Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Jezusa Chrystusa

ZMARTWYCHWSTANIE

Tajemnica śmierci i zmartwych-wstania Jezusa Chrystusa jest istotą chrześcijaństwa. Zmar-twychwstając pokonał On śmierć i odniósł zwycięstwo nad szatanem.

gr. anastasis, łac. resurrectio− powstanie z martwych

ZMARTWYCH-WSTANIE

Nie istnieją ostateczne dowody na zmartwychwstanie Jezusa. Możemy jednak sformułować przesłanki, które przemawiają za tym, że rzeczywiście się ono dokonało. Argumenty za wiary-godnością zmartwychwstania znaleźć możemy w Piśmie Świętym.

01

nowytestament

Jezus podczas ziemskiego życia trzy razy zapowiadał Swoją mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie: dwa razy w Galilei i raz w Judei.

(Mk 8,31)

„I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie”.

(Rz 6,9)

„Chrystus powstawszyz martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nimnie ma już władzy”.

(Rz 10,9)

„Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz,że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie”.

Przekonanie o tej prawdzie pojawia się w pierwszych wyznaniach wiary, hymnach liturgicznych oraz kateche-zach paschalnych.

(Dz 4, 33)

„Apostołowie z wielką mocą świadczylio zmartwychwstaniu Pana”.

W Nowym Testamencie spisane zostały także liczne świadectwa ucz-niów o pustym grobie oraz objawieniach Zmar-twychwstałego Pana.

02

PUSTYGRÓB

Pierwszym znakiem potwierdzającym zmartwychwstanie Jezusa był pusty grób. Ewangelie podają na jego temat wiele szczegółowych informacji.

Znamy dokładne położenie grobu i wiemy, że należał on do Józefa z Arymatei. Wszyscy Ewangeliści opisują też pogrzeb Jezusa, którego świadkami były kobiety, oraz poranek wielkanocny.

Ewangeliści Marek, Mateuszi Łukasz opisują kobiety przygrobie i ich spotkanie z aniołem głoszącym orędzie o zmartwych-wstaniu.

(Mk 16, 6)

„Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli”.

(Łk 24, 12)

„Schyliwszy się ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało”.

U Jana i Łukasza znajdujemy dodatkowo narracje o odkryciu dokonanym przez dwóch uczniów: Piotra i Jana, znajdujących płótna, w które owinięte było ciało Jezusa.

03

oBJAWIENIAcHRYSTUSA

św. PAWEŁ

w drodze do EMAUS

nad JEZIOREM TYBERIADZKIM

MARIA MAGDALENAi inne kobiety

św. PIOTR

APOSTOŁOWIEi inni uczniowie

W Nowym Testamencie znajduje się wiele świa-dectw o chrystofaniach − ukazywaniu się zmar-twychwstałego Jezusa wybranym osobom.

Objawienia te dokonywały się z inicjatywy Chrystusa i były zaskoczeniem dla uczniów. Po ukazaniu się Zmartwychwsta-łego mieli trudności z roz-poznaniem Go. Następowało to stopniowo przy udziale wiary. Większości chrystofanii towarzyszył też nakaz, by uczniowie głosili Ewangelię całemu światu.

Ciało zmartwychwstałego Jezusa było odmienione, ale nosiło na sobie ślady męki, które świadczą o tym, że było ono realne. Zostało jednak przeniknięte mocą Ducha Świętego i nabrało charakteru ciała duchowego, nie podle-gającego ziemskim prawom.

04

DARYCHRYSTUSA

Zmartwychwstanie Jezusa zaowocowało konkretnymi darami, które uwidoczniły się w życiu uczniów i wciąż trwają w Kościele.

prawdziwie zmartwychwstał!

Chrystus zmartwychwstał,

Na podstawie: Mastej J., „Christus vere resurrexit!” Zmartwychwstanie i jego wiarygodność w Nowym Testamencie, „Resovia Sacra” 1(2016), s. 177-198.Obrazy CC0: www.pixabay.com

Dziękuję za uwagę!