Full screen

Share

Show pages

 Informacja Zwrotna jako Ocena pomagająca w uczeniu się
Click here to edit
this text

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Informacja zwrotna

g.iwona

Created on November 15, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Informacja Zwrotna jako Ocena pomagająca w uczeniu się

Opracowała: Iwona Gralec- doradca metodyczny

Click here to edit this text

Click here to edit this text

1. Funkcja oceny w szkole i umocowania prawne.2. Ocena, a motywacja i wiara we własne siły.3. Ocena sumująca, a Informacja Zwrotna. 4. Informacja Zwrotna jako "ocena". 5. Sposoby i techniki IZ. 6. Od czego zacząć?

Co nas czeka-czyli o czym będziemy mówić:

Menti

-uświadomi sobie potrzebę zmiany w sposobie oceniania uczniów,- powtórzy sposby oceniania oprócz oceny sumującej, - pozna funkcje i sposoby udzielania Informacji Zwrotnej, - przećwiczy konstrułowanie IZ według poznanych modeli. - spróbuje wdrożyć zmiany w swojej pracy.

Uczestnik:

Cel szkolenia:

„W mojej karierze nie trafiłem do kosza podczas mojej kariery ponad dziewięć tysięcy razy. Przegrałem niemal trzysta meczów. Dwadzieścia razy to do mnie należało oddanie decydującego rzutu i nie trafiłem. Ponosiłem w życiu porażkę za porażką. I właśnie dlatego odniosłem sukces..." - Michael Jordan

Cel: Ocenianie ma pomóc uczniowi się uczyć!

Według słownika PWN OCENA to opinia o czymś lub o kimś dokonana w wyniku analizy. Opinia nie musi być ani krytyczna, ani doceniająca, powinna być rzetelna i pomocna.

Ocena

Informacja zwrotna (ang. feedback) to reakcja jednego człowieka na to, co mówi i robi drugi człowiek lub na konsekwencje jego działań. Jej rolą jest wpłynięcie na zachowanie osoby, do której jest kierowana.

IZ

Co piszczy w prawie....?

Prawo oświatowe w Polsce umożliwia całkowite odejście od stopni tylko w klasach młodszych. Jeśli statut zawiera taki zapis, nauczyciele mogą nie wystawiać stopni w klasach I – III, zarówno w czasie roku szkolnego, jak i na koniec roku. W klasach starszych szkoły podstawowej jest obowiązek wystawiania stopni na koniec roku. Nie jest określone w prawie ILE? ocen powinniśmy wystawić w ciągu roku, ale wiemy, że musimy ocenę sumującą wystawić na koniec roku.

cZAS NA iNFORMACJĘ zWROTNĄ

ZNALEŹĆ TO CO WYMAGA POPRAWY I UDZIELIĆ WSKAZÓWEK JAK powinni tO poprawić

zbudować wiarę w siebie

pomóc uczniom zauważyć ich mocne strony,

POMÓC UCZNIOWI SIĘ UCZYĆ,

OCENIAJMY, by:

oceniamy to, co uczeń zrobił, a nie to, czego się nauczył,

uśrednianie oceny.

wartość mają tylko prace podlegające ocenie,

nasz system oceniania w skali od 1 do 6 jest przestarzały,

niektóre prace pozostają bez komentarza,

oceniamy wszystko,

OCENIANIE TO NIE STOPIEŃ

ocenianie opiera się NA ODEJMOWANIU,

Ocena sumująca:

Dlaczego potrzebna jest ZMIANA?

Ponad połowa uczniów uważa, że poniesione porażki to rezultat bycia „za mało uzdolnionym lub uzdolnioną”. Aż trzydzieści trzy procent z nich na pytanie o to, jak często czują się z siebie dumni, odpowiedziało „nigdy” lub "rzadko". Co trzeci uczeń w Polsce rezygnuje ze starań, gdy uznaje, że nie jest wystarczająco dobry w danej dziedzinie. Co dziesiąty nie doświadcza tego uczucia nawet wtedy, gdy coś osiągnie.  Co piąty badany uczeń na świecie nie radzi sobie nawet z najłatwiejszymi zadaniami, wymagającymi zastosowania wiedzy praktycznej przy użyciu komputera jako narzędzia poszukiwania informacji. Co siódmy piętnastolatek W Polsce nie rozumie czytanego tekstu.

Dlaczego potrzebna jest ZMIANA? cd

Wielu uczniów spędza czas na lekcjach w niemal całkowitej bierności – słuchając tego, czego nie rozumieją . Drugie miejsce w Europie zajmuje Polska pod względem liczby zakończonych zgonem prób samobójczych nastolatków. Przypadków targnięcia się na swoje życie przez dzieci i młodzież notuje się coraz więcej. W 2019 aż o 23 procent więcej niż rok wcześniej. Co najmniej 630 tys. osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia potrzebuje stałego wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego. Co dziesiąty uczeń deklaruje, że rodzice nie interesują się jego sprawami, nawet gdy dzieje się coś dlań ważnego. W mózgu dziecka, które za popełniane błędów jest strofowane i wyśmiewane, następuje zatrzymanie produkcji dopaminy. Dopamina odpowiedzialna jest m.in. za procesy uczenia się i zapamiętywania. Gdy mózg nie produkuje dopaminy, proces nauki ustaje.

Informacja zwrotna nie jest oceną ucznia, tylko oceną kolejnych efektów jego pracy.

wskazówki, w jakim kierunku uczeń powinien pracować dalej

wskazówki, jak należy to poprawić

to, co wymaga poprawy, nad czym uczeń musi jeszcze popracować

dobre elementy w pracy ucznia

++

Oznaczenia - krótko i rzeczowo

IZ - z czym TO się je ... ?

Trafna i skuteczna informacja zwrotna, którą nauczyciel daje uczniowi. Ma na celu poinformować ucznia, gdzie w swojej nauce jest w obecnej chwili, gdzie powinien być i w jaki sposób może pokonać lukę między stanem obecnym a pożądanym.

Check-lista - Informacji Zwrotnej

Sprawdź, czy Twoja informacja zwrotna zawiera wszystkie pożądane elementy. Weź swoją informację zwrotną, którą sporządziłeś dla ucznia i odpowiedz na pytania: 1. Czy napisałaś na początku jakąś pochwałę, jakiś komplement? 2. Czy zwracałaś się do ucznia po imieniu? 3. Czy Twój komentarz dotyczył pracy ucznia (a nie samego ucznia)? 4. Czy w Twojej ocenie jest więcej uwag pozytywnych niż negatywnych? 5. Czy do każdej krytycznej uwagi dodałaś sugestię – jak powinna wyglądać prawidłowa odpowiedź? 6. Czy zrobiłaś ogólną uwagę pomagającą w przyszłości w osiągnięciu lepszych rezultatów?

Check-lista - Informacji Zwrotnej cd.

7. Czy zadałaś uczniowi pytanie zachęcające go do refleksji nad wykonaną pracą? 8. Czy w swoich komentarzach do pracy ucznia użyłaś języka zrozumiałego dla ucznia? 9. Czy każdy Twój komentarz został dostatecznie wyjaśniony? 10. Czy zasugerowałaś uczniowi w jakim kierunku powinien dalej pracować? 11. Czy zaoferowałaś uczniowi pomoc w pokonaniu trudności i poprawie jego pracy? 12. Czy zaproponowałaś uczniowi (w razie wątpliwości z jego strony) przedyskutowanie i omówienie twoich komentarzy? 13. Czy zrobiłaś podsumowanie swoich uwag?

Relacje

Relacje

Relacje

Relacje

Relacje

Relacje

Relacje

Relacje

Relacje

4. Dobrą edukację i szczęśliwy dom buduje się wyłącznie w oparciu o pozytywne relacje.

10. Pozytywne relacje z przyjaciółmi lub z rodziną wydłużają nasze życie o 5 lat !

9. Wychodząc poza układ nauczyciel-uczeń warto wiedzieć też, że satysfakcjonujące relacje ze współpracownikami są jednym z najważniejszych czynników wpływających na naszą satysfakcję z pracy

8. Dzięki relacjom zbudowanym z naszymi podopiecznymi mamy większy wpływ wychowawczy, a zarazem większe szanse wpływania na ich postawy

7. Bez relacji nie jest możliwe wprowadzanie najbardziej efektywnej metody oceniania – informacji zwrotnej.

6. Relacje między uczniem a nauczycielem mają też ogromny wpływ na motywację.

5. Pozytywne relacje stanowią też paliwo dla naszej inicjatywy, kreatywności i przedsiębiorczości.

2. Pozytywne relacje wpływają również na wytworzenie się bezpiecznej atmosfery, a ta okazuje się być kluczowa podczas procesu uczenia się.

3. Kolejną korzyścią z budowania pozytywnych relacji jest ich wpływ na respektowanie przez uczniów zasad związanych z dyscypliną.

1. Relacja ucznia z nauczycielem to jeden z najważniejszych czynników wpływających na efektywność nauczania.

DEKALOG

Dlaczego "SZKOŁA RELACJI"?

Na podstawie ...

Od czego zacząć?

Pomaganie UCZNIOWI w nauce = PROCES

TRWAŁOŚĆ

ZMIANA

Nastawienie= sposób myślenia

DOSKONAŁA PRACA

WSPANIALE

ZAWSZE

ŚWIETNIE

NIGDY

ALE

Słowa ZAKAZANE ...

Idea Nadrzędna

,,Nauczanie dla jednych to sztuka, dla innych rzemiosło, dla jeszcze innych – rutyna. Prawdziwe uczenie się tymczasem zachodzi wyłącznie w głowie ucznia” (A. Pacewicz, S. Żmijewska-Kwiręg). Aby w szkole mogła rozwijać się kultura informacji zwrotnej możemy – jako nauczyciele, ale też jako społeczność szkolna – powinniśmy zadbać o inne czynniki, które wspomagają uczenie się każdego ucznia i każdej uczennicy. Obok informacji zwrotnej ważną rolę w procesie uczenia się odgrywa regulacja i samoregulacja emocji.​​

Z IZ w drodze do głębokiego uczenia się

Sposoby na rozwijanie samoregulacji: - uważność nauczyciela, aby każdemu dziecku zauważyć, rozmowa, - wiotkie stawy, nadpobudliwość zabiera wiele energii, której brakuje na uczenie się, taśma na nogi, gniotki, usunać rozpraszacze, - pytać o to, co je rozprasza (zapachy z kuchni), - sygnał do tego, że to jest naturalne i jest OK, - stopklatka = pytania o potrzeby = rozwijanie siebie. "Ludzie mają różnie"

Co powinno być zmienione, poprawione?

Subtitle

Jakie osiągnięto rezultaty, jakie są konsekwencje wykonanej racy?

Jakie było polecenie lub czego dotyczyła sytuacja?

Co zostało zaobserwowane, co zostało wykonane?

EARN

Życzenie

Techniki IZ

Klikając w lewy dolny róg notatek powiększysz kartki

Przykład: E – Zadaniem było napisanie zaproszenia na przedstawienie szkolne. A – Wykonałeś zadanie zgodnie z ustalonymi kryteriami. R – Twoje zaproszenie nie w pełni zachęca gościa do przyjścia na przedstawienie. N – Zastanów się, jak mógłbyś zachęcić (np. twojego kolegę) do przyjścia na przestawienie

„Niech opinie będą normalne. To nie jest przegląd wyników ”

Technika Z-FUKO-PZK świetnie sprawdza się także w sytuacjach dnia codziennego.

Z – Zależy mi – intencja w jakiej nasza rozmowa będzie się odbywać, F – Fakty – jakiego wydarzenia, sytuacji będzie dotyczyła nasza rozmowa, U – Uczucia – uczucia i emocje, jakie wywołuje we mnie ta sytuacja, K – Konsekwencje – jakie konsekwencje niosą za sobą moje uczucia, emocje, których doświadczam w związku z faktami, O – Oczekiwania – czego oczekuję w związku z tą sytuacją, P – Propozycja rozwiązania – co proponuję rozmówcy, aby pomóc mu lepiej sobie radzić w przypadku kolejnych podobnych sytuacji, Z – Zgoda – pytanie rozmówcy o zgodę, czy odpowiada mu taka propozycja. K – Krytykowany – zapytanie o potrzeby rozmówcy, czego potrzebuje ode mnie żeby w przyszłości takie sytuacje się nie pojawiły. Przykład wg powyższego schematu: Z – “Zależy mi na tobie jako na pracowniku, bo pracujesz ze mną od samego początku działalności firmy i do tej pory byłem zadowolony ze współpracy z tobą.” F – “Fakty są jednak takie, że już drugi raz nie przyszedłeś na umówione spotkanie z klientem.” U – “Czuję się zawiedziony twoją postawą i jednocześnie zdenerwowany, że po raz kolejny musiałem tłumaczyć się z twojej nieobecności. Twoje zachowanie stawia wizerunek naszej firmy w złym świetle.” K – “Konsekwencje są takie, że odechciewa mi się z tobą pracować, bo nie czuję, że mogę ci zaufać i liczyć na ciebie.” O – “Oczekuję, że na kolejnych spotkaniach pojawisz się na czas, i że zaistniała sytuacja nie będzie miała więcej miejsca w przyszłości”. P – “Proponuję, że następnym razem kiedy będziesz wiedział, że nie możesz przyjść na spotkanie, masz poinformować mnie o tym wcześniej smsem lub telefonicznie.” Z – “Czy zgadzasz się na takie rozwiązanie?” K – “Czy potrzebujesz ode mnie czegoś żeby takie sytuacje nie pojawiły się w przyszłości?” Technika Z-FUKO-PZK świetnie sprawdza się także w sytuacjach dnia codziennego.

Dziękuję, za uwagę.

Next page

genially options

Show draggable elements