Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Czas na świąteczne pierniki

Tradycja wypieku piernika przybyła do Torunia z niemieckich miast wraz z pierwszymi osadnikami.

W Polsce „pierniczanym grodem” nazywany jest Toruń, ale pierniki znano już w starożytności.

Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa "pierny", czyli pieprzny.

Jedna z legend głosi, że pewnego razu czeladnik Niclos Czan przez pomyłkę dodał do ciasta nieco przypraw korzennych i przypadkowo wymyślił jedyny w swoim rodzaju wypiek, który dzięki długiej przydatności do spożycia służył niegdyś jako pokarm dla wojska.

Piernikowe legendy

Inna legenda opowiada o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast. Wypieki udały się znakomicie, a niektóre pierniki do dziś nazywane są katarzynkami.

Cynamon

Miód

Imbir

Do wypieku pierników oprócz mąki, mleka i jajek potrzebne są:

Pierniczki

Wykonanie: Do rondelka wkładamy masło, cukier oraz miód. Podgrzewamy do czasu, aż miód i masło się roztopią i całość mieszamy. Cukier nie musi się roztopić. Masę odstawiamy do ostygnięcia. Mąkę, cynamon, przyprawę do piernika i sodę wsypujemy do miski. Dodajemy ostudzony miód i jajka. Całość zagniatamy. Ciasto powinno przestać kleić się do rąk. Jeśli tak nie jest, dodajemy odrobinę mąki. Blat lekko oprószamy mąką. Ciasto wałkujemy na grubość 4-5 mm i wycinamy pierniczki.

Pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiamy między nimi odstępy około 2-2,5 cm. Pierniczki wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 11 minut w temperaturze 170 stopni. Ja piekę na środkowej grzałce z termoobiegiem. Pierniczki zaraz po wyjęciu z piekarnika są miękkie. Po ostudzeniu twardnieją. Ostudzone pierniczki należy przechowywać w szczelnym pojemniku około 7- 8tygodni. W tym czasie pierniczki zmiękną. Ostudzone pierniczki można udekorować. Smacznego :)

Składniki (3 blaszki pierniczków): 75 g masła 150 g cukru 130 g miodu naturalnego 420 g mąki pszennej 1 czubata łyżeczka cynamonu 2 czubate łyżeczki przyprawy do piernika 1/2 łyżeczki sody 2 jajka

Składniki: 2 białka 350-400 g cukru pudru kilka kropel soku z cytryny lub wody

Dekorowanie pierników to coś więcej niż zwykłe rysowanie wzorów na ciasteczkach. Najpopularniejszą metodą ozdabiania jest dekorowanie pierników białym lukrem .

Z JAKIMI BAJKAMI KOJARZĄ SIĘ TOBIE TE OBRAZKI?

Zużyto do wyrobu ciasta: 1326 kg brązowego cukru 10,2 kg proszku do pieczenia 30,6 kg mielonego imbiru 816 kg masła 7200 jaj 851 litrów melasy 3265 kg mąki 20,4 kg cynamonu ozdoby: 1133 kg słodyczy

Wymiary największego domku z piernika: 18 m długości 12,8 m szerokości 6 m wysokości

Poproście rodziców jak jeszcze nie macie zrobionych pierników na święta o wspóle pieczenie i dekorowanie. Miłej zabawy.