Full screen

Share

Show pages

?
?
ENERGIJA
Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

ENERGIJA

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE

PRETVORBA ENERGIJE

ZADATAK

ENERGIJA

AUTOTROFIJA

HETEROTROFIJA

OBLICI ENERGIJE

NEOBNOVLJIVI IZORI ENERGIJE

Energija je sposobnost obavljanja nekog rada i uzrok svemu što se događa oko nas.Energija se u prirodi pojavljuje u različitim oblicima, koji se pretvaraju jedan u drugi po načelu očuvanja energije. Energija se ne može potrošiti ni stvoriti, već samo promijeniti svoj oblik (I. Zakon termodinamike). Sva energija u biosferi potjeće od Sunca.

PRETVORBA ENERGIJE

Zvuk je mehanički val frekvencija od 16 Hz do 20 kHz, to jest u rasponu u kojem ga čuje ljudsko uho. Zvuk se širi bez prijenosa mase, ali se zvukom prenose Impuls sile i energija.

Električna energija je energija sadržana u električnom polju, energija električnog naboja, energija električne struje

Gravitacijska potencijalna energija je energija koje tijelo dobiva promjenom položaja. Ovisi o masi tijela i visini na kojoj se nalazi. Svako tijelo blizu Zemljine površine ima gravitacijsku energiju zbog djelovanja sile teže.

Mehanička energija je zbroj potencijalne i kinetičke energije, to je energija koja ovisi o položaju i gibanju tijela zbog djelovanja sile.

Kinetička energija je energija koju tijelo dobija kretanjem.

Potencijalna energija je energija koju posjeduje neko tijelo zbog svojega položaja u prostoru ili zbog dobivenih elastičnih deformacija (na primjer rastegnuta ili stisnuta opruga, savijeni štap i slično).

OBLICI ENERGIJE

Elastična potencijalna energija je energija koju imaju elastična tijela zbog svoje deformacije. Što je deformacija veće, veća je i potencijalna energija). Elastična tijela su opruga i guma koja se djelovanjem vanjske sile deformiraju, a prestankom djelovanja sile vraćaju se u svoj prvobitan oblik.

Nuklearna energija je energija čestica pohranjena u jezgri atoma. Nuklearnim reakcijama dolazi do promjene stanja atomske jezgre, što znači da se broj ili vrsta čestica u jezgri mijenja.

Toplina, toplinska energija ili količina topline je fizikalna veličina kojom se opisuje energija koja prelazi s toplijega tijela na hladnije.

Svjetlosna energija (količina svjetlosti) ,fotometrijska fizikalna veličina koja opisuje energiju elektromagnetskoga zračenja onih valnih duljina (380 do 780 nm) za koje je ljudsko oko osjetljivo.

Kemijska energija je energija koja je pohranjena u kemijskim vezama i jedna je od oblika potencijalne energije, a proizlazi iz različitih načina vezivanja atoma u molekule.

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE

Obnovljiva energija je energija stvorena iz prirodnih izvora, poput sunčeve svjetlosti, vjetra, kiše, valova i geotermalne topline koji su obnovljivi. Tehnologije obnovljivih izvora energije uključuju sunčevu energiju, snagu vjetra, hidroenergiju, energiju biomase i biogoriva.

Neobnovljivi izvori energije su izvori energije koji se ne mogu regenerirati niti ponovno proizvesti. To su: ugljen, nafta, prirodni plin i nuklearna energija.

NEOBNOVLJIVI IZORI ENERGIJE

AUTOTROFIJA

Kemoautotrofija je korištenje kemijske energije u autotrofiji (oksidacijom anorganskih spojeva stvaraju energiju za pretvorbu CO2 u organske spojeve ), a organizmi koji se koriste tom energijom nazivaju se kemoautotrofnim. Ova pojava je naročito prisutna kod bakterija i prabakterija.

Fotoautotrofija je korištenje svjetla kao izvora energije za autotrofiju. Organizmi koji imaju tu sposobnost nazivaju se fotoautotrofnim. Gotovo sve biljke i alge kao i neke bakterije pretvaraju uz pomoć klorofila energiju svjetlosti u kemijsku energiju (ATP) što se naziva fototrofijom ili fotosintezom, stvorena kemijska energija služi za sintezu svih orgnskih spojeva.

Pojam autotrofija odnosi se uglavnom na izvor ugljika koji koristi jedan organizam. Autotrofni organizmi za gradnju organskih spojeva koriste anorganski ugljikov dioksid (CO2) kao izvor ugljika. Anorganski spojevi ugljika se mijenjaju, a ugljik ugrađuje u organske spojeve. Organizmi mogu biti autotrofni i u odnosu na druge anorganske sastojke, na primjer, i na izvor dušika.

Autotrofijom se u biologiji smatra sposobnost organizma da sve organske spojeve potrebne za rast, razvoj i funkcioniranje organizma stvara (sintetizira) isključivo od anorganskih spojeva. Ovo se odnosi prije svega na primarne producente (proizvođače), koji se koriste fotosintezom (biljke, alge, biljni bičaši).

FOTOSINTEZA

KEMOSINTEZA

HETEROTROFIJA

Heterotrofija je način života i prehrana organizma gotovom organskom tvari. Heterotrofno se hrane sve životinje, praživotinje, gljive i većina bakterija. Među heterotrofima razlikuju se saprotrofi (većina bakterija i gljiva), koji organske tvari uzimaju s uginulih biljaka ili životinja i paraziti (bakterije, gljive), koji orgamske tvari uzimaju od živih organizama. Izvor ugljika za heterotrofe je gotova organska materija iz prirode. Hranu uzimaju osmozom, endocitozom, upijanjem, probavnim sustavom. Razgradnjom hrane u organizmu dobijaju jednostavne organske molekule koje će iskoristiti za stvaranje vlastitih organskih tvari i energije. Heterotrofi su većinom potrošači (bakterije i niže gljive su razlagači). Njihov glavni izvor energije su šećeri (glukoza).

Riješi izlazne kartice:1-Izlazna kartica-Energija 2-Izlazna kartica-Obnovljivi i neobnovljivi izvori energije 3-Izlazna kartica-Autotrofni i heterotrofni organizmi

ZADATAK

Next page

genially options