Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
1.25
Woyt Es
Created on December 12, 2020
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Dzielę się opłatkiem w szkole i w domu
ekatecheta - katecheza interaktywna
kliknij płatek śniegu
- Jak nazywamy czas oczekiwania na Boże Narodzenie? - Jak wyglądają przygotowania do świąt?
Dla przypomnienia
Wigilia w klasie I A
W klasie I A od samego rana panował ogromny ruch. Wszyscy uczniowie odświętnie ubrani przygotowywali się do klasowej wigilii. Ten dzień miał im przypomnieć o narodzeniu Jezusa. Przygotowaniami kierowała pani wychowawczyni. Dzieci czekały również na panią katechetkę i pana dyrektora, dla których Marek namalował wcześniej piękne zaproszenia. Wszyscy starali się, aby świętowanie wypadło jak najlepiej. Ławki były ustawione tak, aby tworzyły wielki stół, który uczniowie nakryli białym obrusem. Obok stała choinka ozdobiona bombkami i łańcuchami zrobionymi przez dzieci. Pani Zosia przyniosła żłóbek z figurką małego Jezusa i postawiła go obok opłatków na środku stołu. Kiedy wszyscy zebrali się wokół stołu, pani wychowawczyni powiedziała: – Polska jest krajem, w którym bardzo szanuje się tradycje wigilijne. Dlatego dziś przygotowaliśmy się do klasowej wigilii. Pani wychowawczyni przeczytała Ewangelię o narodzeniu Jezusa i rozdała dzieciom opłatki, a pani Zosia rozpoczęła śpiew kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Pan dyrektor złożył wszystkim razem życzenia i poszedł odwiedzić jeszcze inne klasy. Krzyś składanie życzeń rozpoczął od Marka.
Posłuchajmy opowiadania
– Życzę ci, byś miał wielu dobrych kolegów, którzy będą ci pomagali. A ja chciałbym być twoim przyjacielem. – Dziękuję – odpowiedział Marek. – Ja życzę ci, byś często się uśmiechał i był zdrowy. I żebyś był dobry dla swoich rodziców. Krzyś i Marek przełamali się opłatkiem i podeszli do kolegów stojących obok. Basia składała życzenia Antkowi, a Marysia Jankowi. Każdy życzył czegoś dobrego i niemal wszyscy kończyli życzenia słowami „wesołych świąt” lub „radosnych świąt Bożego Narodzenia”. Julce podczas składania życzeń ułamał się kawałek opłatka, więc pochyliła się i podniosła go szybko z podłogi. Po pewnym czasie pani wychowawczyni zaprosiła wszystkich, by usiedli wokół stołu i rozpoczęło się kolędowanie. Pani Zosia przypominała dzieciom kolędy, których uczyli się na lekcji religii. Na koniec Marysia sama zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu”, a Julka powiedziała wiersz:
Posłuchajmy opowiadania
Cała klasa biła brawo Marysi i Julce, ciesząc się, że mają takie talenty w klasie. Po skończonej wigilii uczniowie pomogli posprzątać w sali i cieszyli się, że mogli razem świętować urodziny Pana Jezusa.
Nawet rudy lis ośmielił się przyjść. Ośnieżony jeż i ten przyszedł też. Z bliska, z daleka, każdy się spieszył. Jezus, rad wszystkim, głośno się cieszył. (Ewa Szelburg-Zarembina)
Na kolanach u Mateńki siedzi Jezus malusieńki. Z prawej strony klęczy wołek, z lewej – jagnię i osiołek. Józef święty uśmiechnięty otwarł drzwi stajni na oścież: „Mili goście, proszę, wchodźcie”. Weszli parami: pasterze z królami i mała sierotka, z nią piesek i kotka, z wiewióreczką zając także wbiegł kicając.
Posłuchajmy opowiadania
- Jak dzieci przygotowały salę na klasową wigilię? - Czym udekorowano choinkę? - Co znalazło się na stole? - O czym czytała pani wychowawczyni? - Jakie życzenia składały sobie dzieci nawzajem?
- Dlaczego Józef i Maryja udali się do Betlejem? - Co zdarzyło się, gdy tam przebywali? - Dlaczego Maryja położyła Pana Jezusa w żłobie?
Wigilia to wyjątkowe rodzinne świętowanie. W czasie wigilii odczytywany jest tekst Pisma Świętego. Posłuchajcie.
Poszukiwanie zwyczajów świątecznych
Zaśpiewajmy
według pomysłu
s. Krystyny Anny Nowakowskiej
Zwyczaje świąteczne
Prezentacja wewnętrzna
katecheza na podstawie materiałów wydawnictwa Jedność
ekatecheta.blogspot.com
przygotowanie prezentacji