Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect Condratiuc Tatiana

condratiuc-tatiana

Created on November 13, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Essential Learning Unit

Akihabara Learning Unit

Genial learning unit

History Learning Unit

Primary Unit Plan

Vibrant Learning Unit

Art learning unit

Transcript

Proiect didactic la Chimie clasa a VII-a

Tabelul Periodic al elementelor chimice

Profesor: Condratiuc Tatiana

Bălți, 2021

„Universul e-n mişcare, substanţele-s în transformare... Vrei să descoperi o taină mare: de ce eşti unic tu sub soare? Mergi prin frunze aurii, căutând răspunsuri – mii: Ce poţi face? Ce poţi şti? / Principalul: Cum poţi fi? Chimia căi noi îţi deschide şi te-ndeamnă să le cercetezi, Să descoperi necunoscutul, competenţe noi să-ţi formezi! ” Autoare – Rita Godoroja

Realizarea sensului

Evocare

Obiective

Extensia

Bibliografie

Reflecția

Profesor: Condratiuc Tatiana Clasa: a VII-a Obiectul: Chimia Modulul: Tabelul Periodic al elementelor chimice și structura atomului. Subiectul lecției: Tabelul Periodic al elementelor chimice. Tipul lecţiei: mixtă Unități de competență: 1. Operarea, în diferite situaţii de comunicare, cu elemente noi de limbaj chimic: grupă, subgrupă principală /secundară, perioadă, metal, nemetal, număr de ordine/număr atomic. 2. Caracterizarea elementelor chimice cu numerele atomice 1-20, în baza algoritmului: a) poziția în Tabelul Periodic (denumirea, simbolul chimic, numărul atomic, masa atomică relativă, perioada, grupa, subgrupa, caracterul metalic sau nemetalic). 3. Investigarea experimentală a proprietăților fizice ale metalelor și nemetalelor în baza mostrelor de substanțe.

Obiective operaționale:

La sfîrșitul lecției elevul va fi capabil:

01

Să identifice noțiunile de Tabel Periodic, perioadă și grupă.

Să determine poziția metalelor și nemetalelor din Tabelul Periodic.

02

Să caracterizeze elementul chimic după poziția sa în SP.

03

Să investigheze proprietățile fizice ale metalelor și nemetalelor în baza mostrelor.

04

Strategia didactică:

METODE ŞI PROCEDEE: Ghicitori, lucru cu tabelul, algoritmizare, conversaţia, descoperirea, analiza, observaţia, comparaţia, jocul didactic, Kahoot, Mentimenter

MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE: Sistemul periodic, manual de chimie, telefon, calculator, prezentare Ppt, internet, mostre cu metale și nemetale.

FORME DE ACTIVITATE: individuală, frontală.

Evocare

Verific conectarea elevilor la oră. Linkul la Google meet a fost transmis pe Classroom. Salut elevii și îi surprind cu niște ghicitori: 1.El stă la baza materiei În lume fiind o puzderie. Indivizibil îl consideră orice om, Iar Democrit l-a botezat.... (Atom) 2.Doi atomi de hidrogen Fără armă, fără sculă Formează împreună o.... (Moleculă) 3.Mulți Savanți le-au căutat Și tot ei le-au botezat. Să nu fie încurcate, Cu simbol au fost redate. Să le știe lumea toată Chiar și voi elevi de clasa a VII-a. (Elementele chimice)

Evocare

Verific tema pentru acasă, prin metoda Mentimeter le propun elevilor o călătorie în Împărăţia Chimiei. La fiecare popas, elevii trebuie să indice în spaţiul liber simbolul chimic al elementului întâlnit în istorioara propusă. http://www.educatieonline.md/details?07e6072092424f9cbb891a5255300406

Realizarea sensului

Din această călătorie rezultă și tema noua : „Sistemul Periodic al elementelor chimice,,

Propun elevilor să privim împreună lecția video. Analizăm informația expusă de profesorul virtual, http://www.educatieonline.md/details?c6802723f9784633a1541765e02ae244

Realizarea sensului

După ce analizăm informația din lecția video, prezint elevilor Buletinul de identitate a 4 elemente chimice. Elevii sunt atenți la Ppt și Sistemul periodic.

Realizarea sensului

Propun elevilor să realizeze EXPERIENȚA DE LABORATOR nr. 3: (manual pag. 46)COMPARAREA PROPRIETĂȚILOR FIZICE ALE METALELOR ȘI NEMETALELOR

Elevii analizând mostrele de substanțe completează tabelul în caiet.

Reflexie

Cu ajutorul aplicației kahoot.it propun câteva întrebări pentru consolidarea cunoștințelor elevilor la temă.

4. Aluminiu, Siliciu, Sulf fac parte din perioada: a. 2 b. 3 c. 4 d. 5

1.Elementele care fac parte din perioada II sunt:a. Calciu, Zinc b. Bor, Carbon c. Oxigen, Crom d. Cadmiu, Bariu

8. Elementele chimice din subgrupa secundară a grupei I:a. Na, Cs b. Cu, Ag c. K, Cu d. Au, Rb

5. Metal din grupa a 5, perioada a 5 este: a. Stibiu b. Tantal c. Bismut d. Niobiu

9. Potasiu are simbolul chimic: a. P b. Po c. K d. Pt

2. Carbon are numărul atomic: a. 7 b. 10 c. 6 d. 24

6. Clorul are masa atomică relativă: a. 34 b. 35,4 c. 35,5 d. 34,4

3. Azot face parte din: a. Grupa a 2, subgrupa principală b. Grupa a 5, subgrupa principală c. Grupa a 5, subgrupa secundară d. Grupa a 2, subgrupa secundară

10. Galiu se află în grupa a: a. 3 b. 4 c. 5 d. 6

7. Care elemente chimice sunt nemetale: a. Crom, Arsen b. Zinc, Cupru c. Sulf, Oxigen d. Clor, Crom

Reflexie

Apreciez şi notez elevii prin ceva mai deosebit, și anume cu numarul de ordine a elementelor chimice. Notele: 6-C; 7-N; 8-O; 9-F; 10-Ne. Temă pentru acasă: De studiat tema și ex. 12, 13, 14 pag. 45

Extensie

Prin Mentimeter propun elevilor să spună părerile pe care le au în legătură cu desfăşurarea lecţiei de azi și să deducă totalurile lecției: Azi la lecție m-am simțit…. Am înțeles……. Mi-a plăcut……..

Extensie

Pentru fixarea cunoștințelor propun elevilor să privească acasă filmulețul. (transmit linkul pe Classroom)

BIBLIOGRAFIE

01

Curriculum ediția 2019

02

Ghidul de implementare a curriculumului ediția 2019.

03

Proiectare de lungă durată elaborată conform curriculumului edția 2019..

04

http://chim.upt.ro/_old/comunicate-cadre/57533Chimie_IE_Curs_3.pdf.

https://www.didactic.ro/materiale-didactice/proiect-didactic-cu-tema-sistemul-periodic-al-elementelor

05

Mulțumesc!