליך ההיסטורי המשתקף במעבר משנת 1815 לשנת 1919*:

עליית הלאומיות ובעקבותיה מדינות הלאום

להצגת המפות הרלוונטיות לחץ כאן*

* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

הלומדים יחולקו לחדרים. בכל חדר ייקחו חלק 4-5 לומדים*. ניתן לחזור לאותם חדרים ולאותם תפקידים או ליצור חלוקה מחודשת.

בחדר ידונו וישיבו על השאלות: 1. מהי לאומיות? 2. מה קושר ומלכד את בני אותו לאום? את תשובותיהם יציינו על גבי פלטפורמה דיגיטלית.

* מומלץ לתת לכל לומד תפקיד לפני המעבר לחדרים.

התפקיד יותאם ככל שניתן ללומד בהתאם לחוות דעת המורה תוך התאמה למטרות הפדגוגיות.

הצעות לכלים מתאימים ולדוגמאות לתיעוד התשובות:

google slides

2 שקופיות mentimeter

* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

* יש ליצור בכלי את השאלות המופיעות בדוגמה על מנת לעשות בו שימוש.

חזרה למליאה. 1. המורה יציג את תשובות הלומדים כפי שהוצגו בכלי השיתופי ויסכם או יבקש מאחד או יותר מבין הלומדים לסכם את הרעיונות המרכזיים שעלו בכל הקבוצות בנוגע ללאומיות.

2. תוצג שאלת סקר בכלי wooclap* ובה מגוון מאפיינים של לאומיות. כל תלמיד יבחר את 3 הגורמים המרכזיים ביותר לדעתו. המורה יציג און ליין את תוצאות ההצבעה ויקיים סביבן דיון.

הצעה לכלי מתאים לשאלת סקר רבת מלל:

wooclap*

* יש ליצור בכלי את הסקר המופיע בדוגמה על מנת לעשות בו שימוש.

סיכום השיעור

לאחר שעמדנו על ההגדרה ועל המאפיינים של לאומיות, כתבו בלוח שיתופי*: דוגמאות למדינות שאתם מכירים כיום, המתאימות להגדרות שלמדנו, ו/או למדינות שמאפיין אחד או יותר שלהן אינם עולים בקנה אחד עם הנלמד. בססו את תשובתכם על המאפיינים שנלמדו.

הצעות ללוחות שיתופיים:

google docs

padlet

mentimeter

* לחיצה על קישור תאפשר שכפול של הלוח בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.

* יש ליצור בכלי את השאלה המופיעה בדוגמה על מנת לעשות בו שימוש.

* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.