Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
6 grudnia - Mikołajki
nauczycielka
Created on November 29, 2020
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
6 grudnia
W zimowy nastrój wprowadzi Cię piosenka
Zwyczajowo tego dnia otrzymujemy od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy.
Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci.
To wręczanie prezentów 6 grudnia jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie mikołajki to kontynuowanie tej tradycji, ale w nieco zmieniony sposób. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty – pod poduszką, w butach czy w skarpetach powieszonych przy kominku itp.
Mikołajki - jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja. Podczas wizyty Świętego Mikołaja u dzieci, przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp.
Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. CIEKAWOSTKA: z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie...w celu jednym: przekonanie Mikołajka o tym, że zasługują na prezent, żeby zostawił im drobny upominek.
A jak wyglądaja Mikołajki w innych krajach? Zwyczaj obchodzenia mikołajek nie istnieje jedynie w Polsce. Praktykuje się go również w innych krajach, choć nieco inaczej, niż u nas. W tym wyjątkowym dniu dzieci dostają prezenty niezależnie od szerokości geograficznej.
A jak Mikołajki wyglądają w innych krajach?
W każdym kraju otrzymują je jednak od kogoś innego:
- we Francji jest to świecki Pere Noel,
- w Szwecji skrzat Jultomte,
- w Holandii – Sinterklass,
- w Chinach zaś prezenty przynosi Staruszka Bożonarodzeniowa,
- w Rosji Dziadek Mróz (dopiero w Nowy Rok),
- we Włoszech prezenty rozdaje wiedźma Befana w Święto Trzech Króli,
- w Danii dzieci obdarowuje Julemanden (Świąteczny Człowiek),
- w Grecji zaś to nie św. Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, lecz św. Bazyli Wielki (1 stycznia),
- w Chinach- Shengdan Laoren,
- w Anglii Father Christmas,
- na Hawajach Kanakaloka,
- w Hiszpanii Los Reyes Magos,
- w Japonii Santa Kurohsu,
- na Węgrzech Karácsony Apó.
Inne są również daty wręczania podarków – dzieci w Belgii otrzymują prezent już 5 grudnia, podobnie jest w Holandii. W Stanach Zjednoczonych Dzień Świętego Mikołaja przypada w adwentową niedzielę, która jest najbliżej 6 grudnia. W Hiszpanii, Czechach i Słowacji, tak jak u nas, dzieci otrzymują prezenty 6 grudnia.
Oto kilka ciekawostek związanych z mikołajkami:
- Mikołajki jest to polska nazwa święta, które obchodzi się ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry.
- Do XIX wieku mikołajki były dniem wolnym od pracy.
- Tradycyjnym mikołajkowym podarkiem dla dzieci w Holandii są czekoladowe litery.
- Osoba, która przynosi prezenty, ma wiele imion, zależnie od państwa i tradycji.
- Sieć domów towarowych ze Stanów Zjednoczonych zleciła stworzenie opowieści, która zwiększy świąteczne obroty.
- W Austrii Świętemu Mikołajowi towarzysz Krampus – pół-kozioł, pół-demon, który ma karać dzieci, które są niegrzeczne, zaś w Holandii zaś jego pomocnik to Zwarte Piet (Czarny Piotruś)
Twoja Pani wychowawczyni