Full screen

Share

Show pages

"Zima to trudny czas dla zwierząt.

Zwierzęta  leśne"- album uczniów klasy 1a

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Zwierzęta leśne

lidka26

Created on November 19, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

"Zima to trudny czas dla zwierząt. Zwierzęta leśne"- album uczniów klasy 1a

Poznajcie niedźwiadka i jeża!

Sen zimowy (hibernacja naturalna) Niektóre zwierzęta stałocieplne w okresie zimowym zapadają w fizjologiczny stan odrętwienia organizmu, który objawia się okresowym spowolnieniem procesów życiowych takich jak: spowolnienie akcji serca; metabolizmu; oddychania; akcji mózgu, spadek temperatury ciała, obniżenia pobudliwości nerwowej. Stan ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, może być ciągły lub z krótkimi przerwami a poprzedzony jest gromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie lub robieniem zapasów pokarmu w gnieździe oraz zmianami w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych.

Poznajcie niedźwiedzia!

Jest bardzo dużym drapieżnikiem. Jego waga dochodzi do 800 kg. Zamieszkuje górskie lasy. Przed zapadnięciem w hibernację naturalną gromadzi w organizmie tkankę tłuszczową brunatną. Schronienie na czas snu zimowego znajduje w pieczarach, zaroślach lub wykrotach. W swej kryjówce zwanej gawrą zimuje długo, lecz nie zapada w całkowite odrętwienie i od czasu do czasu się budzi. Po tym okresie zwierzę traci na wadze nawet do 200 kg. dlatego wiosną aby uzupełnić masę ciała musi jeść dużo mięsa.

Asia

Kacper

Oto jeżyk!

Jest to małe zwierzątko pokryte twardymi włosami (kolcami). Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Są samotnikami. Potrafią się wspinać i pływać. Są wszystkożerne ale głównie żywią się owadami. W klimacie umiarkowanym jeże zapadają w sen zimowy, zagrzebując się w stertach opadłych liści.

Eryk

Ania

Zwierzęta, które prowadzą aktywny tryb życia,nie zasypiają na zimę. Do tej grupy należy wiewiórka i lis.

Wiewióreczka- panieneczka

Gdy na zewnątrz robi, się chłodniej ludzie chowają się w swoich domach. Podobnie czynią wiewiórki, które szukają sobie schronienia przed wiatrem i mrozem. Nie są gatunkiem terytorialnym i rzadko łączą się w pary. Nie zapadają też w sen zimowy, choć zimą są raczej mniej aktywne, co ma związek z tym, że nie chcą tracić zapasów energii.Chowają się wtedy w schronieniach, którymi są gniazda z liści, dziuple w drzewach lub jaskinie. Czasami zaszywają się w swoich domach na wiele dni – wszystko zależy od warunków pogodowych. Cieplejsze dni to dla nich świetna okazja do poszukiwania pożywienia.

Julka

Kuba

Kacper

Nikola

Jaś

Lis to średniej wielkości, pospolity w Polsce drapieżnik o wydłużonym tułowiu i pysku, puszystym, pięknym ogonie, nazywanym kitą. Ma trójkątne, duże uszy. Ma długą sierść o barwie najczęściej żółtorudej, na spodzie białej lub popielatej. Zimą kolor sierści przybiera bardziej szary kolor. Ma bardzo dobrze rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku. Lis ma naturalnych wrogów. Należą do nich: wilk, pies, ryś, bielik, jastrząb oraz duże sowy. Lis jest zwierzęciem łownym. Tępi gryzonie.Jesienią i zimą żyje samotne. Nie zasypia.

Lisek chytrusek

Kamil

Filip

Nicola

Next page

genially options