Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Autor: Kacper Jaroszewski 8B

ewolucja człowieka

Ponad 7 milionów lat historii

4. Człowiek zręczny

2. Sahelantrop

8. Inne fakty

1. Kim jesteśmy?

9. Źródła

5.Czł. Wyprostowany

7. Człowiek rozumny

6. Neandertalczyk

3. Ardipitek

Indeks

Ewolucja człowieka

Człowiek rozumny pojawił się na Ziemi dopiero 300 tysięcy lat temu. Jednak posiadamy korzenie Sahelantropa, który żył nawet 7,2 mln temu. Nasza ewolucja przebiega w bardzo dużym obszarze czasowym, dzięki czemu jesteśmy tym, czym jesteśmy. Nasza historia zaczyna się od wspomnianego powyżej Sahelantropa. Następnie pojawił się Ardipitek, a potem Australopitek. Wtedy nastąpił przełom i pojawił się człowiek zdolny, który nauczył się wytwarzać proste narzędzia z kamienia. Po tym szło już z górki...

Historia człowieka

Kim jesteśmy?

Sahelantrop

Żył 7,2 mln - 6 mln lat temu. Prawdopodobnie poruszał się na dwóch nogach. Jadł głównie owoce, ale nie odmawiał sobie również termitów oraz padliny. Przed zagrożeniami chronił się poprzez wspinanie się na drzewa. Nie miał zbyt dużej pojemności mózgu, było to jedynie 360cm³ (człowiek rozumny, czyli my, ma 1350cm³). Ważył średnio 58kg, a jego wzrost wahał się między 70 - 90cm.

Nasz najstarszy przodek

sahelantrop

Ardipitek

Ardipitek pojawił się 4,4 mln lat temu. Nie różnił się wiele od Sahelantropa - jedyne zmiany to mniejsza pojemność mózgu (350cm³) oraz dłuższe kończyny, dzięki którym osiągał nawet 120cm wzrostu. Żywił się owocami, młodymi liścmi, owadami oraz innymi drobnymi zwierzętami. Głównie poruszał się na drzewach

Kuzyn Sahelantropa

Ardipitek

Australopitek

Australopitek żył 4,2 - 1,78 mln lat temu i rozpoczął właściwą ewolucję człowieka - wcześniej zachodziły niewielkie zmiany, które nie wpływały zbyt mocno na życie. Teraz jednak zmian jest wiele i będzie ich jeszcze więcej. Po pierwsze, pojemność mózgu wynosi 500cm³. Jego wzrost whał się między 110 - 150 cm. Ważył 30 - 70 kg.Zamiast przebywać na drzewach, wolił poruszać się na otwartych przestrzeniach i w buszu. Oprócz owoców i pędów roślin, prawdopodobnie jadł też mięso, czego nie robili jego poprzednicy.

Pierwszy stopień do człowieka rozumnego

Australopitek

Człowiek zręczny

Człowiek zręczny żył 2,3 -1,7 mln lat temu. Posiadał większą pojemność mózgu (600cm³). Poruszał się już tylko wyłącznie na dwóch nogach. Jego wzrost wynosił od 100 do 150 cm oraz ważył 30 - 55 kg. Umiał wytworzyć i wykorzystywać prymitywne kamienne narzędzia oraz tworzyć podstawowe obozowiska. Jadł wszystko, szczególnie mięso. Był niski oraz miał długie kończyny górnę, przez co anatomią przypominał małpę.

Pierwszy "człowiek"

Człowiek zręczny

Człowiek wyprostowany

Człowiek wyprostowany żył 1,9 mln - 143 tys. lat temu. Jego pojemnosć mózgu wynosiła 1000cm³. Potrafił wytwarzać i posługiwać się ogniem. Wytwarzał narzędzia z kości, rogów zwierząt i krzemieni. Jego wysokość wynosiła 130 - 170 cm, a masa to 50 - 75 kg. Polował, gdyż jadł głównie mięso, lecz był wszystkożerny.

Kolonizator Afryki i Eurazji

człowiek wyprostowany

Neandertalczyk

Żył w latach 250 - 24 tys. lat temu. Jego pojemność mózgu była największa wśród swoich przodków - wynosiła 1500cm³. Jako pierwszy poruszał się w postawie wyprostowanej oraz potrafił mówić. Tworzył zróżnicowane narzędzia. Jego wysokość mierzyła się w 150 - 170 cm. jego waga wynosiła 66 - 78 kg. Jadł wszystko, ale jego głównym pokarmem było mięso upolowanych zwierząt.

Pierwszy "człowiek"

neandertalczyk

Człowiek rozumny

Żył 300 tys. lat temu aż do teraz. Mogłoby się wydawać, że ma większą pojemność mózgu od Neandertalczyka, jednak nic bardziej mylnego. Posiada jedynie 1350cm³ (to 150cm³ mniej od Neandertalczyka!) przestrzeni dla mózgu. Dzięki abstrakcyjnemu myśleniu potrafił posługiwać się skomplikowanymi narzędziami. Tworzył, malował, kreował kulturę i sztukę. Je wszystko, jednak jego podstawowym pokarmem było mięso.

Czyli my

człowiek rozumny

gatunki homo zaczęły rozmyślać i zmądrzały, rozwinęła się podświadomość, a zachowania społeczne skomplikowały naszą psychikę. Plemiona, które łączyły się dzięki wspólnemu języku, honorze oraz godności, z czasem tworzyły państwa, które istnieją do dzisiaj.

Poprzez zmiany klimatyczne, które następowały 2 mln lat temu, wiele gatunków homo postanowiło opuścić Afrykę i skolonizować inne lądy, czyli Eurazję. Przez długotrwałe i wymęczające podróżowanie na otwartych przestrzeniach nasi przodkowie utracili większość owłosienia, aby nowe gruczoły potowe mogły kontrolować temperaturę ciała. Koczowniczy tryb życia spowodował że ludzie, głównie mężczyźni, musieli nosić jedzenie w rękach. Był to główny powód wyprostowania się sylwetki. Z czasem, poprzez posiadanie wysokokalorycznego jedzenia, co wiązało się z większą ilością czasu wolnego,

Pierwszy "człowiek"

inne fakty

- http://sladamiprzeslosci.blogspot.com/2017/12/sahelantrop-i-ardipitek.html- podręcznik "Puls Życia" dla klasy 8 wydawnictwa "Nowa Era"- https://dinoanimals.pl/zwierzeta/czlowiek-i-jego-ewolucja/

Źródła