More creations to inspire you
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
ŠUMSKE ŽIVOTINJE
Klikom na zeleni marker saznaj o kojoj se životinji radi.
SOVA
DJETLIĆ
SRNA
JAZAVAC
JASTREB
DIVLJA SVINJA
LISICA
JELEN
ŠUMSKI MIŠ
VJEVERICA
SOJKA (KREJA)
ZEBA
PUH
JELENAK
SJENICA
Divlja svinja je bliski je rođak domaće svinje. Živi u čoporima uglavnom oko vlažnih šuma. To je krupna divlja životinja koja se dosta lovi . Izuzetno brzo trči, ali dobar je i plivač.
Jastreb je strah je i trepet ptica u šumama. Gotovo nečujno leti između krošnji drveća i kad se pojavi pred žrtvom, već je kasno.
Zebe su porodica ptica koja pripada redu vrabaca .Uglavnom su ptice pjevice koje se hrane sjemenjem. Neke zebe nastanjuje i naše šume.
Živi u podzemnoj jazbini. Jazavci su razjarene životinje i štitit će sebe i svoju mladunčad pod svaku cijenu. Jazavci su sposobni boriti se s mnogo većim životinjama, poput vukova, kojota i medvjeda. Na kraće staze, jazavci mogu trčati brzinom od 25 – 30 km/h
Šojka kreštalica crvenkastosive je boje, s modrim perjem na krilu.. Šojka se hrani sitnim kukcima i paucima, a ponekad i drugim beskičmenjacima. Hrani se zatim i žirevima, sjemenjem bukve, kupinama, jajima, miševima i sl.
Sove uglavnom love noću, pažljivo vrebaju svoj plijen a kada ga ugledaju gotovo nečujno se spuste i napadnu. Prehrana joj je raznolika, lovi male sisare, ptice, vodozemce i kukce.
Leđa su mu crna, ima krupnu bijelu plohu na krilima, sjajno crveni podrepak, a mužjak ima crvenu mrlju na tjemenu. Obitava u svim vrstama šuma, starim voćnjacima, vrtovima i parkovima Hrana mu je različita. Velikim dijelom hrani se kukcima koji žive pod korom drveća. Zimi se velikim dijelom hrani sjemenkama iz češera smreka i borova.
Tijelo vjeverice je vitko i elegantno, sa osebujnim kitnjastim repom. Glava joj je ćoškasta, sa srazmjerno krupnim očima i dugim, a uskim ušima. Hrani se raznim plodovima: orasima, žirom, lješnikom, sjemenkama četinara, ali i jajima ptica i njihovim mladuncima.
Jelen ma skladan oblik tijela koji je građen za dugo i ustrajno trčanje. Oblik i veličina rogova ukazuju na prilagodbu za kretanje na otvorenim prostorima,
https://www.youtube.com/watch?v=4iCDE3apc9w
Miševi su glodari. Najpoznatiji je je domaći miš. Šumski miševi su životinje koje žive daleko od ljudi, povučeno, u šumama.
Poznat je po svom zimskom snu zbog kojeg nakuplja masne naslage. Lijepo krzno i mast razlog su lova na puha. Puh je aktivan noću, a gnijezda pravi od trava, mahovine i lišća u raznim rupama u drveću, tavanima, ali i podzemno. Kod nas u šumarstvu čini štetu na smrekovim stablima nagrizajući koru debla u krošnji što može dovesti i do sušenja stabala.
Jelenak pripada skupini kukaca nazvanoj tvrdokrilci , nabrojnijoj skupini životinja na našem planetu koje su dobile ime po tvrdom oklopu poput kornjačinog.
Sjenice žive u jatima, u koja povremeno primaju i druge ptice, npr. šarenog djetlića, kao vođu jata. Po danu prelijeću od stabla do stabla, od šumarka do šumarka, a čim se smrači sklone se u duplju drveta. Gnijezda savijaju u udubini drveta, ponekad i zida.
Divlje životinje naših šuma
Meliha Noćić