Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

articular cancer

hermit crab

Temat: Skorupiaki - stawonogi, które mają twardy pancerz.

Cele lekcji: poznam środowisko życia skorupiakówomówię cechy ich budowy zewnętrznej przedstawię przedstawicieli skorupiaków i podam ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka

Środowiska życia wybranych gatunków skorupiaków

Większość skorupiaków żyje w wodzie (słonej i słodkiej).

Czy zamieszkują środowiska lądowe?

1

2

3

5

6

7

4

Krewetki: żyją w wodach słodkich i słonych. Są wszystkożerne. Niektóre gatunki pełnią rolę filtratorów. Krewetki niewielkich rozmiarów spotkamy także w Polce (są używane jako przynęty do połowy ryb, a nie dla celów konsumpcyjnych).

Rozwielitka (dafnia): do 4 cm długości; przeźroczysty pancerz przez który są widoczne narządy wewnętrzne; wody słodkie; składnik zooplanktonu; gatunek ten jest filtratorem wód.

Pąkle: osiadły tryb życia, ich ciało jest otoczone płytkami wapiennymi, są filtratorami, utrudniają poruszanie się statkom.

Homar: jego szczypce zaopatrzone są w ząbki służą do kruszenia, miażdżenia i cięcia pokarmu. Odżywia się małżami, rybami. Prowadzi nocny tryb życia. Jest cenionym skorupiakiem w kuchni, na talerzu.

Langusta: nie posiada szczypiec, żyje w ciepłych morzach (Śródziemnym i ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego). Jest wrażliwa na zanieczyszczenie wody. Jest drapieżnikiem, żywi się innymi skorupiakami. Dla ludzi jest przysmakiem.

Krab: ma silnie spłaszczony głowotułów, odwłok natomiast się mocno uwstecznił, i podwinął się w stronę brzuszną. Krab ma dobrze rozwinięte szczypce, porusza się charakterystycznym krokiem bocznym. Żyje w wodach słonych, przybrzeżnych; nieliczne gatunki przystosowały się do wód słodkich.

Stonoga murowa: żyje na lądzie, skrzela zanikły, wykształciły się płucotchawki. Ciało podzielone na głowę (zrośnięte z pierwszym segmentem tułowia), tułów składa się z 7 segmentów a odwłok z 6.Ma 7 par odnóży krocznych. Osiąga do 18 mm długości.

Budowa ogólna skorupiaków na przykładzie raka szlachetnego

ogólna budowa ciała, chitynowy oskórek

narządy zmysłów (czułki, oczy)

odnóża krocznewachlarz

Ciało skorupiaków jest podzielone na dwie części: głowotułów i odwłok (wyjątkiem jest stonoga murowa).

Skorupiaki mają przeważnie 5 par odnóży krocznych, z czego pierwsza para jest przekształcona w szczypce, które służą do miażdżenia, kruszenia i cięcia pokarmu, ale także do obrony.

NOTATKA Z LEKCJI

Skorupiaki żyją w wodach słodkich i słonych, niektóre występują na lądzie w wilgotnym środowisku (stonoga murowa). Znaczenie skorupiaków: - stanowią pożywienie dla ludzi (krab, homar, rak, krewetka, langusta) - są składnikiem planktonu (rozwielitki, kryl) - oczyszczają wody (pąkle, rozwielitki) - są ogniwem łańcuchów pokarmowych.

ZADANIE DOMOWE

Napisz notatkę w zeszycie (opisaną w ostatnim slajdzie prezentacji). Wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń: 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7 ze stron 45 do 48. Zadanie dla chętnych: znajdź informacje na temat rozmnażania się raków. Wykonaj krótką notatkę na ten temat. Na wykonane prace (zadania z zeszytu ćwiczeń i ewentualną pracę dla chętnych) czekam do najbliższego poniedziałku (włącznie).