Full screen

Share

Boży obraz w człowieku

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Boży obraz w człowieku

Damiana OP

Created on September 26, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Boży obraz w człowieku

Papieża Franciszka

Info

Jana Pawła II

z nauczania

Rdz 1,28-31

KKK 358

KKK 369

KKK 357

Rdz 1,26-27

4. "Bądźcie płodni i czyńcie ziemię poddaną..."

3. „Po czym Bóg im błogosławił…”

2. „Na obraz Boga…”

1. "Stworzył Bóg człowieka na swój obraz…"

poznaję

"A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę".

Rdz 1,26-27

– W jaki sposób autor natchniony opisał stworzenie człowieka? – Jak możemy wyjaśnić wyrażenie „na obraz Boga"?

– Co wynika z faktu, że człowiek został stworzony na obraz Boży? – Jakie zdolności wynikają dla człowieka z faktu, że jest osobą? – Do czego powołany jest człowiek?

„Człowiek, ponieważ został stworzony na obraz Boży, posiada godność osoby: nie jest tylko czymś, ale kimś. Jest zdolny poznawać siebie, panować nad sobą, w sposób dobrowolny dawać siebie oraz tworzyć wspólnotę z innymi osobami; przez łaskę jest powołany do przymierza ze swoim Stwórcą, do dania Mu odpowiedzi wiary i miłości, jakiej nikt inny nie może za niego dać”. (KKK 357)

– Co wynika z faktu, że kobieta i mężczyzna zostali stworzeni na "obraz Boga"?

„Mężczyzna i kobieta mający taką samą godność, zostali stworzeni <<na obraz Boga>>”. (Kompendium KKK 369)

- Czy została obdarzona osoba ludzka? - Co jest celem życia człowieka?

„Obdarzona duchową i nieśmiertelną duszą, rozumem i wolną wolą, osoba ludzka jest zwrócona do Boga i przeznaczona do szczęścia wiecznego”. (KKK 358)

Jesteśmy stworzeni na obraz Boga. Przez to, że mamy nieśmiertelną duszę, od poczęcia istniejemy już na zawsze. W ten sposób nosimy w sobie coś z wieczności Boga. Dzięki duszy możemy poznawać Boga i jego działanie w świecie oraz potrafi my kochać. Podczas ziemskiego życia nie poznamy całej rzeczywistości ani nie będziemy kochać jak Bóg, jednak przez dążenie do prawdy i miłości możemy stawać się coraz bardziej do Niego podobni.

"Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona». I stało się tak. A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty".

Rdz 1,28-31

– Jakie zadania Bóg powierzył ludziom?

Jak zadania, o których mówi papież możemy realizować w praktyce?

„Najwznioślejszym przejawem (…) odpowiedzialności jest przekazywanie życia (…). «Bóg (…) uczynił człowieka od początku jako mężczyznę i niewiastę (…); chcąc dać mu pewne specjalne uczestnictwo w swoim własnym dziele stwórczym, pobłogosławił mężczyźnie i kobiecie mówiąc: bądźcie płodni i rozmnażajcie się (Rdz 1,28)»”. ( Jan Paweł II, Encyklika Evangelium vitae, p. 43)

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi, powołując go – jako swój żywy obraz – do udziału w Jego panowaniu nad światem”. (Jan Paweł II, Encyklika Evangelium vitae, p. 42)

Jak zadania, o których mówi papież możemy realizować w praktyce?

„Z faktu bycia stworzonymi na Boży obraz i nakazu czynienia sobie ziemi poddaną nie można wywnioskować absolutnego panowania nad innymi stworzeniami. Ważne jest odczytywanie tekstów biblijnych w ich kontekście (…) i przypominanie, że zachęcają nas one do «uprawiania i doglądania» ogrodu świata (por. Rdz 2,15). Podczas gdy «uprawianie» oznacza oranie i kultywowanie, to «doglądanie» oznacza chronienie, strzeżenie, zachowanie, bronienie, czuwanie. Pociąga to za sobą relację odpowiedzialnej wzajemności między człowiekiem a naturą. Każda wspólnota może wziąć z dóbr ziemi to, czego potrzebuje dla przeżycia, ale ma również obowiązek chronienia jej i zapewnienia, by nadal była ona płodna dla przyszłych pokoleń. Bo ostatecznie «do Pana należy ziemia» (por. Ps 24,1), do Niego należy «ziemia i wszystko, co jest na niej» (Pwt 10,14)”. (Franciszek, Encyklika Laudato si’, p. 67)

Mężczyzna i kobieta zostali powołani do współpracy ze Stwórcą w przekazywaniu życia. Poczęcie człowieka łączy się ze szczególnym działaniem Boga, który daje istnienie nowej duszy, rozumnej i nieśmiertelnej. Człowiek został także powołany, by w imieniu Boga i zgodnie z Jego wolą panował nad światem. Realizuje to głównie przez pracę, która pomaga mu się rozwijać jako osobie.

rozważam

Nasze istnienie, bycie człowiekiem, oznacza dla nas niezwykłą godność. Pociąga to za sobą zobowiązanie do troski o innych ludzi. Mamy rozpoznawać ich godność i traktować ich z miłością. Jesteśmy także zobowiązani do troski o stworzenia, które takiej godności nie posiadają, ale są dziełem Bożym i jako takie wymagają od nas szacunku i działania z odpowiedzialnością. Naszym obowiązkiem jest troska o świat i ochrona stworzeń.

rozważam

Jesteś Bożym stworzeniem, masz w sobie piękno, dobro, miłość...Szukaj ich każdego dnia na nowo.

Bóg stworzył człowieka dobrym i pięknym.

- Na ile dostrzegasz to piękno, które jest w tobie?

- Ile Bożej dobroci dajesz z siebie innym?

Godność człowieka zobowiazuje do odpowiedzialności za drugą osobę i świat.

działam

Show interactive elements