BLOG - KALENDARZ ADWENTOWY - DUŻY
paniodpolskiego102
Created on November 24, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
FOOD AND NUTRITION
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
LETTERING PRESENTATION
Presentation
SPRING HAS SPRUNG!
Presentation
BIDEN’S CABINET
Presentation
VACCINES & IMMUNITY
Presentation
Transcript
24
23
20
22
Kalendarz adwentowy
10
21
14
17
15
12
18
16
11
13
Kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania (zwykle) pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. Jest to jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Współczesny komercyjny kalendarz adwentowy może mieć charakter religijny lub świecki. Każdego dnia bedziesz klikać na poszczególne serduszka. Jest ich 24. Na kolejnych kartkach będą pojawiały sie różnego rodzaju zadania, ćwiczenia, niespodzianki, gry i prezenty. Życzę Ci miłej zabawy. Mam nadzieję, że sprawię Ci odrobinę przyjemności i wprowadzę w świąteczny nastrój.
Ze świętami Bożego Narodzenia zawiązane są różne zwyczaje i tradycje. Odkrywając kolejne katy zapoznam Cie z nimi i ich historią. Myślę, że część z nich znasz, ale nie zawsze wiesz skąd się wzięły. Znając różne ciekawostki, będziesz mógł/ mogłazaimponować swoją wiedzą rodzinie i znajomym.
Dzielenie się opłatkiem (z łac. oblatum – "dar ofiarny") to jeden z najpopularniejszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.Pochodzi on z początków XIX wieku. Dawniej oprócz tradycyjnych opłatków, wytwarzanych z przaśnego ciasta, chleba i wody, były również kolorowe opłatki. Tymi ostatnimi dzielono się ze zwierzętami. Kultywowanie tego zwyczaju miało je chronić od zapadania na rozmaite choroby. Na Śląsku znany jest tzw. "radośnik", czyli opłatek posmarowany miodem, dawany dzieciom.Dzielenie się opłatkiem, o jakim możemy mówić obecnie, jest symbolem wyrażenia wdzięczności i znakiem przebaczenia dawnych win. Nie jest to zwyczaj wyłącznie polski, spotykany jest też na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech.
Dzisiaj sobota. To doskonały dzień, by zrobić generalne porządki w biurku, na półkach z zabawkami, w pokoju...To będzie świetny prezent dla Ciebie i dla Twoich Rodziców, chociaż mikołajki sa dopiero jutro.Pamiętaj, by zrobić to bardzo dokładnie.Nie ma to jak poczucie satysfakcji po dobrze wykonanym zadaniu.Aby uprzyjemnić sobie czas pracy, możesz np. włączyć świąteczne przeboje. Kilka propozycji takich utworów znajdziesz klikając w choinkową ozdobę.
Dzisiaj czas na wyzwanie!Wiem, że sobie poradzisz!DZIEŃ BEZ GIER KOMPUTEROWYCH i TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH!Dasz radę?Wierzę w Ciebie!
Dzisiaj mikołajki! I wcale nie pomyliłam się zapisując to słowo małą literą. Nazwy obrzędów takich jak: mikołajki, andrzejki piszemy właśnie małą literą. Zapamiętajcie!
Dzisiaj czas na dobry uczynek!Jeżeli masz młodsze rodzeństwo, pobaw się z bratem lub siostrą. Jeżeli masz psa, wyprowadź go na dłuższy spacer niż zwykle. Jestem przekonana, że będzie to dla niego wspaniała niespodzianka. Posiadaczy kotów, chomików, świnek morskich, królików itd. zachęcam do poświęcenia czasu swoim pupilom.... a może posprzatacie ich kuwety?Jeżeli nie masz rodzeństwa ani żadnego zwierzątka, pomóż Rodzicom... ropakuj zakupy, sprzątnij po obiedzie... a może zrobisz kolację?
Oczywiście Twoje odpowiedzi muszą być prawidłowe i związane z tematem lekcji :)
Dzisiaj za aktywny udział w lekcji, otrzymasz podwójną ilość "+" :)
Naucz się mówić Wesołych Świąt w przynajmniej 3 językach.Podpowiedź znajdziesz na ozdobie choinkowej.
10
Zadzwoń do Babci/Dziadka i powiedz im coś miłego!
11
Kochani, święta to również smakołyki. Czas podzielić się tym, co najlepsze, czyli rodzinnymi przepisami na Wasze ulubione świąteczne dania i słodkości. Jak właściwie napisać przepis, wszyscy wiecie, bo nauczyliśmy sie tego od najlepszego z nauczycieli - Ambrożego Kleksa. Co prawda nie umiemy (jeszcze) przyrządzać smakowitych potraw z kolorowych szkiełek i różńobarwnych farb, jednak każdy z nas lubi zjeść coś dobrego. Zadanie na dzisiaj znajdziesz klikając na serduszko. Klikając na mnie - kucharza, znajdziesz przepis na moje ulubione pierniczki.
12
DWANAŚCIE POTRAWLiczba dwanaście to tylko jedna z możliwych wersji. Według jednej z tradycji na świątecznym stole powinna znaleźć się nieparzysta liczba potraw, co zaprzeczałoby zwyczajowi, według którego symbolem jest liczba dwanaście. Aleksander Bruckner w słowniku etymologicznym języka polskiego pisał, że wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw. Bogatsi, a więc przedstawiciele szlachty, przygotowywali na świąteczny stół dziewięć potraw, natomiast arystokraci - jedenaście. Siedem to symbol dni tygodnia, zaś dziewięć oznacza liczbę chórów anielskich. Liczba dwanaście okazała się wyjątkiem od reguły, jednak jej symbolika jest równie ważna - chodzi bowiem o dwunastu apostołów.
13
Ważnym zwyczajem bożonarodzeniowym jest wysyłanie kartek pocztowych do rodziny i przyjaciół. Kultywujcie tę tradycję. Jestem przekonana,że każdy, kto otrzyma od Ciebie świąteczną widokówkę z życzeniami bardzo się ucieszy. Nie ograniczajsię do wysyłania wiadomości sms lub kartek elektronicznych. Własnoręcznie wykonana kartka, wysłana w tradycyjny sposób będzie doskonałą niespodzianką dla Twoich najbliższych.Klikając na serduszko, przypomnisz sobie, w jaki sosób bezbłędnie wypisać kartkę pocztową.
14
Niespodzianka!!!Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, możesz poprawić dowolną ocenę. Jeżeli zdecydujesz się na to, poinformuj mnie, co chesz poprawić. Zrób to do czwartku 16 grudnia.
15
Pierwsza gwiazdkaWedług Pisma Świętego (Ewangelia wg św. Mateusza) to Gwiazda Betlejemska doprowadziła trzech króli (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki na niebie - symbolizuje ona początek celebrowania świąt Bożego Narodzenia.
16
Czy znasz historię Świętego Mikołaja?
17
Chociaż mikołajki były już kilka dni temu, to właśnie dzisiaj mam dla Ciebie prezent :) Jeśli jesteś ciekawy, kliknij na worek z prezentami...
Święta tuż tuż... Spędź dzisiejszy czas z Rodziną... odłóż telefon, wyłącz komputer i konsolę... Proponuję Ci dzisiaj wieczór planszówek.Namów do wspólnego spędzenia wieczoru rodzeństwo i Rodziców.Możesz też zrobić taką grę samodzielnie. Klikając w seruszko, zobaczysz grę matematyczną... A może zrobisz grę związaną z językiem polskim? Jeżeli tak, wyślij jej zdjęcie do mnie.Chętnie nagrodzę Twoje starania!
18
19
Znasz grę kości opowieści?Mam nadzieję, że tak. Jeżeli nie, kliknij na ołówek, poznasz zasady. Niestety nie mam możliwości rzucenia kostką...,ale i z tym sobie poradzimy. Na następnym slajdzie znajdziesz 10 różnych obrazków, piktogramów. Ułóż opowiadanie, w którym pojawią się wszystkie zaprezentowane elementy (lub skojarzenia z nimi związane). Pamiętaj, że opowiadanie musi być zbudowane z 3 części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Wszystkie wyznacz przy pomocy akapitu. Twoja praca musi być zbudowana z min. 15 zdań. Swoje opowiadanie do 21 grudnia prześlij na mój adres email lub za pomocą platformy TEAMS.
19
20
Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Początkowo świąteczne drzewko nazywano hailekrystem. Zwyczaj jego zdobienia przyszedł do nas z Niemiec, choinki zaczęliśmy dekorować dopiero na przełomie XVIII i XIX. Choinkę powinno się ubierać dopiero 24 grudnia. Jej poszczególne elementy także mają swoją symbolikę: światełka to znak przyjścia Chrystusa na świat, ozdoby są symbolem łaski Bożej, łańcuch to symbol węża-kusiciela, a jabłka - grzechu.
21
Po wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Pierwsza polska kolęda pochodzi z roku 1424 - mowa tutaj o "Zdrów bądź królu anielski". Z XV wieku pochodzi również popularna "Anioł pasterzom mówił". Zbiory kolęd i pastorałek publikowano w książeczkach, zwanych kantyczkami. Najwięcej bożonarodzeniowych pieśni powstało na przełomie XVII i XVIII wieku.
22
Dzisiaj ostatni dzień zajęć w tym roku kalendarzowym. Nasza zabawa z kalendarzem adwentowym trwa nadal.... Zostały jeszcze do odkrycia dwa serduszka.Przed nami niemalże miesięczna przerwa zimowa. Jest to czas, który przeznaczcie na odpoczynek, bo wszyscy na niego zasłużyliśmy. Ostatnie miesiące były dla wszystkich bardzo trudne.Nie zapomnijcie jednak o tym, by ten czas przeznaczyć również na utrwalanie wiadomości, a przede wszystkim przeczytanie lektur.Pamiętajcie, że po powrocie z ferii zimowych zaczynamy omawiać: "Tajemniczy ogród"Jak zauważyliście, powyżej wkleiłam Wam tekst jednej z lektur i kreskówkę pt. "Tajemniczy ogród". Pamiętajcie jednak, że obejrzenie jej nie wystarczy, by właściwie przygotować się do omawiania lektury.
23
Kochani, coraz bliżej święta... Kliknijcie na serduszko... Zagrajcie :)
24
Anna Szostak
Wesołych Świąt! Bez zmartwień, Z barszczem, z grzybami, z karpiem, Z gościem, co niesie sczęście! Czeka nań przecież miejsce. Wesołych Świąt! A w Święta, Niech się snuje kolęda. I gałązki świerkowe Niech Wam pachną na zdrowie. Wesołych Świąt! A z Gwiazdką! - Pod świeczek łuną jasną Życzcie sobie - najwięcej: zwykłego, ludzkiego szczęścia...