Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Prisjeti se i primijeni što si naučio/naučila!

Glasovne promjene

1. sibilarizacija

2. palatalizacija

3. jotacija

4. nepostojani a

5.PREPOZNAJ GLASOVNU PROMJENU

Sibilarizacija, palatalizacija, jotacija, nepostojani a

o. PONOVIMO

6. TOČNO ILI NETOČNO

STVARAMO

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODIObjašnjavati sibilarizaciju, palatalizaciju, jotaciju, nepostojani a. Prepoznati glasove koji se mijenjaju, stapaju ili povremeno pojavljuju na primjerima. Uspoređivati glasovne promjene. Razlikovati glasovne promjene. Oblikovati tekst pravilno provodeći glasovne promjene.

U kratkom izlaganju (jednominutnom govoru) predstavi sibilarizaciju kao glasovnu promjenu. Potrebno je navesti: 1. glasove koji u nju ulaze i koji nastaju 2. glas koji ju izaziva 3. pet primjera u kojima se dogodila 4. primjere u kojima se ne provodi.

U kratkom izlaganju (jednominutnom govoru) predstavi jotaciju kao glasovnu promjenu. Potrebno je navesti: 1. glasove koji u nju ulaze i koji nastaju 2. glas koji ju izaziva 3. pet primjera u kojima se dogodila.

U kratkom izlaganju (jednominutnom govoru) predstavi nepostojani a kao glasovnu promjenu. Potrebno je navesti: 1. glas koji se u njoj mijenja 2. što se s njim događa 3. pet primjera u kojima se dogodila.

Prepoznaj glasovne promjene u zadanim riječima.

U kratkom izlaganju (jednominutnom govoru) predstavi palatalizaciju kao glasovnu promjenu. Potrebno je navesti: 1. glasove koji u nju ulaze i koji nastaju 2. glasove koji ju izazivaju 3. pet primjera u kojima se dogodila.

Prepoznaj je li u riječima pravilno provedena glasovna promjena.

1. U kratkom kvizu prisjeti se osnovnih spoznaja o glasovnim promjenama. 2. Prepoznaj glasovnu promjenu koja se dogodila u riječima iz slagalice.

1. skupina - sibilarizacija Oblikuj nekoliko rečenica kojima ćeš opisati svoju svakodnevicu. U rečenicama upotrijebi riječi učenik, uspjeh, briga, pripovijetka, poruka i Osječanka, ali u oblicima u kojima se u njima provodi sibilarizacija. Pripazi na riječi u kojima se sibilarizacija ne provodi. 2. skupina - palatalizacija Oblikuj nekoliko rečenica u kojima ćeš se izravno obratiti svojim zamišljenim sugovornicima. Upotrijebi sljedeće imenice: učenik, predsjednik, vuk, duh, Dominik. 3. skupina - jotacija Smisli nekoliko rečenica u kojima ćeš izreći upute u imperativu služeći se sljedećim glagolima: micati, doticati, dizati, mahati, puhati. 4. skupina - nepostojani a Oblikuj popis za subotnju nabavku. Neka popis sadrži točnu količinu potrebnih namirnica kako bi navedene imenice bile u genitivu. Upotrijebi sljedeće riječi: kruška, višnja, smokva, naranča, sjemenka, biljka.