Jak radzić sobie ze stresem?
w.mazur
Created on November 18, 2020
More creations to inspire you
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
AGRICULTURE DATA
Presentation
LAS ESPECIES ANIMALES MÁS AMENAZADAS
Presentation
WATER PRESERVATION
Presentation
BIDEN’S CABINET
Presentation
YURI GAGARIN IN DENMARK
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
Transcript
Opracowanie: Wioletta Mazur, pedagog
Jak radzić sobieze stresem?
Stres
Stres dotyka każdego z nas - niezależnie od tego, ile mamy lat. Krótkotrwały stres potrafi być mobilizujący, niemniej jednak częste sytuacje stresowe mogą wywoływać różnego rodzaju problemy - fizyczne i psychiczne. Ważne zatem jest, aby znaleźć techniki, które pozwolą nam poradzić sobie ze stresem. Szczególnie w dobie pandemii i nauczania zdalnego.
Aktywność fizyczna osłabia reakcję stresową organizmu i poprawia nastrój.Codziennie zadbaj o ruch –nawet jeśli miałby być to tylko15-minutowy spacer.
Ruch to zdrowie
Podczas ćwiczeń oddechowych możesz zamknąć oczy, puścić cicho spokojną muzykę (jeśli masz do tego warunki).W czasie sytuacji stresowej wystarczy, że na chwilę zamkniesz oczy, policzysz w głowie do 10 i od 10 w dół i wykonasz kilka wdechów. Zrób wdech nosem, a następnie powolny wydech ustami. Kilka głębokich wdechów pozwoli Ci dotlenić organizm i rozlużnić mięśnie.
Oddychanie jest najważniejszą czynnością życiową. Ćwiczenia oddechowe sprzyjają rozluźnieniu, relaksacji, pozwalają uspokoić ciało i umysł.
Oddychaj !
Straj się myśleć pozytywnie. Spróbuj odwoływać się do swoich doświadczeń i tego ile razy udało Ci się pokonać różnego rodzaju trudności. W trudnych chwilach przypominaj sobie wszystkie pozytywne słowa, uwagi, sukcesy, komplementy skierowane do Ciebie przez rodziców, przyjaciół, znajomych, nauczycieli czy pedagoga.
Myśl pozytywnie !
Śmiech dotlenia, relaksuje, potrafi rozładować stres, a nawet uśmierzyć ból. Głośny śmiech pomaga odreagować napięcie czy zdenerwowanie.Osoby, które często się śmieją mają lepszą odporność. Warto zatem pożartować, przeczytać zabawną książkę lub obejrzeć ulubionego komika, który swoimi żartami poprawi nam humor.
Śmiej się !
Znajdź ciche i wygodne miejsce, w którym możesz usiąść. Wyprostuj się, ustaw minutnik na 5 minut. Zamknij oczy i pozwól, aby Twoje myśli swobodnie przepływały. Jeśli złapiesz się na tym, że myślisz o negatywnych rzeczach lub martwisz się, określ jakie uczucia wzbudza w Tobie ta myśl i zaakceptuj ją, bez oceniania. Pozwól aby Twoje myśli dalej płynęły w swoim tempie, akceptuj każdą z nich i kontynuuj to ćwiczenie, aż upłynie 5 minut.
Technika myślowa - przepływ
POSŁUCHAJ
PoSŁUCHAJ
Każda muzyka, którą lubimy, która dobrze nam się kojarzy, wpływa na rozładowanie stresu. Warto jednak spróbować wyrobić sobie nawyk słuchania muzyki relaksacyjnej i/lub klasycznej.Słuchanie muzyki powoduje, że tętno spada, obniża się ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Oddech staje się spokojniejszy.Muzyka relaksacyjna poprawia jakość snu, a nawet zmniejsza dolegliwości bólowe. Z kolei, muzyka klasyczna sprzyja także koncentracji i efektywnemu uczeniu się.
Muzyka łagodzi obyczaje
PoSŁUCHAJ
Jedną z metod zmierzających do zmniejszenia napięcia emocjonalnego jest relaksacja mięśniowa. Relaksacja progresywna wg Jacobsona jest najstarszą techniką i polega na rozluźnieniu poszczególnych grup mięśniowych poprzez naprzemienne skurcze i rozkurcze mięśni. Pozwala uwolnić napięcie mięśniowe i wpływa skutecznie na nasze emocje.
Trening Jacobsona
Miękkie gniotki czy piłeczki z wypustkami pomagają nam redukować stres, któremu towarzyszy spinanie mięśni. Pomagają poprawić krążenie w dłoniach, pobudzają receptory czucia, zmniejszają napięcie mięśniowe, pozwalają ćwiczyć uchwyt.Warto mieć taką piłeczkę pod ręką lub gniotka zwłaszcza jeżeli np. nauka zdalna, sprawdzian wywołuje u Was stres.
Antystresowe piłeczki, gniotki
Stare gazety czy niepotrzebne kartki pomogą nam także rozładować stres poprzez np. spontaniczne pogniecenie czy porwanie ich i wyrzucenie do kosza.Czysta kartka, jeśli tylko lubimy rysować, pozwala nam przelać na papier w postaci rysunku swoje złości, frustracje, napięcie, stres.Dobrze jest mieć pod ręką kartkę i w sytuacji stresowej pozwolić sobie na swobodny rysunek. Kartka pozwala nam też na uwolnienie myśli w postaci napisania np. listu do kolegi/koleżanki, znajomych, rodziny. Uwolni nas to od stresu i pozwoli podzielić się naszymi trudami z innymi.Ciekawym rozwiązaniem są również kolorowanki antystresowe tzw. mandale.
Kartka papieru
Pisanie pamiętnika pozwala na przelanie swoich uczuć, refleksji na papier. Otwarte nazwanie swoich pozytywnych i negatywnych uczuć może przynieść Ci ulgę i zredukować stres. Uporządkujesz myśli, uświadomisz sobie co Cię boli, dasz ujście swojej frustracji, dzięki czemu poczujesz się lepiej.
Pisanie pamiętnika
Kąpiele releksują i rozładowują stres. Jeśli do kąpieli dodamy sól o zapachu lawendy, albo dodamy kilka kropli lawendowego olejku, dodatkowo pozwoli to uspokoić nasze ciało i umysł.
Kąpiel
PRZECZYTAJ
PRZECZYTAJ
PRZECZYTAJ
Więcej informacji na temat stresu i sposobów radzenia sobie z nim znajdziecie w poniższych artykułach.
Stres egzaminacyjny. Jak go pokonać? - dla uczniów klas 8
Stres - Ty także możesz sobie z nim poradzić.
Radzenie sobie ze stresem szkolnym i egaminacyjnym