Polscy Wynalazcy
Sylwia Wołosz
Created on June 10, 2020
More creations to inspire you
Transcript
Polscy WYNALAZCY
Jak czochralski
Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów. Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Mimo braku matury jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Jeden z najwybitniejszych polskich wynalazców.
01
+ info
JÓZEF HOFMAN
Józef Hofmann (1876 – 1926) był jednym z najwybitniejszych światowych pianistów. Już w wieku 8 lat zaczął występować, a mając 10 lat, wyjechał do USA, gdzie zagrał ponad 50 koncertów w ciągu dziesięciu tygodni. Był również wynalazcą, opatentował ponad 70 urządzeń. Jednym z jego najbardziej znanych wynalazków są wycieraczki i resory samochodowe. Stworzył również urządzenie mierzące siłę nacisku palców pianisty oraz stołek o regulowanej wysokości, zapewniający pianiście komfortowe warunki podczas gry. Niewiele osób wie, że to właśnie Józef Hofmann wynalazł… motorówkę!
04
+ info
STANISŁAWA ADAMOWICZOWA
Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Ukończyła Wyższe Kursy Nauk Przyrodniczych oraz 4 lata medycyny, a także kurs statystyki demograficznej i lekarskiej. Zajmowała się zagadnieniami regulacji urodzeń, regulacji płodności, statystyką i demografią międzynarodowymi zagadnieniami zdrowia publicznego oraz epidemiologią chorób zakaźnych i społecznych. Odpowiedzialna za wydawanie Przeglądu Epidemiologicznego od pierwszej jego publikacji w 1920 roku. W 1963 roku otrzymała habilitację. Należała do Światowej Federacji Kobiet z Wyższym Wykształceniem i była przewodniczącą tej organizacji w latach 1939 do 1945.
02
+ info
Marian rejewski
Marian Rejewski- Marian przyszedł na świat w 1905 r., w Bydgoszczy. Dzięki biegłemu posługiwaniu się językiem niemieckim rozpoczął naukę matematyki w mieście Getynga, lecz po kilku latach nauki zdecydował się na zmianę kierunku i udał się do Poznania, gdzie na tamtejszym Uniwersytecie zaczął kierunek Filozofia. Następnie, po ukończeniu studiów, podjął pracę w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego. Tam, wraz z Jerzym Różalskim oraz Henrykiem Zygalskim pracowali nad zasadą złamania działania Enigmy. Prace te zakończono sukcesem w 1932 roku kiedy to grupie inżynierów udało się złamać tajemniczy szyfr. Dzięki wybitnym umiejętnościom kryptologicznym i matematycznym, wynalazcy przypisuje się skrócenie II wojny światowej aż o 2-3 lata! Po zakończeniu wszelkich działań udało mu się powrócić do rodzinnej Bydgoszczy i dopiero w wieku emerytalnym mógł podzielić się ze światem przeżyciami za czasów pracy w Biurze Szyfrów. Zmarł w Warszawie w wieku 74 lat.
05
+ info
MIECZYSŁAW BEKKER
Mieczysław Bekker. Zajmował się m.in. nowoczesną teorią ruchu pojazdów terenowych. Autor licznych publikacji naukowych, trzykrotnie nagrodzony tytułem Honoris Causa. Przewodniczył zespołowi opracowującemu dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po księżycu. Polski uczony był twórcą rozwiązań technicznych zapewniających pojazdowi poruszanie się po powierzchni. Jego łazik księżycowy Lunar Roving Vehicle (LRV) uczestniczył w misjach Apollo 15, 16 i 17.
03
+ info
Sylwia Wołosz
jan szczepanik
Jana Szczepanik był wszechstronnie utalentowanym wynalazcą, genialnym samoukiem i konstruktorem. Został okrzyknięty „polskim Edisonem” (wynalazca żarówki). Jan Szczepanik był autorem kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, barwnego tkactwa i innych. W 1897 roku opatentował telektroskop. To urządzenie służące przesyłaniu ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem na odległość. Jan Szczepanik jest nazywany prekursorem dzisiejszej telewizji. W latach 1918-1925 opracował system filmu barwnego. Ten wynalazek został wysoko ceniony ze względu na bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Wynalazca pracował także nad odtwarzaniem filmu dźwiękowego. Udało się mu stworzyć także kamizelkę kuloodporną. Zaprojektował ją z jedwabnej tkaniny i umieścił w niej cienkie stalowe blachy. Wynalazek ten przyniósł Szczepanikowi sławę. Dzięki kamizelce kuloodpornej król hiszpański Alfons XIII uniknął śmierci podczas zamachu na jego życie. W ramach wdzięczności władca uhonorował Szczepanika najwyższym odznaczeniem państwowym.
06
+ info