Opowiadanie twórcze - 8
Bożena Krygier
Created on November 28, 2020
More creations to inspire you
UNCOVERING REALITY
Presentation
SPRING HAS SPRUNG!
Presentation
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
POLITICAL POLARIZATION
Presentation
VACCINES & IMMUNITY
Presentation
LETTERING PRESENTATION
Presentation
Transcript
Bożena Krygier
Opowiadanie twórcze - cykl lekcji klasa 8
Temat lekcji: Ćwiczenia na rozpisanie
zadanie 1. w trzech zdaniach określ czas i miejsce wydarzeń
2. w trzech zdaniach opisz bohatera, w jednym zdaniu opisz, co planuje
997
3. w trzech zdaniach opisz sytuację
4. zapisz krótki dialog przypadkowych świadków zdarzenia
5. w trzech zdaniach opisz przeżycia wewnętrzne bohaterów, użyj cytatów, przysłów
wazon odzyskany
6. w trzech zdaniach rozwiąż akcję
Za co można uzyskać punkty?
Temat lekcji: Mowa zależna i niezależna
Mowa niezależna - to bezpośrednia wypowiedź jakiejś osoby, np. Mama powiedziała: "Wyrzuć śmieci".Mowa zależna - to opowiedzenie o czymś, co ktoś powiedział, np. Mama powiedziała, żebym wyrzucił śmieci.
Ćwiczenia1. Przekształć zdania, zmieniając mowę niezależną na zależnąSekretarka poinformowała: "Wiadomość została wysłana"Oskarżony odpierał zarzuty: "Oświadczam, że nie było mnie wtedy na miejscu zdarzenia"Chuligani krzyczeli: "Zemścimy się za pobicie kolegi"Nauczyciel przekazał wychowankom informację: "Wycieczka odbędzie się na początku przyszłego miesiąca"Przekupka zachęcała: "Kupujcie świeże warzywa"
2. Przekształć zdania, zmieniając mowę niezależną na zależnąMichał powiedział, że nie przyjedzie dzisiaj do nas na kolację.Monika zapytała mnie, czy pojadę z nią na wakacje nad morze.Odpowiedziałam jej, że znam doskonałego lekarza, który przyjmuje w Warszawie.
Temat lekcji: Poznajemy cechy opowiadania twórczego
Kryteria sukcesu1. WSTĘP- przedstawiamy czas i miejsce wydarzeń - 2 zdania,- przedstawiamy bohaterów - 3 zdania,- zarysowujemy o czym będzie opowiadanie - 2 zdania.2. ROZWINĘCIE- wydarzenia w kolejności chronologicznej,- opis bohatera,- przedstawiamy przeżycia wewnętrzne bohatera,- opis przedmiotu lub krajobrazu,- punkt kulminacyjny - musimy stworzyć taką sytuację, po której nastąpi rozwiązanie akcji,- dialog - pamiętamy o odpowiednim zapisie,- retrospekcja - możemy zastosować (tzw. cofnięcie czasu)3. ZAKOŃCZENIE - krótkie podsumowanie - jak zakończyły się wydarzenia - 3 zdania- puenta - co z tego wyniknęło - 2 zdania
Plan wypracowania - Spotykacie się z bohaterami książki "Kamienie na szaniec"1. WSTĘP: Wieczór z książką Aleksandra Kamińskiego2. ROZWINIĘCIE: a. spotkanie z Alkiem,b. wejście do budynku liceum,c. krępujące przejście korytarzami męskiej szkoły,d. spotkanie z Rudym i Zośką w pracowni matematycznej,e. zapoznanie się z Zeusem w sali geograficznej,f. rozmowa na ulicy3. ZAKOŃCZENIE: Przebudzienie i wrażenia po spotkaniu z bohaterami lektury.
Dziękuję za Waszą pracę :))