Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
6.22
Woyt Es
Created on December 7, 2020
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
ekatecheta - katecheza interaktywna
Cierpienie – kara czy próba ?
Cierpienie – kara czy próba ?
ekatecheta - katecheza interaktywna
W ramach wprowadzenia do dzisiejszej katechezy rozwiąż krzyżówkę
– Co to jest cierpienie? – Jakie są przyczyny cierpienia?
Uzdrowienie paralityka - praca z tekstem biblinym
Amazing subtitle here
zaczekaj aż wyświetlą się wszystkie elementy
DatA
na podstawie tekstu biblijnego uzupełnij kartę pacjenta
Uzdrowienie paralityka - praca z tekstem biblinym
Paralityk, czyli człowiek sparaliżowany, nie może samodzielnie chodzić. Dlatego paralityka z przypowieści niosło czterech przyjaciół. Musiało im bardzo zależeć na jego zdrowiu, bo zrobili dziurę w dachu, aby spuścić łoże do wnętrza izby i położyć go przed Jezusem. Jezus dostrzegł w paralityku, oprócz choroby ciała, inną, ważniejszą chorobę – chorobę duszy, i to z niej najpierw go uzdrowił. Dopiero później, gdy świadkowie zdarzenia mieli wątpliwości, czy rzeczywiście Jezus może odpuszczać grzechy, uzdrowił ciało paralityka. Tym cudem Jezus potwierdził, że jest Bogiem.
zaczekaj aż wyświetlą się wszystkie elementy
Najbardziej wymowną lekcją miłości i cierpienia, jakiej udzielił Jezus, były Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie.
– Kiedy cierpiał Pan Jezus?
Na początku katechezy wymienialiście przyczyny cierpienia. Każde cierpienie ma swoje źródło w grzechu pierworodnym. Pojawiło się na świecie po grzechu Adama i Ewy. Jezus przyszedł na świat, by przywrócić nam radość życia w bliskości z Bogiem. Uzdrowienie paralityka było jednym z momentów wypełniania tej misji.
Cierpienie jest próbą wiary. Jest sprawdzianem naszej miłości do Boga. Dotyczy to zarówno osoby cierpiącej, jak i tych, którzy razem z nią w tym cierpieniu uczestniczą. Człowiek cierpiący przechodzi okresy kryzysu, buntu, chwile bezradności, przerażenia, zniechęcenia i samotności. Tak właśnie cierpiał Jezus na krzyżu.
Każdy, kto cierpi, może uczestniczyć w krzyżu Chrystusa, ofiarowując Mu swoje cierpienie. Ofiarować – to znaczy bez buntu zgodzić się na nie. Wtedy nasze cierpienie ma ogromną wartość. Ofiarowane za innych, pomaga im żałować za swoje grzechy, nawracać się i być dobrymi ludźmi. Osoby cierpiące zaś czują wielką miłość Chrystusa.
Cierpienie - choroba
(Jk 5,13-15)
„Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli! Jest ktoś radośnie usposobiony? Niech śpiewa hymny! Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone”.
Kościół udziela sakramentu namaszczenia chorych, aby umocnić cierpiących. Pisze o tym św. Jakub w swoim liście.
- Jak możemy pomóc chorej osobie? – Co mogą zrobić kapłani dla chorych? – Jakie dary otrzyma chory dzięki modlitwie i namaszczeniu olejem?
Po niej kapłan wykonuje taki sam gest, jaki czynił Jezus, uzdrawiając chorych, tzn. kładzie ręce na głowę chorego
Po przybyciu do domu chorego kapłan kropi mieszkanie, chorego i jego bliskich wodą święconą. Krótko modli się za chorego i jeśli jest on świadomy oraz może mówić, spowiada go. Następnie jest krótkie czytanie słowa Bożego i litania za chorego
Przed przyjściem kapłana przygotowujemy stół przykryty białym obrusem, na którym stawiamy zapalone świece, krzyż, wodę święconą i trochę waty. Na tak przygotowanym miejscu kapłan kładzie Najświętszy Sakrament i oleje do namaszczenia
Następnie kapłan błogosławi olej, którym będą namaszczone dłonie i czoło chorego słowami: Kapłan: Błogosławiony jesteś, Boże, Ojcze wszechmogący, za to, że dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia posłałeś na świat swojego Syna. Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. Kapłan: Błogosławiony jesteś, Boże, Synu Jednorodzony, za to, że stałeś się człowiekiem, aby leczyć nasze choroby. Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. Kapłan: Błogosławiony jesteś, Boże, Duchu Święty Pocieszycielu, za to, że nasze słabe ciała umacniasz nieustannie swoją mocą. Wszyscy: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki. Kapłan: Boże, niech Twój sługa, który (Twoja służebnica, która) z wiarą przyjmuje namaszczenie świętym olejem, otrzyma ulgę w cierpieniach i umocnienie w słabościach. Przez Chrystusa, Pana naszego. Wszyscy: Amen.
Amen
Amen
zaczekaj aż wyświetlą się wszystkie elementy
„Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego”
Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie.
Poświęconym olejem kapłan namaszcza czoło i ręce chorego, wypowiadając słowa:
Namaszczenie czoła i rąk chorego to widoczny znak niewidocznego działania Ducha Świętego, który umacnia chorego w znoszeniu cierpienia, a czasem przynosi zdrowie.
obejrzyj
Kliknij w ikonkę by przeczytać świadectwo
Cierpienie, choroba, niepełnosprawność może stać się również naszą siłą. Posłuchajcie historii Ewy, która dzięki temu, że jest niepełnosprawna, łatwiej może pomóc osobom chorym.
– W jaki sposób my, zdrowi, możemy pomóc osobie chorej lub niepełnosprawnej?
zgłoszenie się do pomocy w charakterze wolontariusza do hospicjum lub innego ośrodka czy instytucji, które pomagają osobom chorym i niepełnosprawnym…
pomoc w sprzątaniu mieszkania
wyjście razem z nimi na spacer
zaczekaj aż wyświetlą się wszystkie elementy
zorganizowanie zbiórki na ich rzecz
ofiarowanie Eucharystii w intencji osób chorych i niepełnosprawnych
modlitwa
Pomoc niepełnosprawnym:
Poznaliśmy historię osoby, której cierpienie pomaga dotrzeć do osób niepełnosprawnych.
Odpowiedz w swoim sumieniu
zaczekaj aż wyświetlą się wszystkie elementy
Kogo możesz odwiedzić?
Jaką modlitwę możesz ofiarować w intencji chorych osób?
W jaki sposób starasz się być pomocny?
Jak odnosisz się do osób chorych, niepełnosprawnych, starszych w twoim otoczeniu?
katecheza na podstawie materiałów wydawnictwa Jedność
ekatecheta.blogspot.com
przygotowanie prezentacji