Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

7 клас

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

• обединявате и разделяте клетки

• вмъквате и изтривате редове и колони в таблица

• променяте структурата на таблицата

• форматирате текст в таблица

• задавате характеристики на рамки и фон на части от таблица

• избирате и използвате готови шаблони за оформяне на таблици

• проектирате, създавате и оформяте таблици със средствата на текстообработващата програма

В този урок ще:

В трите клетки от първия ред на таблицата въвеждаме съответно Величини, Единици за измерване, Формули. В първите две клетки на останалите редове въвеждаме Напрежение, Волт, Сила на тока, Ампер, Съпротивление, Ом.

От менюто Insert/Tables->Table можем да изберем размерите на таблицата и като движим мишката в полето с квадратчета.

Да направим таблица за електрическите величини, които се изучават в часовете по физика. Започваме нов документ с програмата Word. Ще вмъкнем таблица с 4 реда и 3 колони. Избираме Insert/Tables->Table->Insert Table. Отваря се прозорец, в който задаваме броя на колоните Number of columns: 3 и броя на редовете Number of rows: 4.

Таблицата ще изглежда по-добре, ако форматираме текста в първите два реда (заглавията на колоните). Маркираме първите два реда. Избираме последователно Table Tools/Layout->Alignment->Align Center (центриране) и Home/Font->Bold

Обединяването на клетки се извършва с инструмента Merge Cells от групата Table Tools/Layout->Merge.

Ще разделим някои от клетките в първата колона на две части. Така от една колона ще получим две. Маркираме клетките от втория до петия ред, като влачим през тях с мишката, и избираме Table Tools/Layout->Merge->Split Cells. Отваря се диалогов прозорец Split Cells, в който можем да укажем как да стане разделянето. Програмата предлага клетките да се разделят на две колони (Number of columns: 2). Това ни устройва. Премахваме отметката в Merge cells before split (обедини клетките преди разделянето) и потвърждаваме с OK.

За добавяне и изтриване на редове и колони можем също така да използваме инструментите от групата Table Tools/Layout->Rows & Columns.

Да добавим един нов ред между първия и втория. Можем да щракнем върху клетка от първия ред с десния бутон и да изберем Insert->Insert Rows Below или да щракнем върху знака плюс между редовете.

Можем да форматираме таблица, като използваме готови шаблони за дизайн. Да маркираме цялата таблица. Това може да стане с влачене през всички клетки или от квадратчето с четири стрелки в горния ляв ъгъл на таблицата. Шаблоните за дизайн се намират в групата Table Tools/Design/Table Styles. Да ги разгледаме и да изберем един от тях. За да видим всички шаблони, щракваме върху бутона с малка стрелка долу вдясно на групата. Разглеждаме шаблоните, като движим мишката. Избираме един от тях. Има и друг начин да променим дизайна на таблицата – като форматираме отделни клетки, редове или колони. С инструментите от менюто Table Tools/Design можем да променяме фона на клетките (Shading) или рамките около тях (Borders). Тези инструменти са подобни на инструментите за избор на фон и рамки на клетки от програмата Excel. Ако сме променили дизайна, като сме избрали шаблон, да отменим промяната с бутона Undo. Да маркираме цялата таблица, да отворим списъка Line Weight от групата Table Tools/Design/Borders и да изберем дебелина на линията 1 1/2pt. Следващата стъпка е да укажем кои линии от таблицата да бъдат с тази дебелина. Отваряме Table Tools/Design/Borders->Borders и избираме Outside Borders (външни рамки). Външните рамки на таблицата вече са с дебелина на линията 1 1/2 pt. Маркираме първите два реда от таблицата и отново избираме Table Tools/Design/Borders->Borders->Outside Borders. В резултат долната рамка на маркираните клетки също ще има дебелина на линията 1 1/2 pt. Без да премахваме маркировката, отваряме Table Tools/Design/Table Styles/Shading и избираме цвят за първите два реда. Нашата таблица е готова.

Широчината на първата колона можете да промените, като я маркирате и отворите диалоговия прозорец Table Properties. Изберете Table Tools/Layout/Table->Properties. В полето Column->Preffered width въведете 1 cm и потвърдете с OK. Попълнете таблицата и я запишете като файл с име Schedule.docx.

Задача 2. Направете таблица със седмичната програма на вашия клас. Указания Вмъкнете таблица с шест колони и седем реда. Оформете я, както е показано на илюстрацията.

Запишете файла под името Physical quantities.docx във вашата папка. Решение на задача 1

Вмъкнете два нови реда в края на таблицата. Попълнете ги с данни за величините „Мощност“ и „Енергия“. Променете формулите в третата колона, като използвате инструмента Insert/Symbols->Equation.

Задача 1. Допълнете таблицата за електрическите величини. Указания Започнете нов текстов документ с Word. Вмъкнете таблица и я оформете, както е показано в първата част на урока. Вмъкнете един празен ред в началото на таблицата. Обединете трите клетки от реда и въведете Електрически величини. Изберете бял цвят за фон на клетката и премахнете двете странични и горната рамки. За целта в списъка Line Style от групата Table Tools/Design/Borders изберете No Border, след което от списъка Borders изберете последователно Top Border, Left Border и Right Border.