Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Niezwykła afrykańska przyroda ukazana w powieści " w pustyni i w puszczy"

afryka jest różnorodna pod względem przyrodniczym. Znajdziemy tam pustnię, sawannę, wysokie góry oraz dżunglę...

Wyobraź sobie ogromny teren pozbawiony roślinności. Obszar ten jest pokryty kamieniami lub piaskiem unoszonym przez stale wiejący wiatr. W dzień podłoże rozgrzewa się do takiej temperatury, że można na nim usmażyć jajko. Nocą jest tak zimno, że przydaje się ciepły koc. Tak wygląda pustynia.

Pustynia

Długotrwały brak wody, niewielka wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza za dnia i niska nocą powodują, że warunki życia zwierząt na pustyni są bardzo trudne. Dodatkowo mała ilość roślin sprawia, że brakuje pożywienia dla zwierząt roślinożernych. W rezultacie na pustyniach żyje mało gatunków zwierząt.

zwierzęta, które żyją na pustyni

Sawanna

Słońce codziennie wznosi się bardzo wysoko. W rezultacie przez cały rok jest tam bardzo gorąco. Deszcze padają przez kilka miesięcy, w okresie, kiedy Słońce w południe jest najwyżej. Okres ten nazywamy porą deszczową. Rośliny mają wody pod dostatkiem, więc bujnie się wówczas rozwijają, kwitną i wydają owoce. Drugą porą roku jest pora sucha. Nadal jest gorąco, ale brakuje wody, więc roślinność częściowo zamiera aż do następnej pory deszczowej.

Na afrykańskich sawannach spotykamy duże ssaki roślinożerne: słonie, nosorożce, żyrafy i bawoły. W wielkich stadach wędrują po sawannie zebry i różne gatunki antylop. W ślad za roślinożercami podążają liczne drapieżniki, m.in. lwy, lamparty oraz nieco lżejsze, ale bardzo szybkie gepardy. Mniejsze od nich są hieny, szakale i likaony, które zespołowo polują lub zadowalają się resztkami po uczcie większych drapieżników.

Zwierzęta na afrykańskiej sawannie

Wiecznie zielona formacja leśna strefy międzyzwrotnikowej. Występuje na ubogich glebach laterytowych, w klimacie przez cały rok jednostajnie gorącym i wilgotnym. Na skutek szybkiego rozkładu materii organicznej roślinność jest gęsta i bujna. Lasy te cechuje brak sezonowej rytmiki w życiu roślin, ogromne bogactwo gatunkowe drzew, wielowarstwowy układ drzewostanu oraz obfitość lian i epifitów. Drzewa mają proste, wysokie (do 80 m) pnie, dość pospolite jest zjawisko kauliflorii (kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia). Wnętrze lasu jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runa..

Subtitle

Puszcza afrykańska

Staś i Nel na swojej drodze spotykają na przykład groźnego „wobo” – tajemniczego drapieżnika z rodziny kotów, którego miejscowi uważają za straszliwszego od lwów. Nie do końca wiadomo, jakie to mogło być zwierzę, niektórzy twierdzą, że Sienkiewicz miał na myśli serwala. Afrykę zamieszkuje również bardzo wiele gatunków małp, w tym człekokształtnych.

Najbardziej rozpoznawalne zwierzęta puszczy to oczywiście wielkie ssaki, roślinożercy: słonie, nosorożce, hipopotamy i antylopy, oraz mięsożercy: głównie wielkie koty - lwy, lamparty, gepardy. Wszystkie te zwierzęta są doskonale przystosowane do życia w afrykańskich warunkach.

Zwierzęta puszczy afrykańskiej

Góra Lindego

"Naprzód, pod względem bezpieczeństwa góra Lindego była jakby wybranem miejscem w całej Afryce. Zbocza jej okazały się dostępne chyba dla szympansów. Lwy, ani pantery nie mogły się po nich wdrapać na szczytową płaszczyznę. (...) W środku »wyspy« biło źródło chłodnej, czystej jak kryształ wody, które zmieniało się w strumień i, biegnąc wężowato wśród bananowych gajów, spadało wreszcie ze stromego wiszaru do rzeki, tworząc wązki, podobny do białej taśmy wodospad".

Góra Lindego

Wykonaj kartę pracy, kliknij w przycisk poniżej:

Dziękuję za uwagę!