Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

3 LISTOPADA

TEMAT: Rozpoznaję rzeczowniki. Cel: Rozpoznaję rzeczownik jako odmienną część mowy, wiem na jakie pytania odpowiada, uzupełniam zdania rzeczownikami.

1

2

4

3

burza

kotek

tulipan

jaszczurka

żołnierz

mężczyzna

odwaga

męstwo

wdzięczność

plecak

dąb

żelazko

teatr

targowisko

pszczółka

krakowianin

komputer

ulewa

mgła

koniczynka

pierścionek

Rzeczy

Osoby

Zwierzęta

Rośliny

Zjawiska

Miejsca

mżawka

klaser

Wszystkie wyrazy na tablicy to ............................... . Odpowiadają na pytania............ ....................... . Rzeczownik to odmienna część mowy.Rzeczowniki nazywają osoby, przedmioty, zwierzęta, rośliny i zjawiska przyrody.Rzeczownik w formie podstawowej odpowiada na pytania: kto? (np. lekarz) lub co? (np. komputer, róża, słoń, śnieg).

Kot - koty dziewczynka - dziewczynki okno - okna Rzeczowniki odmieniają się przez liczby. Występują w formach:

  • liczby pojedynczej, np.: kot, chmura, Małgosia;
  • liczby mnogiej, np.: koty, chmury, Małgosie

Każdy rzeczownik ma swój rodzaj:

  • męski, np. przyjaciel, chomik, dom; TEN
  • żeński, np. koleżanka, ryba, półka; TA
  • lub nijaki, np. dziecko, pisklę, biurko. TO
Ten, ta, to – te wyrazy wskazują na rodzaj rzeczownika. UWAGA! Rzeczownik nie odmienia się przez rodzaje, ale ma określony rodzaj.

Wykonaj ćwiczenia 32- 40 s.85-88

4 listopada

Temat: Kiedy stosuje się poszczególne znaki interpunkcyjne? Cel: Znam znaki interpunkcyjne i potrafię je stosować.

1

4

2

3

Ułóż wyrazy z pomieszanych sylab i zapisz je. Dokończ wypowiedź. NEKCIPRZE - KAKROP - ZATAZNAKPYNIA - KRZYKNIKWY - PEKKRODWU - SŁÓWDZYCU - WIASNA - NIKMYŚL - KROWIEPEKLO - Odczytane wyrazy to ...................................

Zasady stosowania znaków interpunkcyjnych:

  • Przy wyliczaniu koniecznie zastosuj przecinek , .
  • Na końcu zdania postaw kropkę . , znak zapytania (pytajnik) ? lub wykrzyknik ! .
  • Zanim zaczniesz wyliczać, postaw dwukropek : .
  • Jeśli chcesz przytoczyć czyjąś wypowiedź, napisz ją w cudzysłowie „ ” .
  • Wtrącenia zamknij w nawiasy ( ).
  • W zapisie rozmowy zastosuj myślniki – .
  • Zdania urwane zakończ wielokropkiem ... .

Jan Brzechwa Prowadziły raz rozmowęRóżne znaki przestankowe.Rzekł dwukropek: „Mógłbym przysiąc,Że tu jest dwukropków z tysiąc,Bo beze mnie nie ma zdania...”„A bez znaku zapytania?...” „Też pomysły – rzekł cudzysłów –Śmiać się można z tych pomysłów,Bo kto czytał różne wiersze,Wie, że mam w nich miejsce pierwsze”. „O, przepraszam – rzekł przecinek –Mógłbym wziąć to za przycinek1,Bez przecinka nie ma zdania...”„A bez znaku zapytania?...” „Niezły komik, niezły zbytnik 2! –Zirytował się wykrzyknik –Nie chcę chwalić się przed nikim,Ale jestem wykrzyknikiem!” Myślnik leżąc milczał smutnie,A tu średnik wdał się w kłótnię:„Jak ze wszystkich zdań wynika,Nie ma wiersza bez średnika,Bez średnika nie ma zdania...”„A bez znaku zapytania?...” Kropka, słysząc te hałasy,Sprowadziła dwa nawiasy:„Cni3 panowie, zacne panie,Zamykamy całe zdanie!Koniec! Kropka! Odpoczynek!”„Znów przycinek!” –Rzekł przecinek.

Odrobiłaś już lekcje ... Właśnie skończyłem czytać książkę ... Zadzwoń natychmiast do taty ... Przestań rozmawiać ... Kiedy wysłałaś swoje zgłoszenie ... Nie rób tego więcej ... Po obiedzie wychodzę do Piotra ... Czy odwiedzisz mnie w przyszłym tygodniu ... Nie mogę poradzić sobie z tym zadaniem ...

5 listopada

TEMAT: CO MOŻEMY POWIEDZIEĆ O CECHACH CHARAKTERU PANNY MINCHIN NA PODSTAWIE JEJ ZACHOWANIA? Cel: Potrafię określić elementy świata przedstawionego, nazywam cechy bohaterów

4

5

2

3

1

Instrukcja do zadania 5. Obejrzyj fragment spektaklu zrealizowanego w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i dowiedz się jak został on odebrany przez publiczność. Napisz na ten temat w zeszycie kilka zdań.

Na podstawie zachowania Sary i panny Minchin opowiedz o ich cechach charakteru. Pomoże ci tabelka. Uzupełnij ją w zeszycie. Podręcznik s.64, ćwiczenie 5.

Opisz, jakie nieporozumienie zaszło na lekcji francuskiego. Kto był temu winien i dlaczego?