Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

W historii każdego państwa miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na jego losy. Wiele z nich upamiętniono, a ich rocznice uczyniono świętami narodowymi.

Polskie święta narodowe

Obchodzone na pamiątkę uchwalenia w dniu 3 maja 1791 roku konstytucji Królestwa Polskiego. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a 2 na świecie po konstytucji USA. Konstytucja miała przeprowadzić w kraju szereg zmian, wzmocnić go, by nie uzależniał się od wpływowych sąsiadów, przede wszystkim Rosji.

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto wojska Polskiego

Święto ustanowione w 1992 roku na pamiątkę zwyciękskiej nad bolszewikami bitwy warszawskiej z 15 sierpnia 1920 r. Ta bitwa znana jest także pod nazwą ,,Cud nad Wisłą" ze względu na przypadające w tym dniu święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Narodowe Święto Niepodległości

To święto narodowe potocznie zwane dniem niepodległości lub po prostu 11 listopada. Zostało ustanowione 1937 roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów. Tego dnia Niemcy podpisały kapitulację w I wojnie światowej, a Józefowi Piłsudskiemu powierzono władzę wojskową i naczelne dowództwo. Dziś ten bohater uznawany jest za jednego z ,,ojców niepodległości". Po II wojnie światowej komuniści znieśli Święto Niepodległości. Powróciło ono do kalendarza państwowego dopiero w 1989 roku po zmianie ustroju.

Miejsca pamięci narodowej

Ze świętami państwowymi nierozerwalnie związane są miejsca pamięci narodowej. Są to tereny, budowle, obiekty, które upamiętniają np: miejsca bitew, postaci historyczne, wydarzenia, walkę, czy męczeństwo narodu polskiego.

Mini QUIZ

Czy wiesz, jakie miejsca pamięci przedstawiają poniższe ilustracje?