Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
עליית הלאומיות ומדינות הלאום מערך ראשון
Dikla Baum-Feldman
Created on December 2, 2020
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Memories Presentation
View
Pechakucha Presentation
View
Decades Presentation
View
Color and Shapes Presentation
View
Historical Presentation
View
To the Moon Presentation
View
Projection Presentation
Transcript
יחידת הוראה בנושא:
עליית הלאומיות ומדינות הלאום
היסטוריה שכבות י', יא'
מערך ראשון
מורה יקרה, מצגת זו אינטראקטיבית והיא מכילה קישורים חמים. כדי לפתוח את הקישורים יש ללחוץ על האייקון המופיע בשקופיות הרלוונטיות מצד ימין למעלה או על המילים המודגשות בקו תחתי.
מערך זה הינו חלק מיחידה שפותחה על ידי אבינועם יובל-נאה, אורלי שפירא ודיקלה באום-פלדמן ממרכז דיאלוגוס. לפרטים נוספים, הדרכה והצעות לשיתוף פעולה ניתן לפנות במייל ל: dialogos@mail.huji.ac.il
* בכל מקום בו השיעור כתוב בלשון נקבה או בלשון זכר הפנייה לשני המינים.
תוכן עניינים - מערך ראשון
פתיחה: מה הארגון החברתי-מדיני של העולם? שלוש חלופות לפעילות. גוף השיעור: חלק ראשון - השוואה בין מפות מתקופות שונות בהיסטוריה, פעילות בקבוצות קטנות. (לשיקול המורה: סיכום ביניים הכולל איסוף של ההבדלים בין המפות, פעילות במליאה). חלק שני - דיון בתובנות שמעלה ההשוואה, פעילות בקבוצות קטנות. סיכום: מבט רפלקטיבי על התוכן שנידון בשיעור באמצעות התנסות בתגובה למחשבותיהם של אחרים.
הצגת מטרות השיעור: מטרת תוכן: חשיפת המובן מאליו - חלוקת העולם למדינות לאום, וחשיבה באופן רחב על התפתחות המדינות המודרניות.
פתיחת השיעור:
מטרות דיאלוגיות: הזמנה לביטוי חשיבה גלויה ולפיתוחה - להזמין לפתח, להסביר או להצדיק מחשבה של הדובר או של אחרים. לחשוב ולהתנסח בדרך שתבטא הן את המחשבה והן את האופן שבו היא נבנתה.
3 אפשרויות לפעילות הפתיחה במליאה:
דיון פתוח
דיון מבוסס עבודה בקבוצות
דיון מבוסס לוח שיתופי
מעבר לגוף השיעור
אפשרות 1 לפעילות פתיחה:
שיתוף מסך וקיום דיון פתוח
המורה תציג מפת עולם מדינית עכשווית* באמצעות שיתוף מסך בזום ותשאל: איך העולם מסודר? איך בני אדם מאורגנים? מה גורם לכם לחשוב כך? הלומדות יתבוננו במפה וישתפו במליאה את מחשבותיהן. הדיון ייבנה על תשובותיהן.
* ניתן להוריד את המפה המצורפת בדוגמה למחשב האישי ולהשתמש בה.
חזרה לאפשרויות הפתיחה
קדימה לאפשרות שנייה
אפשרות 2 לפעילות פתיחה:
דיון מבוסס תשובות בלוח שיתופי
הלומדות יקבלו קישור למנטימטר* וישיבו על השאלות: איך העולם מסודר? איך בני אדם מאורגנים? מה גורם לכם לחשוב כך? לאחר מכן יתקיים דיון המבוסס על ממצאי הלוח השיתופי.
* יש ליצור בכלי את השאלה המופיעה בדוגמה על מנת לעשות בו שימוש.
חזרה לאפשרויות הפתיחה
קדימה לאפשרות שלישית
אפשרות 3 לפעילות פתיחה:
דיון מבוסס תגובות על תמונה שיתופית
הלומדות יקבלו קישור למפת עולם מדינית עכשווית בכלי וישיבו על השאלות באמצעות סימון און ליין על המפה: איך העולם מסודר? איך בני אדם מאורגנים? מה גורם לכם לחשוב כך? לאחר מכן יתקיים דיון המבוסס על תגובותיהן.
teamimg*
או בכלי thinglink*
* יש להעלות לכלי הנבחר את המפה המופיעה בדוגמה או מפה אחרת לבחירתך על מנת לעשות שימוש בכלי.
חזרה לאפשרויות הפתיחה
קדימה לגוף השיעור
החלק הראשון והחלק השני של גוף השיעור יכולים להתקיים בשתי דרכים: האחת - לחלק לחדרים לדיון אודות ההבדלים במפות, לחזור לסיכום ביניים קצר במליאה ולחזור לחדרים לניסוח תובנות. הדרך השנייה היא לחלק לחדרים לפרק זמן ממושך יותר לשם ביצוע שתי המטלות יחד (מציאת הבדלים וניסוח תובנות).
גוף השיעור:
חלק ראשון
השוואה בין מפות: הלומדות יחולקו לחדרים. בכל חדר ייקחו חלק 4-5 לומדים*. הלומדות יקבלו 3 מפות מתקופות שונות ויתבקשו להשוות ביניהן ולציין הבדלים שמוצאים ביניהן. את מסקנותיהן יציינו על גבי פלטפורמה דיגיטלית.
* מומלץ למנות בעלות תפקידים לפני המעבר לחדרים.
ניתן למנות בעלת תפקיד אחת או יותר בהתאם לחוות דעת המורה תוך התאמה למטרות הפדגוגיות.
google slides
הצעה לכלי מתאים ולדוגמה לתיעוד ההבדלים:
* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.
גוף השיעור:
הלומדות יחזרו לאותם חדרים. ניתן לחזור לאותם תפקידים או להחליפם. בחדרים יקיימו דיון קצר וינסחו תובנה אחת לפחות לגבי תהליך השינוי שניתן לזהות מתוך ההשוואה בין המפות.
חלק שני
במידה והמורה בחרה להחזיר את הלומדות לדיון במליאה בתום החלק הראשון של ההשוואה בין המפות.
הצעות לכלים מתאימים ולדוגמאות לתיעוד התובנות:
padlet
google docs
למורה
* לחיצה על הקישור תאפשר יצירת עותק אישי בדרייב בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.
* לחיצה על הקישור תאפשר שכפול של הלוח בו ניתן להשתמש ולערוך שינויים.
סיכום השיעור
חזרה למליאה. המורה משתפת מסך של הלוח השיתופי בו מתועדים תוצרי הקבוצות. כל לומדת כותבת תגובה* לאחת התובנות המופיעות בלוח השיתופי. במידה ויש זמן, ניתן לבקש ממספר לומדות לשתף את התגובה שלהן בקול רם, ולתת לכותבות התובנה להגיב.