Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Start

Namaszczenie chorych

Szczęść Boże! Witajcie Kochani! Ponieważ dzisiaj będzie katecheza o chorych, bardzo Was proszę o modlitwę za nich.

Gdy Jezus chodził po ziemi często uzdrawiał chorych. Uzdrawiał ludzkie ciała i leczył serca.

Sakrament namaszczenia chorych ma swoje źródło w Piśmie Świętym. Już apostołowie mówili o tym, by modlić się nad chorymi i namaszczać ich olejem.

Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.List św. Jakuba 5, 14-15

Dziś chorzy ludzie także proszą Pana Jezusa o pomoc. I Jezus przychodzi do nich w sakramencie namaszczenia chorych. W tym sakramencie Pan Jezus daje człowiekowi wierzącemu siłę i odwagę do przyjmowania cierpienia.

Chorego namaszcza się olejem chorych, który jest poświęcony w Wielki Czwartek podczas Mszy św. Krzyżma.Kapłan namaszcza głowę i ręce chorego wypowiadając słowa: "Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego.Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie".

Każdy kto tego sakramentu potrzebuje.Do osób potrzebujących sakramentu namaszczenia chorych zalicza się:- osoby chore - osoby w podeszłym wieku - osoby z zagrożeniem życia (np. przed operacją, albo po wypadku).

Kto może przyjąć sakrament namaszczenia chorych?

Sakrament namaszczenia chorych nie jest "ostatnim namaszczeniem", jak czasem jest nazywany.To nie jest sakrament tylko dla umierających, ale dla każdego chorego, kto potrzebuje umocnienia w cierpieniu.

obrzędy sakramentu namaszczenia chorych

Materia: olej chorychForma: namaszczenie czoła i rąk olejem z wypowiedzeniem słów: "Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie".

- Pozdrowienie i pokropienie wodą święconą; - spowiedź lub akt pokuty; - czytanie fragmentu Pisma św.; - litania za chorego; - włożenie rąk na głowę chorego; - modlitwa dziękczynna nad olejem; - namaszczenie czoła i rąk olejem chorych; - modlitwa po namaszczeniu; - Modlitwa Pańska; - Komunia św. (jeśli chory jest w stanie ją przyjąć); - błogosławieństwo.

ćw.5 str.51

Obrzęd namaszczenia chorych składa się z: obrzędy wstępne, spowiedź – jeżeli chory nie jest w stanie łaski uświęcającej, święte namaszczenie – kapłan namaszcza chorego olejem świętym na czole i rękach, kapłan udziela choremu Komunii Świętej, zakończenie obrzędu i błogosławieństwo chorego, i obecnych.

Sakrament namaszczenia chorych można przyjąć zawsze kiedy następuje zagrożenie życia, czy też poważniejsza chorba. Sakrament ten mogą przyjąć także dzieci, jeśli mają już świadomość czym jest sakrament namaszczenia chorych i jakie przynosi skutki.

Ile razy w życiu można przyjąć sakrament namaszczenia chorych?

Sakrament namaszczenia chorych nie zawsze przynosi zdrowie fizyczne. Skutki sakramentu są przede wszystkim duchowe - daje on: - pokój serca, - nadziejęi ufność w Bożą pomoc, - siłę do znoszenia choroby i cierpienia, - odpuszczenie grzechów - czasem uzdrowienie fizyczne.

Po co przyjmować sakrament namaszczenia chorych? Jakie skutki on przynosi?

Ponieważ sakrament namaszczenia chorych wiąże się z odpuszczeniem grzechów, udzielić go może jedynie kapłan.

Kto może udzielić sakramentu namaszczenia chorych?

ćw.4 str.50

Pokój chorego należy odpowiednio przygotować, stół nakryć czystym białym obrusem i tak ustawić, by chory mógł wygodnie go obserwować. Na stole należy postawić krzyż oraz zapalone świece. W naczyniu stawiamy wodę święconą obok kropidło, oprócz tego w szklance zwyczajną, czystą wodę, a przy niej łyżkę. Na talerzyku przygotowujemy watę, kromkę chleba i nieco soli.

przygotowanie pokoju chorego

Każdy z nas spotkał w swoim życiu człowieka chorego, cierpiącego. Pomyślmy: Jak odnoszę się do osób chorych i starszych? Jak okazuję im swoją troskę i pomoc? Jak często modlę się za chorych?

Módlmy się za wszystkich ludzi chorych, cierpiących i opuszczo-nych, aby łączyli swoje cierpienie z krzyżem Chrystusa i składali je do skarbca Kościoła.

DZIĘKI

za TWOJĄ PRACĘ