Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Start

Chiny

dalej

  • Chiny leżą w Azji Wschodniej i Azji Środkowej.
  • Zajmują one trzecie miejsce na świecie pod względem wiekości powierzchni (po Rosji i Kanadzie).
  • Ich powierzchnia wynosi około 9,6 mln km².

Położenie i wielkość

dalej

Chiny na mapie świata

dalej

godło

flaga

15

14

13

12

10

11

dalej

Chiny w pigułce

Rozmieszczenie ludności

Program kontroli urodzeń

Problemy demograficzne

Skąd tylu mieszkańców?

dalej

W Chinach żyje około 20% mieszkańców całej Ziemii.

Chiny jako najludniejszy kraj świata

WRÓĆ

Ogromna liczba mieszkańców Chin - prawie 1,4 mld osób - wynika głównie z wysokiego przyrostu naturalnego obserwowanego w latach 60. i 70. XX wieku. W tym czasie w Chinach wprowadzono wiele reform społeczno-gospodarczych. W ich wyniku poprawiły się warunki życia mieszkańców, co znacznie ograniczyło śmiertelność. Zmiany te, wraz z funkcjonującym od wielu lat tradycyjnym modelem rodziny wielodzietnej, doprowadziły do stopniowego podnoszenia się współczynnika przyrostu naturalnego. W niektórych latach sięgał on niemal 30‰.

wykres

WRÓĆ

Szybki wzrost liczby ludności sprawił, że - mimo wielu pozytywnych zmian w gospodarce żywnościowej - Chiny zaczęły się borykać z problemem wyżywienia obywateli. Dlatego zdecydowano się ograniczyć przyrost naturalny. Efektem tej decyzji był uruchomiony pod koniec lat 70. XX wieku program kontroli urodzeń zwany także polityką jednego dziecka. W jego ramach rodziny z jednym potomkiem mogły liczyć na przywileje związane na przykład z otrzymaniem większego mieszkania, darmową edukacją dziecka czy dodatkowym urlopem. Dla małżeństw, które decydowały się na posiadanie większej liczby dzieci, przewidziane były kary finansowe.

WRÓĆ

W 2015 roku rząd Chin podjął decyzję o odejściu od polityki jednego dziecka. Małżeństwa mogą mieć obecnie dwoje dzieci.

  • zachwianie równowagi płci - według chińskiej tradycji każda rodzina powinna mieć potomka płci męskiej, dlatego obecnie liczba mężczyzn jest dużo większa od liczby kobiet,
  • szybkie starzenie się społeczeństwa - jego skutkiem będzie w przyszłości brak rąk do pracy oraz rosnąca liczba emerytów.

Program kontroli urodzeń sprawił, że współczynnik przyrostu naturalnego w Chinach jest obecnie względnie niski - wynosi około 5‰. Taka polityka demograficzna miała jednak poważne konsekwencje społeczne, m.in.:

mapa

WRÓĆ

Ludność Chin jest rozmieszczona bardzo nierównomiernie. Wynika to głównie ze zróżnicowania warunków naturalnych tego kraju. Aż 95% ludności zamieszkuje wschodnie regiony państwa. Wynika to z faktu, że ta część Chin charakteryzuje się łagodnym klimatem, równinną rzeźbą terenu, oraz żyznymi glebami. Najgęściej zaludnionym obszarem jest Nizina Chińska, gdzie na 1 km przypada około 500 osób. W niektórych rejonach kraju gęstość zaludnienia przekracza 1000 os./km², a w Hongkongu - nawet 6000 os./km². Najsłabiej zaludnione są zachodnie i północne części Chin, czyli obszary górskie, wyżynne, pustynne, półpustynne i stepowe. Gęstość zaludnienia waha się tam od 1 do 5 os./km².

dalej

Gospodarka dzisiaj

Początki rozwoju

wykres

Rozwój gospodarki

WRÓĆ

Reformy gospodarcze rozpoczęte w latach 70. XX wieku doprowadziły do utworzenia w Chinach specjalnych stref rozwoju gospodarczego. Firmy prowadzące tam swą działalność mogły zawierać kontrakty z inwestorami zagranicznymi. Obecnie w tym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt takich stref. Zagraniczne przedsiębiorstwa mogą tam liczyć między innymi na ulgi podatkowe, niskie ceny dzierżawy gruntów oraz tanią siłę roboczą. Dodatkowo zagranicznych inwestorów przyciąga do Chin ogromny rynek zbytu.

WRÓĆ

Reformy gospodarcze, prywatyzacja oraz duże inwestycje firm zagranicznych przyczyniły się do szybkiego wzrostu gospodarczego Chin. Dziś są one jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów na kuli ziemskiej. Tempo wzrostu gospodarczego Chin w ostatnich kilku latach wynosiło około 7% rocznie, co jest wartością trzykrotnie wyższą od średniej światowej. Tak dynamiczny rozwój sprawił, że pod względem wielkości PKB Chiny są obecnie drugą największą gospodarką świata. Aby utrzymać wysokie tempo rozwoju gospodarczego, Chińczycy nadal reformują swoją gospodarkę. Stopniowo rezygnują z pracochłonnych i energochłonnych gałęzi przemysłu oraz rozwijają sektory oparte na innowacjach i nowoczesnych technologiach. W związku z tym coraz więcej środków finansowych przeznaczają na badania naukowe, programy badawczo-rozwojowe oraz kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry.

Surowce mineralne

dalej

Przemysł zaawansowanej technologii

Tradycyjne gałęzie przemysłu

Chiński przemysł

WRÓĆ

Mimo intensywnego rozwoju nowoczesnych sektorów gospodarki w Chinach wciąż przeważają tradycyjne gałęzie przemysłu. Są nimi: przemysł hutniczy, przemysł maszynowy i przemysł włókienniczy.

WRÓĆ

Kraj ten posiada bogate złoża wielu surowców mineralnych, m.in. węgla kamiennego, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza, rud miedzi, rud cynku i ołowiu oraz złota. Jednak ze względu na ogromne zapotrzebowanie chińskiego przemysłu surowce mineralne są też importowane z innych krajów.

WRÓĆ

W ostatnich latach w Chinach dynamicznie rozwija się przemysł środków transportu oraz przemysł zaawansowanych technologii. Kraj ten znajduje się w światowej czołówce producentów między innymi samochodów, telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych oraz sprzętu AGD. Produkty te coraz częściej dorównują jakością produktom koncernów japońskich i amerykańskich. Dzięki niskim kosztom wytwarzania są one tanie, a tym samym - bardzo konkurencyjne. Jednocześnie Chińczycy wciąż starają się podnosić jakość swoich wyrobów.

Produkcja roślinna

Przemysł mięsny

dalej

Rolnictwo - wstęp

Tradycyjne rolnictwo

WRÓĆ

Pomimo dynamicznego rozwoju różnych gałęzi gospodarki w chińskim rolnictwie wciąż pracuje prawie 30% wszystkich zatrudnionych. Najważniejszym regionem rolniczym kraju jest Nizina Chińska. Duża gęstość zaludnienia na tym obszarze powoduje, że przeważają tam gospodarstwa rolne o małej powierzchni.

WRÓĆ

Podstawą rolnictwa jest produkcja roślinna. Ze względu na ogromne potrzeby społeczeństwa uprawia się przede wszystkim rośliny żywieniowe. Z Chin pochodzi około 1/4 światowych zbiorów ryżu. Ponadto kraj ten zajmuje czołowe miejsca na świecie w zbiorach pszenicy, kukurydzy, soi, batatów, ziemniaków oraz wielu gatunków owoców. Wśród roślin przemysłowych i używek największe znaczenie mają uprawy bawełny, rzepaku, trzciny cukrowej, tytoniu oraz herbaty.

wróć

Zapotrzebowanie na mięso w większości pokrywa hodowla trzody chlewnej i drobiu. Chiny posiadają ponad połowę światowego pogłowia trzody chlewnej oraz 1/4 pogłowia drobiu. W zachodniej części kraju, na naturalnych pastwiskach rozwinęła się hodowla bydła, owiec i koni.

Intensywny wzrost gospodarczy Chin przekłada się na coraz większe oddziaływanie tego kraju na globalną gospodarkę. Wynika to z faktu, że Chiny są największym światowym eksporterem i drugim największym importerem dóbr i usług. Chińskie firmy prowadzą ogromne inwestycje w różnych częściach świata. Dzięki ich środkom finansowym w wielu państwach rozwijają się na przykład energetyka i transport. Na dużą skalę dochodzi również do wykupowania przez chińskie przedsiębiorstwa zagranicznych firm działających w różnych sektorach gospodarki.

dalej

Wykres

Znaczenie chińskiej gospodarki

dalej

Kliknij

Mapa przedstawiająca gospodarkę Chin

dalej

Wyznania w Chinach

Chiny rocznie odwiedza około 55 mln turstów.

dalej

Atrakcje turystyczne

Chiny jako kraj turystyczny

Rezerwat Pandy Wielkiej w Syczuanie

Wielki Mur Chiński

Terakotowa Armia w Xi'an

Miasto Hangzhou oraz plantacja herbaty

Pekin i Zakazane Miasto

wróć

dalej

Ciekawostki

Prezentację wykonał Dawid Lipa kl. 8d

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ