Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

bożego narodzenia

Wigilia

KOLĘDY

12 POTRAW

ŚWIECA

PASTERKA

PREZENTY

GWIAZDA

EWANGELIA

SIANKO

SZOPKA

WOLNE NAKRYCIE

CHOINKA

OPŁATEK

łac. nocne czuwanie, obywanie się bez snu

Uroczysta wieczerza w przeddzień Bożego Narodzenia posiada bogatą oprawę obrzędową. Czy wiesz, jaka jest symbolika tych zwyczajów?

VIGILIA

Tradycyjne świąteczne drzewko posiada bogatą symbolikę. Nawiązuje do rajskich drzew − drzewa poznania dobra i zła, którego owoce były przedmiotem nieposłuszeństwa pierwszych ludzi, oraz drzewa życia, którym jest sam Chrystus, przynoszący ludziom odkupienie i życie wieczne. Przypomina także o krzyżu, ponieważ według legendy został on wykonany z drewna pochodzącego z drzewa poznania dobra i zła. Kolor wiecznie zielonego drzewka jest też symbolem nadziei, którą przynosi narodzenie Zbawiciela. Ozdoby choinkowe symbolizują łaski Boże, które przynosi ludziom Chrystus.

choinka

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. (Mt 2, 9-10)

Gwiazda to znak Bożego Narodzenia − jest źródłem światła prowadzącego do Chrystusa. Wskazuje także na mesjanizm Jezusa, gdyż proroctwo Balaama (Lb 24,17) określało Mesjasza jako „Gwiazdę z Jakuba". Oczekiwanie na pier-wszą gwiazdkę przypomina o gwieździe betle-jemskiej i ludziach, którzy przez wiele wieków czekali na Zbawiciela. Tradycyjnie po jej ukazaniu się na niebie rozpoczyna się wieczerzę wigilijną.

gwiazda

A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną,nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia». (J 8,12)

Zapalana na początku wieczerzy wigilijnej świeca symbolizuje Chrystusa, który przychodzi jako Zbawiciel: światłość świata (J 8,12; J 9,5; J 12,46) i światło na oświecenie pogan (Łk 2,32).

Świeca

Odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20) i modlitwa to najważniejszy moment wieczerzy wigilijnej. Przez słowo Boże przychodzi do naszych rodzin Chrystus, a we wspólnej modlitwie polecamy Mu ważne dla rodziny sprawy. Warto przygotować wcześniej rodzinną modlitwę wiernych, uwzględniającą wszystkie osoby i intencje.

ewangelia

Słowo opłatek pochodzi od łacińskiego oblatum, oznaczającego „dar ofiarny”. Jest to cienka tafla chleba przaśnego − niekwaszonego i niesolonego. Zwyczaj dzielenia się chlebem początkowo nie miał związku z obchodami Bożego Narodzenia, ale z Eucharystią. Był to symbol ofiary Chrystusa oraz wspólnoty i duchowej komunii.Łamanie się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną to znak jedności i pokoju pomiędzy tymi, którzy się nim dzielą. Wykonując ten gest mówimy sobie dobre słowa życzeń, które mają być błogosła-wieństwem dla naszych bliskich.

opłatek

Według dawnego zwyczaju na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 postnych potraw. Jest to znak obfitości darów Bożych i naszej wdzię-czności za nie. Ich liczba symbolizowała wszystkie miesiące roku lub Dwunastu Apostołów. Trzynasty, nieparzysty był opłatek i symbolizował Jezusa. W tradycji ludowej skosztowanie choć niewielkiej ilości wszystkich przygotowanych potraw miało zapewnić uczestnikom wieczerzy dostatek w nadchodzącym roku.

12 potraw

Nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. (Łk 2, 6-7)

Pod odświętnym obrusem, którym nakryty jest wigilijny stół, tradycyjnie powinno znaleźć się sianko. Przypomina ono o ubóstwie, w którym narodził się Jezus i o Jego objawieniu, którego dokonał najpierw wobec prostych ludzi.

SIANKO

Dodatkowe nakrycie przy wigi-lijnym stole jest wyrazem gościnności, pamięci o zmarłych oraz o tych, którzy tego wieczoru nie mogą spędzić z nami. Przede wszystkim jest jednak symbo-licznym miejscem dla Boga przy-chodzącego do naszej rodziny.

wolne nakrycie

Nazwa tych pobożnych, radosnych pieśni upamiętniających narodzenie Chrystusa wywodzi się od łacińskiego słowa calendae, oznaczającego w starożytnym Rzymie pierwszy dzień miesiąca. Kalendy obchodzono szczególnie hucznie, kiedy rozpoczynały nowy rok – towarzyszył temu śpiew, zabawa i wręczanie sobie prezentów. Kościół zachował z tych pogańskich zwyczajów tradycję śpiewu, który jest wyrazem radości z narodzenia Jezusa.

KOLĘDY

Zwyczaj wręczania prezentów również wywodzi się ze starożytnego Rzymu i obchodów kalend. Kościół zachował go, ponieważ obdarowywanie innych uczy nas hojności. W ten sposób naśla-dujemy Boga w Jego łaskawości względem nas.

prezenty

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterzei trzymali straż nocną nad swoją trzodą.(Łk 2, 8)

Pierwsza uroczysta msza w święta Bożego Narodzenia sprawowana jest w nocy z 24 na 25 grudnia. Nawiązuje ona do czuwania i modlitwy pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Zbawicielowi.

pasterka

Bożonarodzeniowym zwyczajem jest wystawianie szopek, jako upamiętnienie miejsca, w którym urodził się Jezus. Chrześcijanie od samego początku otaczali grotę betlejemską szczególną czcią. Autorstwo pierwszej szopki przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu. Początkowo szopki instalowane w kościołach cechowała prostota i wierność przekazom ewangelicznym. W Polsce zwyczaj ten rozwinął się szczególnie w XIX wieku, kiedy powstały regionalne formy szopek, z któ-rych najbardziej znane są szopki krakowskie.

szopka

«Oto zwiastuję wam radość wielką:dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.»(Łk 2, 10-11)