Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Historia zapisana w fotografii

Niepodległa Polska

11 listopada 1918 roku - to dzień radości, dzień tryumfu. Polska po 123 latach nieobecności na mapach europy, odzyskała niepodległość.

Ważne postaci

Przywódca ruchu niepodległościowego, marszałek Polski

józef piłsudski

Współtwórca ruchu narodowo-demokratycznego, pisarz polityczny.

Roman dmowski

Wybitny polityk socjalistyczny. Przywódca Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej.

Ignacy daszyński

Pierwszy premier odrodzonej Rzeczypospolitej.

Jędrzej moraczewski

Światowej sławy pianista. Wykorzystując swoją popularność stał się w czasie pierwszej wojny orędownikiem sprawy polskiej na Zachodzie.

ignacy paderewski

Przywódca polskiej chrześcijańskiej demokracji. Jako poseł do niemieckiego parlamentu wystąpił z żądaniem przyłączenia do powstającego państwa polskiego wszystich ziem zaboru pruskiego.

wojciech korfanty

Wybitny przywódca ruchu ludowego. Jako działacz PSL "Piast" był posłem do parlamentu austriackiego.

wincenty witos

Walka o niepodległość

Drugi rozbiór Polski 1793

Trzeci rozbiór Polski 1795 - Polska znika z mapy Europy.

Pierwszy rozbiór Polski 1772

Rozbiory polski

W 1908 roku Kazimierz Sosnowski utworzył Tajny Związek Walki Czynnej.

Komenda Związku walki czynnej we lwowie

Józef Haller

Legiony polskie

Składały się one z 1 Brygady, której komendantem był Józef Piłsudski, 2 Brygady dowodzonej od 1916 roku przez Józefa Hallera oraz 3 Brygady, której jednym z dowódców był Bolesław Roja. Celem Legionów była walka z Rosją o niepodległość Polski.

Bolesław Roja

W 1915 r. komendant 1 Brygady zaczął wstrzymywać werbunek do Legionów i tworzyć Polską Organizację Wojskową. Organizacja także miała walczyć o niepodległość, ale w konspiracji.

Polska Organizacja wojskowa

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Woodrow T. Wilson, wydał orędzie, w którym stwierdził, że wszędzie mężowie stanu są zgodni, iż powinna powstać zjednoczona i niezależna Polska.

22 stycznia 1917

W marcu 1917 r. Dmowski ogłosił memoriał w sprawie odbudowy Polski. W czerwcu zaczęto tworzyć Armię Polską we Francji - nazwaną od koloru mundurów Armią Błękitną.

defilada armii błękitnej

W środku siedzi Roman Dmowski, po jego lewej stronie Maurycy Zamoyski, kandydat demokracji w pierwszych wyborach prezydenckich w niepodległej Polsce.

Powstał w sierpniu w Lozannie w Szwajcarii. Jego siedzibę wkrótce przeniesiono do Paryża. Główną rolę odgrywał w nim Dmowski, który prowadził na Zachodzie akcję dyplomatyczną na rzecz niepodległości Polski.

komitet narodowy polski

Została powołana przez okupantów niemieckich i austriackich. Miała pełnić rolę tymczasowej władzy państwowej. 7 października 1918 roku wydała mnifest do narodu polskiego, w którym za główny cel Polaków uznała utworzenie niepodległego państwa.

Od lewej: Józef Ostrowski, arcybiskup Aleksander Kakowski, Zdzisław Lubomirski.

rada regencyjna

Listopad 1918

Józef Piłsudski został uwolniony z Twierdzy Magdeburskiej. Przyjechał do Warszawy około 7 rano.

10 listopada 1918

11 listopada o godzinie 11 w wagonie kolejowym w Compiegane we Francji podpisano zawieszenie broni na froncie Zachodnim.

rozejm w compiegane we francji

Oswobodzenie Krakowa z rąk austriackich

Rozbrajanie Niemców w Warszawie

Zawierający postanowienie o przekazaniu Józefowi Piłsudskiemu władzy przez Radę Regencyjną.

monitor polski

Walka o granice

Symboliczny akt przyłączenia Pomorza do Polski

Politycy polscy zgadzali się, że ziemie zaboru pruskiego - Wielkopolska i Pomorze - muszą zostać włączone do Polski. Podobnie jak niektóre obszary, które nie należały wcześniej do Rzeczypspolitej, ale były zamieszkiwane w większości przez ludność polską

Przysięga powstańców wielkopolskich

granica zachodnia

W sierpniu 1919 roku wybuchło pierwsze powstanie śląskie. Powstał polski Komitet Plebiscytowy z Wojciechem Korfantym na czele. Narastająca agresja ze strony Nimców doprowadziła do wybychy 20 sierpnia 1920 roku drugiego powstania. 20 marca 1921 odbył się plebiscyt. Komisja Plebiscytowa po raz kolejny przyznała, że sporny obszar pozostaje w rękach Niemic. W konsekwencji z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie.

Powstania śląskie

Tadeusz Jabłoński

Wilhelm Haluza

Antoś Petrykiewicz

orlęta lwowskie

1 listopada 1918 roku rozpoczęła się walka z Ukrainą o granicę wschodnią. Walki toczyły się we Lwowie, gdzie bohaterstwem odznaczyła się młodzież nazwana Orlętami.

Jurek Bitschan

Latem 1920 roku wojska Armii Czerwonej dotarły pod Warszawę. Generał Tadeusz Rozwadowski, pod kierownictwem Józefa Piłsudskiego, przygotował plan kontruderzenia. Rozpoczęło się ono 13 sierpnia od ataku oddziałow generała Władysława Sikorskiego. Walki trwały do 25 sierpnia i przeszły do historii jako Bitwa Warszawska, która zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości.

cud nad wisłą

Wszystkie informacje oraz zdjęcia pochodzą z książki: "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989", A. Dziurok, M. Gałęzowski, Ł. Kamiński,F. Musiał, Warszawa 2011.

dziękuję!