More creations to inspire you
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
SLYCE DECK
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
Transcript
SKARB ŻUŁAWIAKÓW
WEJŚCIE
Dawno, dawno temu pewna rodzina, zarobiła fortunę handlując solą i śledziami. Ich majątek był tak wielki, że zarobione pieniądze pożyczali nawet królom i książętom.W zamian za udzielone pożyczki dla polskiej korony król Zygmunt August podarował im dobra na żyznej, acz i niebezpiecznej żuławskiej ziemii.
Zajrzyj do mapy
Skorzystaj z mapy i znajdź zamek.
Żyzne żuławskie ziemie okazały się wręcz idealnym miejscem dla nowej siedziby rodu!Swą posiadłość nazwaliTiegenhof, czyli dwór nad Tugą,
W zakolu rzeki Tugi, odnalazłeś/aś okazały zamek. Budowla otoczona jest umocnieniami: zewnętrznym murem, czterema bastejami czyli herbowymi wieżami oraz fosą.
Nim wejdziesz do środka przyjrzyj się dobrze herbowi zamieszczonemu nad głównym wejściem,
Jesteś w środku, niestety pomieszczenie jest puste. Na stole leży list.
Droga Siostro,nowa siedziba naszego rodu jest już gotowa na Twój przyjazd. Zamek jest piękny. W komnatach jest jasno i wygodnie. Promienie słońca wpadają do nich przez liczne okna. W jednej z wież znajduje się kaplica. Nad głównym wejściem kazałem zamieścić nasz rodowy herb.Ufam, że będziesz tu szczęśliwa.Do rychłego zobaczenia.Twój Brat H. L.
Niespodziewanie pod listem znalazłeś/aś małą, starą karteczkę!
70+10 x 100 + 500 =
Pamiętaj o kolejności wykonywania działań!
Który wynik jest prawidłowy?
Oblicz i odkryj w którym roku wybudowano zamek nad Tugą
1750
1570
1850
Błędny wynik :(
Brawo! Odszyfrowałeś/aś datę budowy zamku!
Błędny wynik :(
Trafiłeś/aś do kaplicy. Na posadzce widzisz dziwne znaki, zajrzyj do księgi i rozszyfruj je a poznasz nazwisko właścicieli zamku.
= L
= I
= O
= Z
= T
Idąc korytarzem usłyszałeś/aś zdenerwowane głosy dobiegające z jednego z pomieszczeń. Co takiego zapisano w tej księdze?
Zmarł miłościwie nam panujący król Zygmunt August, Rzeczpospolita nie chce spłacać królewskich długów zaciągniętych w naszym banku.Biada nam...
Drodzy Bracia,źle się dzieje, oj źle!Nasze ostatnie inwestycje okazały się nietrafione.Nasi dłużnicy nie spłacają pożyczek, a wierzyciele żądają zapłaty. Dwór nad Tugą jest naszym jedynym schronieniem. Tylko tu, w ciemnych piwnicach zamku, nasze złoto będzie bezpieczne.
Musiałeś/aś szybko uciekać. Chowając się, przypadkowo trafiłeś/aś do jednej ze wspaniałych komnat. Być może należy ona do samego właściciela? Na stole odnajdujesz niedokończony list...
Drodzy Bracia,źle się dzieje, oj źle!Nasze ostatnie inwestycje okazały się nietrafione.Nasi dłużnicy nie spłacają pożyczek, a liczni wierzyciele żądają zapłaty. Dwór nad Tugą jest naszym jedynym schronieniem. Tylko tu, w ciemnych piwnicach zamku, nasze złoto będzie bezpieczne...
Zbiegając po schodach w dół nagle znalazłeś/aś się w ciemnych lochach. A może to piwnice?Idąc przed siebie natrafiłeś/aś na drzwi, niestety zamknięte. Weź świecę i odszukaj klucz.
Po bankructwie Loitzów w 1572 r. część z członków rodziny schroniła się na zamku w Tiegenhofie. Legenda głosi, że Loitzowie mieli tam przetransportować w beczkach resztę złota jakie posiadali...
Ile prawdy jest w tej opowieści i co stało się z legendarnym złotem, tego nie wiemy, Zamek Łoitzów od dawna już nie istnieje, lecz miasto, którego stał się początkiem, to dziś Nowy Dwór Gdański z dumą nazywany Stolicą Żuław!Cóż więc, jest Skarbem Żuławiaków?
Znajdź prawdziwy skarb!
Kliknij na liczbę aby poznać pytanie
Kliknij tutaj aby sprawdzić swoje odpowiedzi
Jeśli już wiesz co jest prawdziwym Skarbem Żuławiaków wyślij hasło krzyżówki na adres skarb@klubnowodworski.pl a otrzymasz niespodziankę!GRATULUJEMY!
Wirtualny pokój zagadek "Skarb Żuławiaków" powstał w ramach projektu Klubu Nowodworskiego “Świętujmy w sieci! 450 lat Nowego Dworu Gdańskiego” Produkcja: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski Żuławski Park HistorycznyOpracowanie: Mariola MikaRysunki: Jerzy DominoKonsultacje historyczne: Łukasz Kępski