Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

W tej prezentacji znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania - powodzenia!

  • Skąd wywodzi się muzyka europejska?
  • Jaką rolę pełniła muzyka w starożytności?
  • Jakie są starożytne instrumenty muzyczne?

Bóg muzyki Apollo z lirą

K. Stolarek

Muzykastarożytna

Jak myślisz, jakie cywilizacje przedstawione są na ilustracjach?

Muzyka od najdawniejszych czasów odgrywała bardzo ważną rolę zarówno w życiu codziennym, jak i rytualno‐religijnym starożytnych ludów. Swoimi korzeniami sięga czasów prehistorycznych, kiedy proste dźwięki‐sygnały znalazły pożytek na polowaniach. Starożytność była bardzo długą epoką. Jej dzieje rozciągały się od powstania pierwszych osad Sumerów, aż do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 r. n.e. Objęła zatem okres 4000 lat.

Mapa starożytnyh cywilizacji

Starożytny amfiteatr

  • Muzyka była nieodłącznym elementem kultury starożytnych cywilizacji takich jak; Chiny, Indie, Izrael, Egipt, Mezopotamia, Grecja, Rzym.
  • Europejska muzyka wywodzi się głównie z kultury starożytnej Grecji, która pozostawiła ogromny dorobek w zakresie filozofii i sztuki. W ciągu wieków zrodziła się tam najbardziej zróżnicowana i dojrzała myśl o muzyce, a także twórczość muzyczna obejmująca szereg różnych form i gatunków.

Hezjod, „Muza strojąca dwie kitary”, Malowidło na dnie wazy attyckiej, V w. p.n.e.

  • W świecie antycznym, podobnie jak dziś, muzyka towarzyszyła ludziom na wszystkich płaszczyznach: podczas uczt, żałobnych ceremonii, radosnych świąt, kultów religijnych, w teatrach czy szkołach, podczas bitew i walk.
  • Muzyka była bardzo ważnym elementem ceremonii religijnych. Kapłanów aranżujących muzykę podczas obrzędów uważano za pośredników pomiędzy światem ludzi i bogów.
  • Muzyka była związana też z poezją i dramatem, w których muzyka i ruch na scenie były tak samo ważne. Dominowała wówczas muzyka wokalna. Muzyka stanowiła też część filozofii.

Jednym z pierwszych filozofów, który zainteresował się dźwiękiem i rozpoczął rozważania na temat natury dźwięków był grecki filozof i matematyk Pitagoras w VI wieku p.n.e. Próbował on znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre zestawienia jednocześnie brzmiących dźwięków wydają się bardziej harmonijnie niż inne.

Filozofowie o muzyce

Platon (V–IV w. p.n.e.) twierdził wręcz, że muzyka to „gimnastyka duszy”.Arystoteles (IV w. p.n.e.): "Muzyka łagodzi obyczaje."Jamblichos (III-IV w. n.e.): "Pitagorejczycy, jak mówił Arystoksenos, oczyszczali ciało za pomocą lekarstwa, zaś duszę za pomocą muzyki."

Wykorzystywane instrumenty:- strunowe szarpane: kitara, lira, harfa, magedis (20-strunowa harfa), monochord, psałterium (pierwowzór cymbałów),- dęte blaszane: trąba, róg, buccina (wprowadzała popłoch wśród zwierząt przeciwnika) - dęte drewniane: aulos, fletnia Pana, flet, piszczałki,- perkusyjne o nieokreślonej wysokości dźwięku (grzechotki, bębny, dzwony, talerze).

Obejrzyj prezentację o instrumentach starożytnej Grecji:

Odpowiedz na pytania:Z jakiej starożytnej cywilizacji wywodzi się europejska muzyka?Czy muzyka w starożytności była ważnym elementem kultury?Czy zgadzasz się z poglądami ówczesnych filozofów? Uzasadnij.Pyt. dla chętnych:Czego bogiem był Apollo?Jakie ma rekwizyty?

Naukowcy odtworzyli muzykę starożytnych Greków. Posłuchajcie, jak brzmi utwór sprzed tysięcy lat!

Źródła:szkolnictwo.plmuzykotekaszkolna.plmeakultura.plepodreczniki.pl"Historia muzyki dla dzieci" wyd. SBM, O.Łapeta

Dziękuję!