Boże Narodzenie w Polsce i na świecie
Dorota Kocznur
Created on December 21, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
w polsce i na świecie
Wejście
Boże Narodzenie
Polska
Pierwsza Gwiazdka
Wieczór wigilijny w polskich domach rozpoczyna się o zmroku 24 grudnia, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Wtedy cała rodzina gromadzi się przy świątecznie nakrytym stole. Pod białym obrusem położone jest siano. Kiedy wszyscy domownicy wysłuchają fragmentu Pisma Świętego o narodzinach Jezusa, najstarsza osoba z rodziny rozpoczyna modlitwę, po której wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Następnie rodzina zasiada do wigilijnej wieczerzy. Na stole zostawiane jest jedno puste nakrycie dla niespodziewanego gościa, z myślą o tych, którzy nie mają gdzie spędzić Świąt. O północy wszyscy udają się na Pasterkę.
Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole gości 12 potraw bezmięsnych. Wśród dań wigilijnych można znaleźć następujące: 1. Zupa grzybowa 2. Barszcz czerwony z uszkami 3. Ryba, np. karp, śledź 4. Pierogi z różnorodnym nadzieniem 5. Kapusta z grochem i grzybami 6. Krokiety / paszteciki z grzybami 7. Kompot z suszonych owoców 8. Kutia 9. Kulebiak 10. Kluski z makiem 11. Piernik 12. Chleb
Niemcy
Niemieckie Boże Narodzenie
Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w Niemczech 25 grudnia. W Niemczech nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo wierni udają się popołudniu. Po powrocie do domu zaczyna się wieczerza świąteczna. Na niemieckich stołach świątecznych znajdziemy tradycyjna sałatkę kartoflaną (ziemniaczaną), pieczone kiełbasy, pieczona gęś z pyzami i potrawy przyrządzone na bazie kiszonej kapusty. Tego dnia dzieci otrzymują do zjedzenia talerze pełne słodyczy i owoców. Niemcy także składają sobie świąteczne życzenia, ale nie dzielą się przy tym opłatkiem. Na niemieckich świątecznych stołach nie zostawia się również pustego nakrycia, natomiast każdy pod swoim talerzem znajduje mały pieniążek, który całej rodzinie ma zapewnić dostatek w nadchodzącym roku.
Prezenty są wkładane do wystawionych przed dom butów lub specjalnych skarpet mikołajowych
Rosja
Rosyjskie świątki
W Rosji Boże Narodzenie obchodzone jest dwa tygodnie później niż w Polsce, ze względu na to, że Rosjanie posługują się kalendarzem juliańskim. Cały okres Świąt od pierwszego dnia do Ofiarowania Pańskiego nazywa się w Rosji świątki. W Wigilię Bożego Narodzenia (Soczelnik) Rosjanie zasiadają do świątecznego stołu, na którym można znaleźć 12 potraw, które mają odpowiadać Dwunastu Apostołom. Głównym daniem jest soczywo, czyli kutia. Popularne są też bliny, racuchy i kołacze (rodzaj pieczywa). Pozostałe dania są podobne do tych, które my zjadamy podczas kolacji wigilijnej. W Wigilię dzieci znajdują pod choinką prezenty, które przynosi Babuszka albo Dziadek Mróz wraz ze swoją wnuczką Śnieżynką.
W Rosji prezenty dzieci dostają dopiero w Nowy Rok, a przynosi je Dziadek Mróz wraz ze Śnieżynką. Od Mikołaja odróżnia go kolor płaszcza, który nie jest czerwony, a niebieski.
Włochy
Włoskie Natale
Święto Bożego Narodzenia jest we Włoszech jednym z największych świąt w roku. Składa się z 4 dni świątecznych: 24.12 la Vigilia (Wigilia), 25.12 il Natale (Boże Narodzenie), 26.12 Santo Stefano (św. Szczepana w Polsce) oraz 06.01 l’Epifania (Trzech Króli) i Befana (brak odpowiednika w Polsce). Świętowanie rozpoczyna się od uroczystej wieczerzy wigilijnej w rodzinnym gronie, po której często gra się w karty. Wigilia i świąteczny obiad składają się z wykwintnych dań. Na wigilijnym stole znjdziemy 13 potraw, które przygotowywane sa na bazie ryb i różnych makaronów. W drugi dzień na obiad często podaje się rosół i indyka. We Włoszech choinkę ubiera się 8 grudnia, a rozbiera 6 stycznia. Oprócz choinki włoskie domy udekorowane są także jemiołą.
We Włoszech prezenty przynosi czarownica Befana, która zostawia je w nocy z 5 na 6 stycznia. Zakrada się do domów i zostawia prezenty w skarpetach. Niegrzeczym dzieciom zostawia ku przestrodze, kawałek węgla, cebulę lub czosnek.
Wielka Brytania
Angielski Christmas Time
Długo wyczekiwany w polskich domach dzień Wigilii, w Wielkiej Brytaii jest zwyczajnym dniem, w którym jedynie wiesza się świąteczne skarpety na kominku. Najważniejszy jest dzień 25 grudnia (Christmas Day), kiedy organizuje się uroczysty obiad świąteczny dla rodziny i przyjaciół. Często takie uroczystości organizuje się w restauracjach. Również czas pojawiania się choinki jest inny. Choinki w brytyjskich domach pojawiają się dużo szybciej niż u nas - już w połowie listopada. Znikają również bardzo szybko, bo tuż po Sylwestrze. Tradycyjny posiłek świąteczny w Wielkiej Brytanii to nadziewany, pieczony indyk, którego przygotowuje się 5 godzin.
Głównym wydarzeniem podczas świąt jest wspólny obiad bożonarodzeniowy, podczas którego podawane są tradycyjne potrawy takie jak: nadziewany indyk czy świąteczny pudding. Nieodłączną częścią każdego świątecznego obiadu jest świąteczne przemówienie królowej Elżbiety II.
Meksyk
Noche Buena
Za początek świąt Bożego Narodzenia w Meksyku przyjmuje się datę 12 grudnia - tego dnia obchodzona jest uroczystość Matki Boskiej z Guadalupe - patronki kraju. Charakterystyczną tradycją adwentową jest tak zwane "Las Pasadas", czyli 9 dniowa nowenna do Bożego Narodzenia. Jest upamiętnieniem drogi przebytej przez Maryję i Józefa do Betlejem. W ramach tego zwyczaju grupy osób w jasełkowych przebraniach chodzą od domu do domu prosząc o schronienie. Ostatecznie w jednym z domów urządzany jest poczęstunek. Biesiada świąteczna polega na wspólnym spożywaniu liści kukurydzy nadziewanych mięsem oraz tradycyjnego napoju z kukurydzy. Pod koniec biesiady przygotowuje się dla dzieci tzw. piniatę (najczęściej kształt papierowej gwiazdy ze słodyczami w środku). Zawiesza się ją wysoko na sznurku a dzieci kijami starają się ją rozbić, by ze środka wypadły słodycze.
Wesołych Świąt !!!